103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

"הכי חשוב לו שישפטו אותו כמקצוען"

דנה ויס ('חדשות 12'), שפרסמה את התחקיר אודות היועמ"ש: "נקודת המוצא הייתה לנסות להבין - מה באמת היה שם בחדרי החדרים?"


התחקיר של דנה ויס ב'חדשות 12' אודות מעורבות היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בתיקי ראש הממשלה מעורר הדים רבים הבוקר (א'), הכוללים מתקפות מרומזות מצד גורמים בימין. אילה חסון שוחחה עם ויס ב-103fm על התהליך שהוביל לתחקיר ושאלה אותה - האם בדיעבד ניתן היה להציג את זה אחרת?

"אספר לך איך קרה הריאיון. כבר לפני שלושה חודשים סימנו את היועץ המשפטי לחדשות סוף השבוע כדמות שאנחנו רוצים לעשות לה פרויקט. גם כי הוא כבר שלוש שנים בתפקיד, חצי קדנציה, ובטח בתור האדם הכי משפיע על הציבוריות הישראלית. נקודת המוצא הייתה להבין מה באמת היה שם בחדרים בהתייחסות לתיקי נתניהו ואיך הוא מתפקד בין הביקורת משמאל שמגיעה כעת גם מימין. זאת הייתה נקודת המוצא. המוצר ששידרנו אתמול הציג את תהליך העבודה וביקשנו לשפוט את הדברים לפי התהליך. כך היועץ המשפטי קיבל את ההחלטות. בנוגע לעיתוי, ברור שברגע שהקדימו את הבחירות..."

הוא לא התראיין לפני שלושה חודשים. הוא ידע מתי הוא מדבר.
"הריאיון איתו צולם לפני שבועיים וחצי. היועץ המשפטי מדבר על המהות. הוא אומר דברים משמעותיים שחשוב שהם יהדהדו. הוא נשאל על ההתקפות שהגיעו עד לקבר אביו, ליום בו הוא התעורר בבוקר ומצא גרפיטי ענקי כנגדו".

הוא שומע את הדברים הללו כבר שנתיים.
"ועכשיו הוא השיב להם. הוא לא דיבר מהותית על התיקים, אם יהיה או לא יהיה שימוע. הוא התייחס לדברים כלליים וביקש להעביר את המסר שהוא עובד לפי הראיות, שהוא מחפש את האמת, שלא ייתן ללחצים חיצוניים להשפיע עליו ושנזכור שבסופו של דבר פוגעים פה במוסד היועץ המשפטי לממשלה".

אם כי בזמנו הוא בעצמו פגע במוסד היועץ המשפטי לממשלה בפרשת הרפז. אך זה לא עומד כעת על הפרק. הוא יצטרך להתמודד לזה.
"אני חושבת שמבחינתו פרשת הרפז מאחוריו. אני מודה שהכרתי את מנדלבליט בתור פצ"ר. עשיתי המון שיחות מסביב עם אנשי משטרה, קצינים ופרקליטים וההתרשמות שלהם היא שבראש המערכת יושב מקצוען. מה שחשוב הכי לאביחי מנדלבליט הוא שישפטו אותו כמקצוען, כמי שמחויב למקצוע המשפטי, לערכים המשפטיים וכמי שניגש לעבודה במקצועיות".

אם מה ששי ניצן מחזיק עליו, ואם כל הביקורת מצד התקשורת, את חושבת שהוא היה מעז לקבל החלטה שהיא לא ההחלטה הנדרשת?
"אין לי ספק. היועץ סגר את רוב התיקים נגד שרה נתניהו למרות שהיו עליו ביקורות מבית. הוא טען שצריך להתמקד בעיקר. מה שאנשים לא יודעים על פרשת המעונות הוא שכשהביאו לו קצה חוט לסיפור עם המלצרים הוא קרא לבדוק את הנושא ועל זה הוגש כתב האישום. כל שאר הפרשיות שעשו רעש גדול נסגרו. נדמה לי שאם אדם מתייחס אל עצמו כמקצוען אז הוא יודע שההחלטה שלו הולכת לבית המשפט ועל פיה תימדד הקריירה שלו. הוא ייקח החלטה ששנה אחר כך בית המשפט יהפוך עליו והוא ייזכר כמי שעשה טעות משפטית? אנחנו כעיתונאיות משתדלות לעשות את העבודה שלנו נכון ולדייק, תארי לך אדם שיודע שהוא מחויב להיות מדויק מול הראיות והאמת.

"אני חושבת שכולם, כולל אהוד ברק ונתניהו, ראשי ממשלה לשעבר שתוקפים את היועץ המשפטי, צריכים לומר – זה היועץ, הוא מונה, אנחנו סומכים על החלטתו כך או אחרת והיא תבוא לביקורת בבית המשפט. אני רוצה לשמוע מהם את המשפט הזה ואך כך נתחיל דיון".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

20/01/2019
הישארו מעודכנים

דנה ויס
דנה ויס  |  צילום: הדס פרוש/פלאש90