אילה חסון

"אלשיך עשה סיכול ממוקד להלוי"

יוסי כמיסה, ששירת עם מפקד מחוז ירושלים לשעבר יורם הלוי, בריאיון בלעדי לאילה חסון: "יורם עולה על אלשיך בכל הפרמטרים"


ניצב יורם הלוי הודיע לשר ארדן כי הוא מתפטר מתפקידו - לאחר שלושה עשורים וחצי של שירות במשטרה. הסיבה היא ככל הנראה אכזבה מכך שלא מונה למפכ"ל, לאחר שהיה מועמד לתפקיד כבר פעמיים; הבוקר (ב') שוחחה אילה חסון עם יוסי כמיסה, שירת עם הלוי בימ"מ, שלא בחל במילים וחשף פרטים מטרידים במיוחד על התנהלות המפכ"ל הנוכחי.

יוסי כמיסה, חברו הטוב של ניצב יורם הלוי עוד משנת 1982, אשר גם שירת איתו בי"ממ, הסביר כי בניגוד לדעה הרווחת, לו וליורם אין שום בעיה עם ועדת גולדברג שבוחנת מועמדים לתפקיד המפכ"ל. "יש לנו אמון מוחלט בוועדה. לעולם לא חלקנו עליה וכל החלטה שלה היא מבחינתו כמו החלטה של בית משפט. זו ועדה מעולה. 

"יורם הוא לוחם כבר משנת 82' שהתגייס לצנחנים", המשיך כמיסה לספר על חברו, וזעם: "לא יכול להיות שאחרי 37 שנים בהן שירת נאמנה את מדינת ישראל, רגע לפני הסיום יכפישו אותו. לא ייתכן שרוני אלשיך, שהיה המפקד של יורם, הוציא חוות דעת שערורייתית נגדו ועוד חודש לפני המינוי. 

"אלשיך בא לרמוס את יורם מסיבות לא ברורות. יורם היה לו יד ועשה עבודת קודש בירושלים ובמחוז הדרומי, מפקד יחידה מיוחדת ללוחמה בטרור שנלחם באומץ וגם מפקד המסתערבים. תראו איזה שקט יש לעם ישראל ולעולם בגלל ירושלים. מהומות בבירה מבעירות את כל העולם וירושלים מקרינה על מה שיקרה בעזה וביהודה ושומרון". לדבריו של כמיסה, מי שאחראי לשקט המדובר הוא לא אחר מאשר יורם, אשר ממניעים לא מובנים "סוכל על ידי המפכ"ל". 

למה אתה מתכוון כשאתה אומר 'סיכול ממוקד'? 
"יורם עלה בכל הפרמטרים על אלשיך. לא היה לו מה ללמוד מאלשיך והוא עשה מה שהוא רצה בירושלים. יורם הוא לא 'יס מן' של אף אחד, הוא מפקד. אין איש במדינת ישראל שמכיר את ירושלים יותר טוב ממנו. מה יש לרוני לבוא וללמד את יורם הלוי במחוז ירושלים?"

אז מה הוא כתב נגדו בכמתב?
"היו כתבות על זה ואתם יודעים, אבל אפילו ברמות אישיות ונבזיות. בראש השנה האחרון היתה הרמת כוסית של מפכ"לים וניצבים בלשכת המפכ"ל. באותו היום הייתה גם ההדלפה על כך שיורם נכשל בפוליגרף. אנחנו יודעים מי הוציא את זה לתקשורת, רמז: מפכ"ל לשעבר דיבר עם כתבים משטרתיים על מנת להוציא את המידע הזה. המסמך הודלף לשני כתבים ואחד מהם גם פירסם אותו".

הדלפת מסמך כזה, מסתבר, זו עבירה פלילית. כמיסה הסביר כי נתונים של פוליגרף תעסוקתי הם חסויים לחלוטין. אם כן, מי שדאג להדליף את הפרטים הם אנשיו של אלשיך שהעבירו את הפרטים למכפ"ל לשעבר. מי הוא אותו מפכ"ל? ובכן, את זה תצטרכו לגלות לבד. "זה מפכ"ל שלא סיים את תפקידו במשטרת ישראל", רמז כמיסה. 

