רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בן כספית ואריה אלדד

"אני אביא רשימה חברתית - בשביל האנשים"

סקר 'וואלה' קובע כי אורלי לוי־אבקסיס לא תעבור את אחוז החסימה: "אלו שנותנים בדרך כלל את המנדט לליכוד נזרקו הצידה"


בסקר המנדטים של אתר 'וואלה' שפורסם השבוע לאחר הפריימריז במפלגת הליכוד נמצא שמפלגת גשר בראשות אורלי לוי־אבקסיס זוכה ב־2.8 אחוזים ולא עוברת את אחוז החסימה. יו"ר המפלגה אורלי לוי־אבקסיס שוחחה עם חברי צוות התוכנית על ההכנות לבחירות הקרובות. וגם: האם ציבור הבוחרים שלה זוכר חסד נעורים לאביה, ומה בדבר איחוד עם בני גנץ? 

"אני מסתובבת בכל הארץ. יש לנו מטות גם בערים וגם במושבים ואלפי מתנדבים וזה מחמם את הלב. אנחנו מפלגה דלת תקציבים אך מלאה בהרבה אנשים טובים שרוצים לעשות הרבה יותר טוב למדינה וחושבים שהחיים שלנו לא מספיק מעניינים את נבחרי הציבור שלנו. הם לא דנים על מצב הבריאות שקרס, על מצב החינוך שבקריסה, מצב הרווחה והחיים של האנשים שאם אינם ממקמים את עצמם בין ימין או שמאל הם נחשבים ללא קיימים. מבחינתי הם קיימים וגם הבעיות שלהן קיימות - מישהו צריך לפתור אותן".

בחרת את שם מפלגתו של אביך, את מרגישה את האהבה כלפי אביך בשטח?
"אין לך מושג כמה. אנשים רואים במפלגה שלי תיקון למה שלא התקיים אז וזה מאוד מחזק. ראינו את הפריימריז של הליכוד אתמול. בכל הרשימה של הליכוד לא ראיתי את הנושאים החברתיים מככבים: לא את חברי הכנסת החברתיים ולא אנשים מהפריפריה. פעם זה היה נוכח בכל מצע והלך יחד עם תפיסת הימין. בשורה התחתונה אלו שנותנים בדרך כלל את המנדט לליכוד נזרקו הצידה".

היה לנו בקדנציה האחרונה שר אוצר חברתי שנשלח על ידי שכבות מסוימות וניסה לספק את הסחורה. לא טעית כשחשבת שיש מקום לעוד מפלגה חברתית? הסקרים מראים שהמנדטים מתחלקים ביניכם.
"הסקרים לא רק שמראים שאני לא עומדת על גבול אחוז החסימה אלא גם מצביעים על יציבות. שנה וחצי עבדתי בשטח ויש לי אנשים שרוצים להתייצב ומתנדבים באלפים. בוודאי שכחלון הגיע מהמקום החברתי ואני מאמינה שהוא השתדל מאוד בתפקידו אבל במבחן התוצאה זה לא עבד. לא הוזרמו כספים למערכת הבריאות, לא נלקחו תוכניות בחשבון והכל קורס. ברווחה הכל קרס מזמן, לא הזרימו כסף ולא מצאנו פתרונות. כשהיו הסכמים קואליציונים קיצצו תקציבים במערכת החינוך, הרווחה והחינוך. התוכנית למניעת זיהומים בבתי החולים נתקעה בגלל אותם קיצוצים. אנחנו עומדים בפני שוקת שבורה כי אין תוכניות אמיתיות ומתוקצבות. למה? כי זה לא מעניין את הנבחרים. כי מי שנמצא במשרדים לא אוהב את המשרדים בהם הוא נמצא. כולם רוצים להיות שרי ביטחון במקום לדבר על החיים של האנשים. אנחנו נביא רשימה שתעבוד בשביל האנשים".

גם דוד לוי החברתי רצה להיות שר חוץ.
"ממש לא נכון. אבי, דוד לוי רצה להיות שר אוצר גם כשאחרים פחדו. אנשים חושבים שחברתי זה לא כלכלי אבל זה בדיוק ההיפך. כשתפתור את הבעיות החברתיות תוכל להגדיל את העוגה ולחלק אותה אחרת".

איחוד גם גנץ? אורלי לוי: "באופן עצמאי נביא את התוצאה הטובה ביותר"

מי האנשים שבאים איתך?
"שבוע הבא אציג את השמות של האנשים שעשו דבר או שניים בחייהם ויש להם מה להפסיד מהכניסה שלהם לפוליטיקה".

גנבו לך היום שם - אלונה ברקת.
"אין ספק היא דמות נשית חיובית שעשתה כמה דברים. אני תוהה מה יהיה הקו המאחד ומה תפיסת העולם שלה. אני מאמינה שוק חופשי הוא טוב לציבור וטוב לאזרח. הוא מביא לתחרות והורדת מחירים. יש תחומים מסוימים שאנחנו לא יכולים להשקיף מהצד ולומר שמדובר בחוקי הג'ונגל והחזק ישרוד. אנשים לא שורדים בבתי החולים, לא שורדים ברווחה, הזוגות צעירים שלא יכולים להשיג דירה כי אין להם הון עצמי ואנחנו שולחים אותם לרכוש כסף בשוק השחור עם ריבית גבוהה. אנחנו משלים את הציבור על מערכת הבריאות ושולחים אותם למערכת הבריאות הפרטית".

בואי נדבר פוליטיקה, גנץ מחכה לטלפון ממך. אין לו מישהו חברתי, אין לו את מי שידבר בלהט שלך בנושא. את אישה מזרחית עם ניסיון אדיר והכל לפי הספר.
"בסופו של דבר השאלה היא לא החיבור לשם החיבור. אני יודעת שהציבור מצפה לחיבורים אך הוא צריך לבוא מתוך אג'נדה ודרך. בשבוע הבא יהיו לנו בשורות אמיתיות כשנציג את הרשימה שלנו".

הסיכוי לאיחוד עם גנץ הוא גבוה, נמוך או אפסי?
"הקמתי את גשר כדי ללכת דרך. הקמתי את המפלגה מאפס והעשייה שלה תעמוד למבחן הציבור. אם הייתי רוצה לדאוג לאזור הנוחות שלי יכולתי להיות משוריינת במקומות שונים. אני חושבת שבאופן עצמאי נביא את התוצאה הטובה ביותר. חיבור לשם החיבור לא נותן הרבה. בעזרת השם, נביא בשורה לישראל".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

07/02/2019
הישארו מעודכנים

אורלי לוי אבוקסיס
אורלי לוי אבוקסיס  |  צילום: פלאש 90