רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

איחוד משפחות בזכות עבודת אומנות של בן 8

ורדית ונגרסקי, מורה לאומנות של יקיר, בדקה את עבודתו של תלמידה כשלפתע "קלטו עיניי 'משפחת ונגרסקי' - נעתקה נשימתי"


יקיר ונגרסקי, תלמיד כיתה ב' עשה עבודת אומנות בנושא יום המשפחה. העבודה הגיעה למורה לאומנות ורדית בנטל-ונגרסקי, שהבחינה בשם המשפחה הלא נפוץ. אביה בן ה-92, ניצול שואה, חשב שאיבד את כל משפחתו. אולם לסבא רבא שלה היה אח שהיגר לרוסיה. ורדית יצרה קשר עם המשפחה של הילד יקיר וגילתה שאביו של יקיר, דניאל, עלה מאוזבקיסטן. הבוקר (א') שוחחה אילה עם ורדית, שנשמעה נרגשת במיוחד. 

"אני חברה בקבוצת וואסטאפ של מורות לאומנות מכל הארץ, ביום חמישי שעבר הסתכלתי בקבוצה על מנת לקבל רעיונות לכבוד יום המשפחה. ראיתי מישהו שהכין שילוט לדלת עם תמונות והעין שלי קלטה את שם משפחת ונגרסקי. עד אותו רגע ידיעתי שאין עוד משפחת ונגרסקי בארץ. שנים שחיפשנו עוד מישהו עם שם המשפחה הזה ולא מצאנו.

"במהרה יצרתי קשר עם דניאל והזמנתי אותם לשבת", סיפרה, "אבי בן ה-92, שהוא צלול לחלוטין, הגיע גם כן. הבאנו תמונות ואנחנו מעריכים שהאח של סבא שלי ברח מפולין לרוסיה ואוסטרו הונגריה וצאצאיו הם אלו שניצלו. אבי לא הכיר את הצד הזה של המשפחה. כל שאר המשפחה העניפה נכחדה בשואה".

דניאל ונגרסקי, אביו של יקיר הצטרף לשיחה וסיפר באושר על האיחוד: "כל שאני יודע הוא שהסבא רבה שלי לקח את אשתו ושני ילדיהם ועזב את פולין לכיוון רוסיה בשנות ה-20, אחרי מלחמת העולם הראשונה. אנחנו ידענו שכל המשפחה שלנו מפולין לא שרדה את מלחמת העולם השנייה".

אילה סיכמה את השיחה המרגשת: "העיקר שמצאתם זה את זה בזכות הילד יקיר בן השבע שרשם את שם משפחתו בעבודת אומנות שיצר. מקסים".

עריכה: איתמר זיגלמן

10/02/2019
הישארו מעודכנים

איילה חסון
איילה חסון