בן כספית ואריה אלדד

יעקב פרי נגד גירוש משפחות של מחבלים

ראש השב"כ לשעבר: "גירוש לרצועת עזה הופך את הכלי ללא יעיל, ויכול רק להעצים את הטרור במקום לשמש כלי הרתעה"


ראש השב"כ לשעבר יעקב פרי התייחס בתוכניתם של אריה ובן ב-103fm להצעת החוק לגירוש משפחות של מחבלים, והסביר באילו תנאים הוא יכול היה להועיל.

"יש ויכוח עתיק יומין בנוגע לגירוש משפחות והריסת בתי מחבלים. הכלים האלה היו יעילים בתקופות שונות. כעת עד שנהרס הבית אף אחד לא זוכר למה הרסו אותו. גירוש משפחות המחבלים היה יכול להיות יעיל אילו היו מגרשים משפחה למדינה שלישית מבלי לאפשר לה לחזור או לקרובים לבקר אותה. כאשר מדובר על גירוש משפחות בתוך השטח (מיהודה ושומרון לעזה) הכלי הזה איננו יעיל ומוטב לא להשתמש בו או בכלים אחרים שיכולים רק להעצים את הטרור מאשר לשמש כלי הרתעה".

אם נגרש אותם לעזה נוכל להשגיח על המערבים.
"זה נכון תיאורטית אך הקרבה הגיאוגרפית היא גדולה ולא נשיג את האפקט וכל זה בלי להתייחס אספקטים המשפטיים".

בעולם האידיאלי של הלחימה בטרור, ללא התחשבות בזכויות אדם, זה אכן יעיל ומרתיע. הבעיה היא שצריך להיות סוג של קשר של בני המשפחה לאירוע, זה קורה לעיתים רחוקות.
"בגלל העונשים הללו המשפחה כבר יודעת להתכחש לאירוע ומאד קשה להוכיח. בייחוד כשהמחבל כבר לא בן החיים. באופן עקרוני, בארגז הכלים אמורים להיות כלים אפקטיביים ויעילים המשפיעים בשטח ועל פיגועים עתידיים תוך כדי שמסתכלים על כל מקרה לגופו".

מה דעתך על הטענה של גורמי הביטחון שמתפתח פוטנציאל נפיץ ביהודה ושומרון? עושה רושם שנבואה הזו מגשימה את עצמה.
"בשבוע האחרון היינו עדים להסלמה שהתרחשה להערכתי כתוצאה מיום ההולדת של חמאס, ביום הזה הם משתדלים להוציא פיגועים. אני גם חושב שהייתה כאן חוסר ערנות של חיילים והדברים יעלו בתחקיר הצה"לי. אינני חושב שאנחנו עדים להסלמה ועליית מדרגה, היה גל של פיגועים אך בסופו של דבר אי אפשר לבוא בטענות למי התריעו, מודיעין זה לא מעניין מתמטי. צריך להסתכל על הדברים בפרופורציות הנכונות".

פורסם שמי שעמד מאחורי הפיגועים בעופרה ובגבעת אסף היה ממשוחררי עסקת שליט. זה אמור לעורר מחשבות עבור אלו שתמכו בעבר בעסקה?
"ללא ספק. כל נושא שחרור המחבלים, בוודאי שחרור האסירים המאסיבי בעסקת שליט מעורר מחשבות זמן רב במערכת הביטחונית. אין ספק שמי שהיה מאחורי סורג ובריח ושוחרר, גם אם לצורך מטרה עליונה מעורר אורות אדומים שצריכים להתייחס אליהם לפעם הבאה, בתקווה שלא תקרה כלל".

לסיום הספיד פרי את רעייתו של האסטרונאוט אילן רמון ז"ל שהלכה לעולמה לאחר מחלה קשה: "אני זוכר את רונה מפעילותה העניפה והבלתי רגילה לזכרו של אילן רמון ז"ל כשהייתי במשרד המדע. אני מרכין היום ראש. המשפחה עברה טרגדיה נוראית".

עריכה: איתמר זיגלמן

17/12/2018
הישארו מעודכנים