רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אראל סג"ל

מה יש לו להסתיר?

האם לפיד, המעונין להיות רה"מ, מוכן שהציבור ייחשף ליומן שלו ולפגישותיו עם ארנון מילצ'ן ונוני מוזס? • עו"ד בם: "זו לא שאלה משפטית אלא ציבורית"


עו"ד יצחק בם ממשרד בם-דבורין פנה בבקשה לחשוף את יומניו של יו"ר יש עתיד יאיר לפיד מתקופתו כשר האוצר. לדברי בם מכיוון שעל פי חוק יש לברר עימו, האם הוא מחויב לחשוף את היומנים, היות והוא כבר אינו שר האוצר, מה יש לו להסתיר?

"טרם קיבלתי תשובה רשמית בנושא אך אותתו לי שיפנו ליאיר לפיד כצד שלישי ויבקשו את עמדתו ביחס לחשיפת היומנים. על פי חוק חופש המידע, אם מבקשים מידע אודות מישהו צריך לפנות לאותו מישהו לבקש את עמדתו".

אליי הגיעה התשובה הרשמית של משרד האוצר: 'לנוכח בקשת חופש המידע פונה משרד האוצר למר לפיד כדי לקבל עמדתו בנוגע להעברת מידע ביומניו כשר אוצר על פגישותיו ככל שהיו עם נוני מוזס וארנון מילצ'ן.
"מעניין יהיה לדעת מה עמדתו של יאיר לפיד".

הוא דיבר אצל רינה מצליח בפגוש את העיתונות במוצאי שבת ואמר לה שהם אכן נפגשו אך הפרטים לא מעניינים. אנחנו יודעים שיש רובריקות מחוקות ביומן.
"אומר לך יותר מזה. כאשר פנינו לראשונה למשרד האוצר אמרו לנו שהם ממליצים לפנות לפיד ולכתב אותו למייל. אז קיבלנו מכתב ארוך ומנומק מעורכי דינו של לפיד שהסביר מדוע לא צריך לחשוף את המידע. לטענתם היום הוא לא שר האוצר והוא לא חייב לגלות מעבר למה שכבר גילה. יש במכתב הזה פלפול משפטי ארוך אם זה קשור או לא קשור לחופש המידע. בסופו של דבר השאלה היא לא משפטית אלא ציבורית. האם יאיר לפיד, שרוצה להיות ראש הממשלה, מוכן שהציבור יראה את היומן שלו ואת הפגישות שלו עם מילצ'ן ונוני מוזס. ביקשנו את הפניות של לשכת לפיד למשרד האוצר ביחס למחיקת הפגישות מהיומן".

אתם יודעים מי מחק את הפגישות מהיומן?
"אם היינו יודעים מצבנו היה טוב יותר. אנחנו יודעים שהיו פניות שכאלה אך לא יודעים מי ביקש ומי מחק. בסופו של דבר משרד האוצר צריך להחליט אם הוא חופש את המידע הזה על אפו וחמתו של לפיד אז הוא יוכל לבקש מבית המשפט לנסות למנוע את החשיפה. מצד שני אני לא יודע מה יש ללפיד להסתיר. אם הכל כשורה ותקין מה יש לך להסתיר? כמה פעמים נפגשתם? כמה זמן? לאורך איזו תקופה ומה התרחש במדינה בזמן הפגישות".

מיש עתיד נמסר בתגובה: "זכרו את העובדות - ראש הממשלה הוא זה שנמצא תחת חקירות וחשוד בשוחד והפרת אמונים. כל ניסיון לזריקת בוץ הוא לא יותר מניסיון עקר לכלך אדם נקי וישר. הציבור לא מטומטם, לכולם ברור שיש אנשים מושחתים ויש אנשים ישרים. מושחתים לא ילמדו אותנו טוהר מידות. האייטם כולו משדר לחץ של ראש הממשלה מפני לפיד ויש עתיד. גם הוא יודע שחוץ מיש עתיד אין עוד מפלגה שיכולה לתת פייט לליכוד ושלפיד הוא האלטרנטיבה לראשות הממשלה".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

14/01/2019
הישארו מעודכנים

יאיר לפיד
יאיר לפיד  |  צילום: פלאש 90