אילה חסון

"כלא הוא פתרון רע מאוד לעבריינות"

מדינת ישראל תשחרר מאות אסירים בשל אי־יכולת לספק תנאי כליאה נאותים • עו"ד עמית חדד בעד: "זה חלק ממהלך גדול יותר שצריכים לשאוף אליו"


השבוע צפויים להיות משוחררים קרוב ל־1,000 אסירים, וזאת כחלק מהתאמת רמת הצפיפות במתקני הכליאה לתיקון בפקודת בתי הסוהר שנכנס לתוקפו. אילה חסון שוחחה עם עו"ד עמית חדד, שותף במשרד 'חדד-רוט', שהסביר לה מדוע הוא דווקא בעד המהלך מעורר המחלוקת. בהמשך אף התייחס ללכתו של יעקב וינרוט ז"ל והשפעתו על המשרד. 

"רעיון הכליאה הוא רעיון שהגיע הזמן לחשוב עליו מחדש. אני חושב שהשחרור הצפוי של האסירים הוא רק חלק ממהלך גדול יותר שאנחנו צריכים לשאוף אליו. מדינות מתקדמות כיום בעולם עוצרות כדי לחשוב מחדש על המחלה החברתית שנקראת עבריינות. בהקשר הזה אני מברך על המהלך".

אז אתה מציע שלא תהיה ענישה? לא יהיו בתי כלא?
"זה תלוי במה האנשים פשעו, נסיבות החיים שהובילו אותם לפשע והאם הם מסוכנים לחברה. צריך להבין שהכלא הוא פתרון רע מאוד לעבריינות. כלא מגדיל את הסיכוי של העבריין לחזור לכלא. בכלא עבריינים לומדים שיטות וכלים עבריינים חדשים שלא היו להם קודם. כניסה לכלא מתייגת אדם לכל חייו כאסיר משוחרר עד יום מותו".

לא להעניש?
"אני נמנע מלהתייחס לעבירות רצח ואונס כי קשה מאוד לדבר עליהן. אך במקרה של אדם צעיר שגנב מאישה תיק ונכנס למאסר צריך לשאול את עצמנו איך החברה מטפלת בו. אפשר לקחת את אותו אדם צעיר, שזו ההסתבכות הראשונה שלו בפלילים, ולהכניסו לכלא לצורך הרתעה אך ייתכן מאוד שהוא ייצא משם עבריין. אם ננסה להבין את המניעים שהובילו אדם למעשה וננסה למצוא לו תוכנית שלא תתעלם מהעבירה ותחייב אותו להתמודד, ייתכן שהוא יהפוך להיות בסוף מדען גדול".

הייתי פונה עוד לפני כן למקומות החלשים בחברה ומנסה לטפל בהם.
"הפתרון שלנו להחמרת הענישה כל פעם שאנחנו נתקלים בתופעה קשה כמו תקיפת קשישים הוא רע מאוד. אנחנו צריכים לשאול את עצמנו מאיפה התופעה מתחילה ולטפל בשורש".

זכור לי שבמידה לא מבוטלת אתה היית ממשיך דרכו של יעקב וינרוט ז"ל. איך המשרד מתפקד מאז לכתו?
"כואב לי מאוד על לכתו של יעקב. זה דבר שאי אפשר לא לחשוב עליו כל יום. אהבתי אותו כמו אבא, את הדרך שלו ואת המשפחה שלו. אני נזכר בו כמה פעמים ביום. זו לא הייתה רק גאונות משפטית - הייתה זו גאונות לשמה".

עריכה: איתמר זיגלמן

18/12/2018

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אילוסטרציה
אילוסטרציה  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image
Paris