103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

"לראש הממשלה בהחלט יש טיעון נגדי"

התובע במשפט רה"מ לשעבר אולמרט על ניסיון נתניהו למנוע את פרסום מסקנות היועמ"ש לפני הבחירות • "רה"מ לא יכול לשטוח את גרסתו בזמן סביר"


עו"ד אורי קורב, מנהל מחלקה פלילית בפרקליטות לשעבר, והתובע במשפטו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, העריך בתוכניתה של אילה חסון ב-103fm בשבוע שעבר כי היועץ המשפטי לממשלה לא ימליץ להגיש כתב אישום כנגד ראש הממשלה במהלך תקופת הבחירות. כעת מודיע שהוא משנה את ההימור שלו. 

"אני משנה את ההימור שלי בגלל שהנסיבות כפי שאנחנו רואים אותם השתנו. אני חושב שהיועץ פועל ברגע הזה להודיע על החלטתו על שימוע עוד לפני הבחירות. לכאורה זו ההחלטה המתבקשת בסיטואציה הנוכחית שעולה קנה אחד עם הנחיות היועמ"ש".

אילו נסיבות השתנו?
"אני שומע ורואה את ההודעות של כל הכתבים, שמעתי שהיועץ מתגבר את הישיבות, מאריך אותן ופועל כמי שעומד לקבל החלטה בזמן, אחרת לא הייתה סיבה. אמרתי מההתחלה שהזמן שנותר הוא מספיק כדי לקבל החלטה וזה הכל שאלה של סדרי עדיפויות. נראה שמשרד המשפטים שינה את סדרי העדיפויות שלו וטוב שכך ופועל לפי ההנחיה שלו".

קראתי את המאמר של השופט סטרשנוב שאומר זו טעות איומה של היועמ"ש ללכת על מהלך כזה לפני הבחירות.
"זה טיעון שאפשר לשמוע אותו וחושב שהיועץ היה צריך להודיע מה הוא מתכוון לעשות ולו כדי שפרקליטי ראש הממשלה יוכלו לקבל החלטה מושכלת. הייתי שוקל פנייה מסודרת ליועץ בנושא. בהחלט יש לראש הממשלה טיעון נגדי שהיה בחקירות במשך שלוש שנים והולכים למהלך של הליכה לשימוע מבלי שהוא יוכל להגיב. אני חושב שכל עניין ההדלפות היה צריך להיפסק והייתה צריכה לצאת הודעה מסודרת כך שכולם יוכלו לקבל החלטות בהתאם אליה".

באמריקה, קומי קיבל את ההחלטה לבדוק את הילרי ימים ספורים לפני הבחירות. התקשורת הליברלית זעמה וטענה שמדובר במהלך עם אלמנט שהכריע את הכף לרעתה של הילרי.
"אני חושב שהם צודקים. לעשות משהו מספר ימים לפני הבחירות זו שערורייה ואני לא חושב שיש מישהו כאן שחושב שאפשר לפרסם החלטה כזו מספר ימים לפני הבחירות. השאלה אם אפשר לפרסם אותה חודשיים לפני הבחירות היא שאלה אחרת לגמרי. אני לא חושב שראש הממשלה חורג מכללי המשחק כשמפרסם סרטונים".

מה אתה חושב על הסרטון של ראש הממשלה בנושא?
"אי אפשר שלא לחייך כששומעים אותו. המסר מועבר בצורה חכמה ומתוחכמת אך גם מצחיקה. לגופו של עניין, הטיעון הזה הוא לגיטימי ובתחום כללי המשחק. הוא לא יכול למסור את גרסתו, אף עורך דין לא יישלח גרסה עד שלא יקבל את חומר הראיות לידיו ולכן הטענה המשפטית שלו נכונה וצריך לשקול אותה. היא אמנם סותרת את ההנחיה הכללית בנושא אך בסיטואציה בה אנחנו נמצאים, כשראש ממשלה נחקר במשך שלוש שנים, הדבר הזה הוא לא נכון. אני לא כל כך בטוח שרה"מ יפגע מפרסום ההחלטה, ייתכן שההחלטה תהיה הרבה יותר רכה ממה שמייחסים לו כעת. יכול להיות שהעבירות יהיו שונות לחלוטין וזה יישחק לטובתו. אם הוא ייבחר לראשות הממשלה אחרי ההחלטה להזמין אותו לשימוע, הטענה שלו שהוא אינו צריך להתפטר כי העם בחר בו למרות השימוע יקבלו משנה תוקף".

אתה חושב שמערכת המשפט מותקפת?
"כן. יש לבצע אבטחנה אך יש גורמים שמדברים בשפה אחרת על רדיפה. אני לא רוצה לדברים שאמר חבר כנסת כזה או אחר. הטענה שצריך לשמוע את נתניהו לפני הבחירות היא לגיטימית ויש לה ביסוס משפטי. טענות על רדיפה הן התקפיות. אני חושב שראש הממשלה נהנה מחזקת החפות וזכאי להילחם על חפותו ולטעון כל טיעון משפטי שעומד לזכותו. זהו טיעון שצריך להישמע".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

06/01/2019
הישארו מעודכנים

אילה חסון
אילה חסון