103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אראל סג"ל

גדעון לוי: "במצב הקיים - אפילו אני אצביע לנתניהו"

מי אמר שאראל סג"ל ופובליציסט 'הארץ' לא יכולים לחלוק את אותו פתק בקלפי? • האזינו למפגש הפסגה באולפן 103fm


לרגל הקדמת הבחירות לאפריל 2019, אירחו אראל סג"ל וחיים לוינסון את גדעון לוי, 'הארץ', באולפן לדיון קולח על הכיוון שאליה הובלה ישראל במהלך עשר שנות שלטון נתניהו. לגדעון לוי יש מסקנה אחת, מבין גנץ לפיד או נתניהו - הוא בוחר בביבי.

"אני לא מתבדח כשאני אומר שאם אני צריך לבחור היום בין גנץ, לפיד או נתניהו - אני בוחר בנתניהו מבלי כל היסוס. מעולם לא חשבתי לחצות את הקווים ומעולם לא חשבתי לעזוב אך המציאות השתנתה. האמנתי במציאות של שתי המדינות לשני עמים. אתם (הימין) הסרתם את האפשרות הזאת מהפרק והרכבת הזאת כבר יצאה מהתחנה. מרגע שהוסרה האופציה, נותרה השאלה איזו משטר יקום כאן. הכיבוש הוא כבר לא תופעה זמנית ואם הוא לא זמני יש לנו שתי אלטרנטיבות - דמוקרטיה או אפרטהייד. אין אפשרות שלישית".

הימין ניצח בנוק-אוט

"אתם ניצחתם ובגדול בעניין המרכזי", הדגיש, "מפעל התנחלויות השיג את מה שרצה להשיג, לסכל כל סיכוי לפתרון שתי המדינות והוא לא יעלה יותר לשולחן. יצרתם מצב בלתי הפיך וזהו נוק-אוט. אתם מושכים אותנו לקראת רפובליקה חדשה כאן.

ראיתי יותר מידי דברים בשלושים שנה האחרונות כשנסעתי מידי שבוע לשטחים. התחלתי את עמדתי במקום אחר וככל שראיתי יותר הבנתי את גודל הפשע. ככל שראיתי יותר הבנתי איך נושא הכיבוש מקרין על כל הבעיות שלנו ושיניתי את עמדתי עם השנים. ממכיוון שאני מעריך שאתה  (אראל סג"ל) אדם הגון, אני משוכנע שהיית מגיע לאותן מסקנות כמוני אם היית עובר את המסע שאני עברתי".

הפלסטינים לא מעניינים אותי

כשאראל תהה מה עשו הפלסטינים כדי לפתור את נושא הכיבוש גדעון הבהיר: "אדהים אותך, הם לא ממש מעניינים אותי. אני עסוק במה שאנחנו מעוללים ולא בטרגדיה שלהם. אני עסוק באשמה ובאחריות שלנו על הפשעים שאנחנו מבצעים. אין לי סנטימנט מיוחד לפלסטינים, יש בי תחושת אשם כלפי העם שלי".

בהמשך התייחס לוי לפסילתו של מוסי רז מלרוץ לכנסת ה-21 במפלגת מרצ עקב הליך פרוצדוראלי של המפלגה: "אני לא מכיר את התקנון של מרצ והוא לא מעניין אותי. אני יודע שבמפלגת השמאל היהודית היחידה שקיימת כיום היה רק חבר כנסת אחד שהמאבק בכיבוש היה לנושא הדגל שלו. הוא היה היהודי היחידי מ-120 מחברי הכנסת ששם את נושא הכיבוש כדבר המרכזי של פעילותו. לאיש הזה מרצ אמרה אתמול 'לא' וכעת היא נשארת עם חבורה של עסקנים אפרפרים שידאגו לחוקים משניים וחסרי כל בזמן שאת הכיבוש ישאירו לטיפולו של אראל סג"ל".

היהודים הם עם סגולה?

"המקרה זה מראה את פני הפוליטיקה הישראלית. הימין מוכן להיאבק בנחישות על טריטוריה ונדל"ן עם עוד גבול ומאחז שיעלו לנו בדם בזמן שהשמאל מתעסק בנושאים שוליים. למה לא כל מרצ עוסקת בכיבוש? מעל כל הנושאים המאוד חשובים שיש בישראל יש עננה אחת כבדה שאי אפשר לברוח ממנה. מי שבורח ממנה פשוט לא מעז להישיר מבט אליה".

אראל סבר היהודים הם עם סגולה ושלוי מדבר בסיסמאות. "אמירות כמו 'כולנו שווים' יובילו לכדי שפיכות דמים". לוי תקף בתגובה: "אתה עסוק כל הזמן ביהודים ואני עסוק בבני אדם. אין דבר יותר גזעני מלומר שהערבים הם בעיה דמוגרפית".

"ההתעסקות כל הזמן בעצמנו מרתיעה אותנו", סיכם, "אנחנו לא לבדנו בחלק הזה של העולם והימין לא מכיר בכך. אלא שנמצאים איתנו שווים בזכויותיהם עד המילימטר האחרון לזכויות שלנו, וגם זה במקרה של פשרה גדולה מצידם כי הם היו כאן לפנינו. הפתרון היחידי הוא דמוקרטיה לכולם ואני תוהה מדוע זכויות אדם שוות לכולם מבהילה כל כך את הימין".

עריכה: איתמר זיגלמן

25/12/2018
הישארו מעודכנים

אראל סג"ל וגדעון לוי
אראל סג"ל וגדעון לוי  |  צילום: יניב מורוזובסקי/103fm