הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

"זה מהלך לא טוב לישראל"

מפקד הגיס הצפוני לשעבר על הסגת הכוחות האמריקנים מסוריה: "יש להעביר מסר חשוב לחיזבאללה" • "ישראל לא מפחדת מעימות, שישנה את פניה של לבנון"


מפקד הגיס הצפוני לשעבר אלוף (מיל') נעם תיבון, שוחח עם חברי הקבינט של 103fm והתייחס לשבוע הביטחוני שחלף. תחילה התייחס למבצע 'מגן צפוני' ולפעילות צה"ל לחשיפת מנהרות הטרור של חיזבאללה.

"טוב עשה צה"ל כשהוריד את הפרופיל של המבצע מהכותרות הגדולות לפעילות הנדסית שקטה כשכל כמה ימים אנחנו חושפים מנהרה אחרת. יש הרבה מחשבה ואנרגיה על איך להשמיד את התשתיות הללו ואני מקווה שימשיכו לפעול בפרופיל הנמוך הזה ויוציאו מהחיזבאללה את היכולת הזו. זה לא ינטרל את החיזבאללה לחלוטין אך בהחלט מדובר בהישג יפה. בשנים האחרונות בצה"ל עושים פעילויות חשאית ומשתדלים שלא להגיע לעימותים בזמן שלא מתאים לנו. בהיבט הזה של המנהרות, אם אנחנו מצליחים בצורה שיטתית לחסל את המנהרות ללא עימות כולל -  זה בהחלט נכון לנו. יש עוד שורה של דברים שעומדים על הפרק בסוגיית לבנון אך בסוג כזה של עימות צריך להחליט את המקום והזמן הנכון".

"העובדה שחושפים את התשתיות היא מכה לא פשוטה לחיזבאללה", ציין, "אין ספק שחיזבאללה הוא אויב רציני, אנחנו מכירים אותו ממלחמת לבנון השנייה. אני חושב שמול השינויים שקורים כאן באזור, כולל בסוריה, הכל קשור אחד לשני ואם יהיה עימות נוסף עם חיזבאללה הוא צריך להיגמר אחרת ממה שנגמרה מלחמת לבנון השנייה ועם תוצאה חד משמעית. חיזבאללה וממשלת לבנון צריכים להבין שברגע שתהיה שם מלחמה - זה ייגמר אחרת. חשוב לשדר שאנחנו לא מפחדים שהעימות הבא ישנה את פני לבנון".

"מאז נפילת המטוס הרוסי הפעילות בסוריה הפכה למורכבת יותר"

ישראל פועלת למנוע התבססות איראנית. ברגע שהאמריקאים יוצאים מהמזרח התיכון זה יאפשר לאסד וחיזבאללה לעשות דברים שאנחנו לא אוהבים והכל תחת המטריה הרוסית. מערכת היחסים בין ישראל לארצות הברית מצד אחד מאוד חזקה ומצד שני עם תהליכי עומק בעייתיים. קיים היום משבר אמריקאי שקשור לרפורמים ומתחיל להיות נתק כלשהו. אני לא מודאג מהיחסים ברמה המיידית אך צריך לזכור שהאינטרסים האמריקאים שונים מהאינטרסים של מדינת ישראל וככל שההשפעה שלהם באזור קטנה -  זה לא טוב לנו. מאז שנפל המטוס הרוסי כל  הפעילות בשטח סוריה הפכה להרבה יותר מורכבת".

"מאחורי כל מחבל יש תשתית "

לסיום תיבון התייחס לאירועים האחרונים ביהודה ושומרון והבהיר את המורכבות במהלך ההגנתי: "זו הייתה התארגנות של כמה אנשים נחושים לבצע פיגועים נועזים. מהניסיון שלי צריך למהר לחתור איתם למגע כי הנזק שלהם הוא עצום. המאמץ הגנתי הוא מאוד מורכב. אנחנו מכירים היטב את החייל שיכול לעמוד שעות כששום דבר לא קורה בכניסה ליישוב או טרמפיאדה בזמן שנכנסים ויוצאים אזרחים עד שלפתע יכול לקפוץ מחבל שהורג אותו. אם אותו חייל היה ערני באותו רגע אז האירוע נגמר בהצלחה גדולה ואם לא אז קורה מה שקרה בגבעת אסף ובבית אל. מדובר במאמץ עצום שחייבים להמשיך לעשות אותו".

כשנשאל אם על ישראל יש להתמקד במאמץ ההתקפי ולתקוף את כל מי ששב"כ יודע להצביע עליו כמעורב השיב בחיוב: "כבר הצליחו לסגור מעגל עם שני מחבלים שביצעו פיגועים קשים. לדעתי גם כאן צריך לעלות כיתה. מאחורי כל מחבל יש תשתית וצריך לטפל בכל המערכת באגרסיביות אחרת נחזור לתקופת המבוקשים שאתם מכירים אותה היטב. כשמחבל מצליח לבצע פיגוע והופך לאגדה - הפיגועים הופכים לנועזים יותר".

עריכה: איתמר זיגלמן

20/12/2018
הישארו מעודכנים

גבול ישראל-לבנון, ארכיון
גבול ישראל-לבנון, ארכיון  |  צילום: באסל עווידאת/פלאש 90