רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"שרת המשפטים היא לא זו שקובעת"

מדוע יוזם ח"כ מיקי זוהר הענקת פקטור לנבחני ההסמכה ללשכת עורכי הדין, על אף ההתנגדות של משרד המשפטים והלשכה - שכבר הודיעה כי תפנה לבג"צ?


לאחרונה פורסם על עסקה שנרקמה בין שרת המשפטים איילת שקד לבין יו"ר הוועדה המשותפת לוועדת הכנסת ולוועדת חוק חוקה ומשפט של הכנסת מיקי זוהר, אודות מועד נוסף לבחינת לשכת עורכי הדין למי שקיבל ציון מעל 55. בריאיון לענת דוידוב הכחיש ח"כ זוהר את הפרסום ופרש בפניה את תוכניתו להעניק פקטור רטרואקטיבי לאותם נבחנים.

"מדובר על הצעת חוק העוסקת בששת המועדים האחרונים שנעשו לפי המתכונת החדשה שאנחנו (המחוקק) ביקשנו ליישם. מסתבר שהמתכונת החדשה הביאה להכשלה של כ-60% מהנבחנים. החוק מוכן לקריאה שנייה ושלישית, אנחנו רוצים להעביר את החוק בכנסת בהקדם האפשרי. כרגע אנחנו צריכים את אישור הממשלה לזה. התחלנו לפעול בנושא מול לשכת ראש הממשלה ומול גורמים נוספים".

משרדה משפטים מתנגד.
"זה לא רלוונטי, הוא קול אחד משרי הממשלה. יש מספיק שרים שהם בעד".

שרת המשפטים לא רלוונטית לנושא?
"עמדתה שונה מעמדתנו אך לא היא שקובעת. בסופו של דבר את זה קובעים באופן דמוקרטי על פי רוב ולכן אני סבור שיש את הרוב הנדרש במסגרת הממשלה לאשר את הצעת החוק לידי הצבעה".

יש איזה דיל בין הגברת שקד לבינך?
"זה קשקוש. קיבלתי הצעה מהשרה שקד לפשרה של ציון חמישים ומעלה שיגיש את כולם למבחן חוזר קל יותר באורך שעתיים. בעבר היה פקטור אצל הרופאים ואצל רואי החשבון שהביא ציון ל-36 ו-43. כשעושים מבחן שהוא בלתי עביר אז ברור שהציון הזה הוא לא ציון רע אלא מצוין".

אולי צריך ללמוד לנסח שאלות בצורה יותר הוגנת? למה לשנמך את הרמה של התלמידים?
"אנחנו לא משנמכים שום רמה. להיפך. אנחנו נכשיר באמצעות החוק הזה עורכי דין מצוינים. מרגע ששינו את השיטה למתכונת בלתי עבירה אנחנו הבנו שחייבים להתערב אחרי שאנשים השקיעו שלוש שנים של עבודה וביצעו שנת התמחות אך לא יכולים לעבוד בתחום על פי החוק. זה אבסורד".

אתה יודע שהבג"ץ בדרך.
"כשיוגש בג"ץ בית מהשפט העליון יוכל להכריע. חוק שאני חוקקתי נוצר בצורה נכונה ותקינה בהתאם להוראות החוק והכנסת. אם ינסו לתקוף את העניין המהותי אני סבור שבית המשפט לא ירצה להתערב בהחלטה שהיא הוגנת, נכונה וטובה.

למה לאפשר תיקון רטרואקטיבי? זו לא קריצה לציבור הרחב?
"דיברנו על שלושה מועדים בלבד שהם חלק מהמתכונת החדשה שהיא גרמה להכשלה של כל כך הרבה מתמחים. אנחנו סבורים שאין מנוס מלהוריד את הציון לציון ריאלי במידה ובמתכונת החדשה, היו שאלות מטעות ובלתי פתירות".

בהמשך הראיון היועץ המשפטי של לשכת עורכי הדין, עו"ד דוד יצחק חווה את דעתו על היוזמה

עריכה: איתמר זיגלמן

08/01/2019
הישארו מעודכנים

ח"כ מיקי זוהר
ח"כ מיקי זוהר  |  צילום: הדס פרוש/פלאש90