רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בן כספית ואריה אלדד

"טרור יהודי חוזר בסוף כמו בומרנג"

סגן ראש השב"כ לשעבר יצחק אילן על רצח הפלסטינית בידי מפגעים יהודים, שהותר לפרסום


הותרה לפרסום פרשת הטרור היהודי: הנערים שנעצרו, תלמידי ישיבת 'פרי הארץ' ברחלים, חשודים שהשליכו אבנים לעבר רכבה של עאישה ראבי, וגרמו למותה. הם חשודים בעבירות טרור ורצח. יממה אחר כך פעילים מיצהר נסעו אליהם ותדרכו אותם כיצד להתמודד עם חקירות השב"כ. בן ואריה שוחחו עם יצחק אילן, סגן ראש השב"כ וראש אגף החקירות לשעבר.

"אני לא מתייג ומקטלג אירועים. טרור זה טרור. לא משנה אם הוא מבוצע על ידי מטענים מתקדמים או על ידי נערים המשתמשים באבן שגורמים להרג".

אנחנו מתבשרים שיש עלייה של פי חמישה בטרור מהסוג הזה ביהודה ושומרון. מדוע?
"אין לי את הנתונים כדי לתת את התשובה. אני יכול להעריך שההרתעה שהשב"כ ביצע אחרי פיגוע דומא נשחקה. אותן קבוצות מרימות ראש ואין דין ואין דיין. זאת התוצאה. השב"כ משקיע מאמצים על פי חומרת המעשה. יש הבדל בין טרור שהורג לטרור שלא הורג. אם יש זריקת אבן שבה נהרגים אזרחים השב"כ משקיע מאמץ רב יותר מאשר במקרים שבהם האירוע נגמר בשמשה שבורה בלבד.

"אני רק יכול לומר שאנשים פשוט לא מבינים שטרור יהודי בסוף חוזר ליהודים כמו בומרנג. פיגועי התאבדות החלו אחרי רצח ברוך גולדשטיין. הייתי שם. ביהודה ושומרון לא היו פיגועי התאבדות. אנחנו מדינה, לא ארגון טרור. לא יכול להיות מצב שאנחנו נסכל פיגועים על פי המוצא המשוער של המפגע. אם עשו את זה ערבים אז זה טוב שהשב"כ מסכל ואם זה יהודים אז השב"כ רע וצריך להפגין נגדו? תארו לכם שעל כל מעצר של ערבי יהיו כאן הפגנות".

אנחנו זוכרים מקרים שבהם חפים מפשע הודו על דברים שלא עשו. אנחנו צועקים על טכניקה של השב"כ. חוקרים את היהודים כפי שחוקרים את הערבים?
"כן. חוקרים אותם בדיוק אותם חוקרים ועובדים על פי אותן שיטות. 99% מתיקי השב"כ מבוססים על ההודאות. זו לא סדרת טלוויזיה שאפשר לבצע בה בדיקות מדעיות על כוס קפה. בפיגוע הזה, אחרי שנזרקה אבן והפלסטינית נהרגה, אנשים מיצהר שבו לישיבה במהלך השבת כדי לתדרך איך לעמוד בחקירת שב"כ.

"אמרתי לא פעם שלקבל הודאות שווא זה לא ביג דיל. החוכמה היא לתייג אותן נכון. כשבן אדם נותן הודאת שווא השב"כ ברוב המקרים יודע שזו הודאת שווא ולכן לא הופך אותה לראייה. השב"כ יודע לזהות הודאות שווא. בזמן שהייתי ראש אגף החקירות הייתי אחראי על כל חקירות שב"כ, לא היה מקרה אחד אפילו שהתברר בדיעבד שמדובר בהודאת שווא, והשב"כ הגיש כתב אישום לבית המשפט. בכל המקרים השב"כ זיהה נכון".

אתה חושב שהשב"כ מקבל חופש פעולה מהדרג מעליו על טרור יהודי כמו על טרור ערבי?
"חופש מוחלט. אני לא זוכר רמיזה על משהו כזה או אחר. לראש הממשלה אין סמכות להורות לראש השב"כ לעצור פלוני ושחרר אלמוני. היחיד שיכול לתת הוראה לשב"כ הוא בית המשפט והיועץ המשפטי לממשלה. אין מחשכים או מרתפים. השב"כ פועל על פי החוק ומניעת פגישה עם עורך דין היא על פי החוק כפי שאישר בית המשפט".

אותם נערי גבעות לא אהבו גם את המינוי שלך נכון?
"איזו שאלה. וודאי. הייתי ראש אגף בו הייתה חטיבה לסיכול טרור יהודי. כשמוניתי לסגן ראש השב"כ השם שלי דלף ואז הרב חיים דרוקמן התערב התערבות קשה ביותר במינוי שלי. הוא שלח מכתב לראש השב"כ בו תהה איך ייתכן שמוניתי לתפקידי. אני שנלחמתי נגד טרור יהודי. שכחו שמתוך 30 שנה לחמתי 28 שנים בטרור ערבי. זכרו שאני סיכלתי את מי שהתחיל להרוג ערבים והמשיך בלהרוג יהודים".

יכול להיות שבגלל הדבר הזה לא הפכת לראש השב"כ?
"הייתי המומלץ של יובל דיסקין. הרב חיים דרוקמן בצורה הכי גסה התערב במינוי, שלח מכתב לגבי ולאחר מכן פנה לרה"מ כדי שלא ימנו אותי לראש השב"כ. בסוף המועמד שהם רצו בהחלט זכה בתפקיד. הרב חיים דרוקמן, שמקבל משכורת מהמדינה כראש ישיבות ההסדר, הכפיש אותי על לא עוול בכפי. אני חוזר שוב - טרור יהודי חוזר כבומרנג".

                                                                              

עריכה: איתמר זיגלמן

06/01/2019
הישארו מעודכנים