גלעד שלמור ודורון הרמן

"הטיפשות של משה אדרי היא שהפילה אותו"

רב ניצב בדימוס אסף חפץ על מינוי המפכ"ל: "הייתי שמח אם זוהר דביר או ניצב הלוי היו מועמדים למפכ"לות, לא מבין למה הם לא שם"


אחרי פארסת  מינויו של משה (צ'יקו) אדרי כמפכ"ל המשטרה, עדיין מרחפת השאלה מי יהיה המפכ"ל הבא. בלשכת השר לביטחון הפנים גלעד ארדן הכחישו אתמול (ג') שהתפקיד הוצע לשורת קצינים בכירים בצה"ל, ולאנשי משטרה בכירים בהווה ובעבר; רב ניצב בדימוס אסף חפץ, שתיפקד כמפכ"ל המשטרה, שוחח עם רון קופמן וגלעד שלמור על מצב המערכת, הצורך במפכ"ל ועל המיונים לתפקיד שלדעתו, צריכים להשתנות - ויפה שעה אחת קודם.

נכון לעכשיו, ניצב מוטי כהן הוא ממלא מקום מפכ"ל המשטרה, עד שיימצא אחד קבוע לתפקיד. נשאלת השאלה: אם כהן הוא ממלא המקום, למה לא למנות אותו למפכ"ל הקבוע בעצמו? רב ניצב בדימוס אסף חפץ, אשר כיהן כמפכ"ל המשטרה בעבר, טען בראיון ב־103fm שלמרות הבלאגן והבלבול במשטרה, האירגון לא במצב רע - ותודה לרוני אלשיך, המפכ"ל היוצא: "אלשיך השאיר משטרה טובה. אני חושב שהוא תרם רבות גם מניסיונו וגם מהתרבות שממנה הגיע מהשב"כ". 

אם תהיתם כיצד ייתכן שחפץ מרעיף מחמאות על אלשיך - הוא הרי היה מראשי המתנגדים למינוי שלו, כנראה שלא הבנתם אותו נכון. "לא התנגדתי למינוי. אני וכל הניצבים לא מתנגדים למישהו מבחוץ, אלא התנגדנו לגל הירש. זה לא קשור בכלל לחקירות שלו, הוא היה שנוי במחלוקת. היה צריך למנות אותו כניצב לשנתיים לפחות, ואז לאפשר לו להתמודד על המפכ"לות".

לפני שחפץ כיהן כמפכ"ל הוא שימש כסגן ניצב כך שהוא גדל והתעצב במשטרה. גם יעקב טרנר, למשל, שגם כן היה מפכ"ל, היה קודם לכן ראש אגף אכ"א ואחרי זה מפקד מחוז מרכז. אם כן, מדוע עכשיו כשבאים לבחור מי יכהן בתפקיד הבכיר, לא מנסים לקדם ניצבים מתוך המשטרה עצמה ומחפשים אנשים מבחוץ עם רקע מהשב"כ או מצה"ל? "המצב הזה הוא לא בריא למשטרה", קבע חפץ.   

"כל שיטת המיון, הפוליגרף והמערכת - לדעתי צריך לעשות מחשבה שניה מה לעשות בנדון. השיטה פשטה את הרגל ומביאה לכך שאנשים טובים לא רוצים להתמודד. לא רוצים בכלל להיכנס לתפקיד הזה. גם אני - אם הייתי היום במשטרה, לא הייתי הולך על זה. בשביל מה? בשביל שבדיקת פוליגרף תמצא בטעות שעשיתי משהו לא בסדר?"

הפוליגרף של צ'יקו אדרי לא הייתה הבעיה, אלא הפגישה עם הבודקת בפוליגרף. 

"זה הכל תולדה של הפוליגרף", השיב חפץ, "כל מערכת המיון היא כזאת שמייתרת את הצורך לראות את התפקידים שעשית. המסננת הכי חשובה זה במה עבדת והאם הוכחת את עצמך. המערכת ממיינת את האנשים וכך הטובים מתקדמים הלאה, ואילו הפחות טובים נשארים מאחורה. ברגע שמכניסים גורמים נוספים מכל מיני כיוונים כבר מסבכים את העניין. 

"אם זה היה תלוי בי, הייתי שמח אם זוהר דביר היה חוזר בחזרה למערכת ונוטל את התפקיד. דיברתי איתו, אבל הוא לא רוצה להיכנס לזה בגלל שיקולים ומעורבות של מערכות פוליטיות בתפקיד. יש גם את יורם הלוי שהוא מצוין, ואני לא יודע למה הוא לא מוצב בחזית".

לבסוף סיכם חפץ וקרא למנות מפכ"ל מתוך המשטרה עצמה. לדבריו, לא כל כך קשה למצוא אחד שיתאים לתפקיד. "בסופו של דבר אדרי נכשל מהטיפשויות שלו ומדברים לא נכונים שהוא עשה. צריך לחפש טוב ולמצוא ניצב מהאירגון". 

  

עריכה: מיכל דאבי

19/12/2018
הישארו מעודכנים

רב ניצב בדימוס אסף חפץ
רב ניצב בדימוס אסף חפץ  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90