אראל סג"ל

"אם האיש רוצה את התפקיד, שיעמיד את עצמו לבחירות"

מעטים הקולות בעולם המערבי המבקרים את חואן גואידו, הטוען לנשיאות ונצואלה • פעיל השמאל ד"ר אפרים דוידי הוא אחד מהם


הנספח הצבאי של ונצואלה בוושינגטון הכריז: איני מכיר יותר בלגיטימיות של הנשיא ניקולס מאדורו. האם זו סנונית ראשונה בדרך למהפך, או שמא מקרה מבודד? ד"ר אפרים דוידי, מרצה להיסטוריה באוניברסיטת תל אביב ופעיל שמאל, סיפק את הערכתו.

"זה מצב פרדוקסאלי בוונצואלה. יש נשיא ללא מדינה ומדינה עם נשיא. העובדה שהנספח הצבאי של וונצואלה בוושינגטון תומך בנשיא הפיכה פרו אמריקאי אז זה אומר שיש לו כבר נספח צבאי בוושינגטון אבל מה עם המדינה? הנשיא שהכריז על עצמו כנשיא אין לו מדינה, זה נשמע לך כמשהו דמוקרטי? נשיא ארה"ב מינה מושל בוונצואלה למרות שהיא לא חלק מארצות הברית".

נראה לי שוונצואלה לא הייתה דמוקרטית בשנים האחרונות?
"בוונצואלה יש רצף של 20 שנות בחירות דמוקרטיות לעיריות ולמחוזות, לראשות הממשלה ולפרלמנט ועוד. אבל יש גם אנשי ימין ולא כולם תומכים בשלטון".

אנחנו מכירים את מצבה של וונצואלה בשנים האחרונות. גם תומכיה הגדולים לא יכולים להתכחש למציאות. מדברים על משטר דיכוי. ראינו ברחובות עשרות אלפים שיוצאים נגד המשטר הדיקטטורי
"אבל לא ראית את האנשים שיצאו למען המשטר. התקשורת לצערי היא מאוד חד צדדית. יש תומכים ויש מתנגדים. יש משבר בוונצואלה אך יש גם משבר בברזיל ובארגנטינה שהוא לא פחות חמור. או שאנחנו דמוקרטים כלפי כולם או שאנחנו מתסכלים על מציאות בעיניים של ארצות הברית. אם רוצים דמוקרטיה אז שהאיש יעמיד את עצמו לבחירות, איש לא בחר בו והוא פתאום הפך לנשיא ונצואלה. יש בחירות כל ארבע שנים כפי שכתוב בחוקה".

יש תחושה שתוצאות הבחירות כתובות מראש.
"יש משקיפים של האו"ם שלא הכריזו על שום שינוי או משהו לא תקין בבחירות. הבחירות מתקיימות כבר הרבה שנים תחת השגחה של משקיפים מהאו"ם. אפשר להטיל רפש מפה ועד הודעה חדשה אבל יש גם עובדות שצריך להתייחס אליהן".

עריכה: איתמר זיגלמן

28/01/2019

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


חואן גואידו
חואן גואידו  |  צילום: אי. אף. פי.
Paris