אראל סג"ל

"אלשיך חיפש את הראש של נתניהו, לא את האמת"

אראל סג"ל השמיע האשמות חמורות כלפי מפכ"ל המשטרה לשעבר, בעקבות דבריו בנוגע לתיקי נתניהו: "לא מאמין לו, הלוואי שהוא יתבע אותי"


אראל סג"ל ודוד ורטהיים דנו והתווכחו בנושא המדובר ביותר הבוקר (ב'), הלא הוא דברי מפכ"ל המשטרה לשעבר רוני אלשיך על חקירות ראש הממשלה. דבריו הצליחו לעורר עליו את כל הימין. 

אראל סג"ל: "בוא נדבר על אלשיך. אני חושב שמה שהוא עשה היה כמעט עברייני, לא במובן העברייני של המילה. מדובר במפכ"ל משטרה בחקירה שעדיין נמשכת ומחכים להחלטה על פרסום כתב אישום בכפוף לשימוע".

דוד ורטהיים: "מה הוא חידש מעבר למה שכבר נאמר? הוא עומד מאחורי ההמלצות שהוא עצמו הגיש".

אראל סג"ל: "אם כל הכבוד לאלשיך, מפכ"לים בעבר לא עסקו בחקירות ולא קראו את כל החומרים. אתמול בערב הוא אמר 'במובן מסוים אמינות המשטרה תלויה בהרשאת נתניהו'. הוא שם את כל משטרת ישראל על הרשאת נתניהו. מה שחשוב זו לא הוכחה מעבר לכל ספק של אשמתו של ראש הממשלה או חקר האמת? יש לי חדשות בשבילך אלשיך, האמינות של המשטרה היא כמעט אוקסימורון בתקופתך. אנחנו לא מאמינים לכלום. שנה שלמה שעושים פישינג על נתניהו עד שמגיעים להדס קליין. שנה שלמה אין שום תלונה, אין שום סיפור מרכזי אך חוקרים מסביב לראש הממשלה.

שאלשיך יתבע אותי דיבה - הוא שקרן 

"זה מטריף אותי כי אני זועק כבר שנתיים בנוגע לחוק 'ישראל היום'. עולה החשד לניגוד עניינים לכאורה. מה אנחנו למדים? זו לא משטרה שמחפשת את האמת אלא משטרה שמחפשת את הראש של נתניהו. אני לא מאמין לו והלוואי שיתבע אותי דיבה כי הוא שקרן".

דוד ורטהיים: "מי מינה את אלשיך? השר ארדן המליץ עליו בלית ברירה אחרי שגל הירש נפסל והגיעו אליו. נתניהו בירך על המינוי. כעת יש ביקורת על מקצועיותו של היועץ המשפטי לממשלה. אתה לא רואה סימני שאלה בנוגע לאופי המינויים שראש הממשלה חותם עליהם? לשיטתך הם כושלים אחד אחרי השני. אתה מאשים את אלשיך בהסחת דעת ובהטעיית ציבור, זו כמעט האשמה פלילית. מאשים את מנדלבליט שהוא נכנע ללחץ ושהוא לא מקצועי. אז מה זה אומר על האופן שבו ממנים כאן את האנשים הבכירים ביותר".

אראל סג"ל: "יש מינויים טובים ויש מינויים פחות טובים ויש גם עובדות. ראש הממשלה נחקר במשך שלוש שנים מתיק שהחל מכלום".

דוד ורטהיים: "יש המלצות להגיש כתב אישום. בעיניהם גם על שוחד. אלו עובדות שאתה עושה להן דה לגיטימציה וטוען שהמניעים הם לא כשרים. אתה טוען שאלשיך התלבש על ביבי כדי שלא יידעו מה קורה במשטרה".

אראל סג"ל: "ברגע שאתה נותן את הראש של ראש הממשלה, הברנז'ה אוהבת אותך ולא מתעסקים בחצר הפנימית שלך. מכיוון שאני יודע מה קורה בחצר הפנימית, אני מקווה שהמפכ"ל הבא יטפל בדברים".

דוד ורטהיים: "גם אם זה נכון וגם אם המוטיבציה הייתה לא כשרה, זה אומר שההמלצות לא מחזיקות מים?"

אראל סג"ל: "לדעתי לא. הן לא מחזיקות מים".

דוד ורטהיים: "אז אם הן לא מחזיקות מים אז מנדלבליט לא יקבל אותן".

"לא היו חוקרים פרטיים"

אראל סג"ל: "משפט הוא עניין של פרשנות. אנחנו לא מדברים על תוכן התיקים, הצוות של מנדלבליט עוברים על החומרים. אנחנו מדברים על עניין ספציפי. המפכ"ל לשעבר מגיע לכנס, חודשיים לאחר סיום תפקידו, ואומר דברים שמפכ"ל לשעבר לא אומר במדינה דמוקרטית. כשהוא אומר שאמינות המשטרה תפגע יש עם זה בעיה. זכותו לחופש הביטוי נשארת לו אך זכותנו לומר שהדברים הללו צובעים את החקירות בצבעים.

"הראשון שהביא את סיפור החוקרים הפרטיים, לפני אילנה דיין, היייתי אני לפני שנתיים וחצי. זה הגיע מתוך מידע שקיבלתי מעיתונאי אחר, שאמר שאלשיך פוגש עיתונאים ובתדרוך אומר שנתניהו שולח חוקרים פרטיים לעקוב אחרי חוקרי 433. כל משטרת ישראל יכולה לתבוע אותי דיבה כי זה שקר וכזב. לא היו חוקרים פרטיים, לא מצאו אף חוקר פרטי ובטח לא קשור לנתניהו. זו השמצה מטונפת וזיהום חקירה במובן החמור ביותר. שאלשיך יתבע אותי ויוכיח את הדברים. זה לא חמור בעיניך?"

דוד ורטהיים: "זה תפל".

אראל סג"ל: "זה יותר חמור מכל תיקי נתניהו".

דוד ורטהיים: "אפשר להתווכח על הכל, על המוטיבציה שלו, על כשירות, אך יש להתייחס להמלצות עצמן. לא הוא קיבל אותן לבד, יש עשרות אם לא מאות חוקרים מעורבים. אתה לא מדבר על ההמלצות עצמן, אתה תוקף את המפכ"ל ואת המניעים הלא כשרים שלו".

עריכה: איתמר זיגלמן

28/01/2019

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אראל סג"ל
אראל סג"ל  |  צילום: 103fm
Paris