    

עוד הוסיף כמיסה והגן בתוקף על ניצב הלוי, וטען כי ועדת גולדברג לא הייתה הסיבה לפרישתו. "יורם מוכן היום להגיע לוועדת גולדברג והוא היה מוכן גם לצאת לפני שבועיים בפוליגרף מול כל עם ישראל. בחודש מרץ יורם עבר פוליגרף תעסוקתי ויצא אמיתי בלי הנחות. לא היה ולא נברא משהו שיורם לא יכול היה להתמודד איתו בוועדה.

"השר גלעד ארדן הודיע שיש שלושה מועמדים לתפקיד המפכ"לות: יורם, צ'יקו וביתן. אחד נפל, כך שמטבע הדברים נשארו שני מועמדים. אם כן, אדוני השר, אם אמרת לציבור שאלו הם המועמדים שלך, למה אתה הולך ומחפש אלופים או אנשים שבכלל לא היו ברשימה לתפקיד המפכ"לות?", תהה כמיסה, "כשארדן מינה את גל הירש הוא דילג על יורם, ואז הירש נפל, כך שארדן יכול היה למנות את יורם, בנצי או זוהר - אנשים שהיו ראויים, אבל הוא דילג עליהם ומינה את אלשיך. עכשיו הוא הביא את צ'יקו אבל צ'יקו נפל, אז מדוע הוא לא מינה את יורם לפחות לממלא מקום המפכ"ל?" 

כמיסה סיפר כי ארבעה ימים אחרי הניסיון למנות את משה אדרי למפכ"ל, התפטר ניצב יורם הלוי ושאל את השר ארדן האם ברצונו למנות אותו לתפקיד בכיר בשב"ס. "יורם כבר רצה ללכת אבל הוא המתין לבקשתו של ארדן. אחרי שצ'יקו נכשל בפוליגרף, יורם הודיע שהוא מוכן לקבל כל תפקיד על מנת לשרת את מדינת ישראל. הוא שם את האגו בצד למען המדינה.

"חוץ מזה, האם שואלים את הרטמכ"ל החדש מה הוא עשה מיום גיוסו? אם היו שואלים אותו, אני בטוח שהוא לא היה עובר את ועדת גולדברג", טען כמיסה וחזר לתקוף את המפכ"ל היוצא רוני אלשיך: "מי הכין את שאלות הפוליגרף התעסוקתי? אלשיך. זה הגיוני? אם אלשיך היה עושה את הבדיקה עם השאלות שלו הוא היה עובר? למה אלשיך דאג להוציא את עצמו מהבדיקות? בוא נראה אותו היום".

  

כיצד הגיב השר ארדן להתפטרותו המפתיעה של ניצב הלוי? באופן לקוני למדי אם תשאלו את כמיסה. "כשנפל המינוי של צ'יקו הוא רץ מאולפן לאולפן, אבל כשהקצין המוערך ביותר במדינה עזב, הוא הוציא הודעה בצורה של 'יאללה, הבנאדם עשה את שלו אז הוא יכול ללכת'. אני מצפה שהדברים ייעשו בצרוה מסודרת ושיתנו כבוד לבנאדם. 37 שנה הוא שירת את משטרת ישראל, שירת את עם ישראל. קראתי את ההודעה הלקונית שלו וגיחכתי".

אין שום דבר דרמטי בעברו של יורם? אין שום רבב משמעותי שיכול להכשיל את המועמדות שלו?
"אם היה הדבר הכי קטן, אותו מפכ"ל מהולל במירכאות היה מוציא תלונה למח"ש. אם היה משהו הכי קטן מבחינה פלילית, יורם הלוי לא היה יכול להיות מפקד מחוז ירושלים, אלא היה צריך לעוף ממשטרת ישראל. חיכו רגע לפני הסיום והוציאו מכתב נבזי ברמות הכי נמוכות שיש כנגד אדם שאין לו דבר וחצי דבר. רוצים לעשות לו סיכול ממוקד ולא בצדק.

"יורם הוא האדם הראוי ביותר לתפקיד. אנחנו כאזרחים במדינת ישראל צריכים להתעורר ולבקש את יורם הלוי. הוא לא צריך לבקש להיות מפכ"ל, אלא אנחנו אלה שזקוקים לו יותר מאשר שהוא זקוק לתפקיד".

  

עריכה: מיכל דאבי

24/12/2018
הישארו מעודכנים

רוני אלשיך ויורם הלוי
רוני אלשיך ויורם הלוי  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90