103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

האם לגיטימי שמגישת חדשות תביע דעה בשידור?

מפקד נצח יהודה לשעבר: "אושרת קוטלר לא ראויה להתייחסות" • פעילת זכויות אדם: "המציאות מעוותת. הכיבוש משחית" • הדברים של אושרת קוטלר - בעד ונגד


'שולחים את הילדים לצבא, לשטחים ומקבלים אותם חיות אדם. זו התוצאה של כיבוש', כך חתמה אתמול (ש') מגישת החדשות אושרת קוטלר את הכתבה על חיילי נצח יהודה. דבריה - איך לא, עוררו סערה ברשת ומחוצה לה ואף גררו לא מעט תלונות שנתקבלו ברשות השידור. אלוף משנה (מיל') יונתן ברנסקי, לשעבר מפקד נצח יהודה, תקף ועו"ד גבי לסקי, פעילת זכויות אדם במרצ, דווקא דיברה בעדה.

אל"מ יונתן ברנסקי: "שמעתי את אושרת ואני חושב שאלו דברים שלא היו ראויים להיאמר. אלו דברים שלא ראויים להתייחסות. אפשר למתוח ביקורת על תפקוד חיילי צה"ל ואוכל לומר את דעתי בנושא אך אמירה כזו היא כל כך לא ראויה שאין לי מה להתייחס אליה".

עו"ד גבי לסקי: "אני לא צפיתי בדברים שאמרה קוטלר אך אני כל הזמן שומעת עיתונאים שמבטאים את דעותיהם בכל מיני נושאים, כולל נושא הכיבוש".

היא אמרה ששולחים את ילדינו לצבא ולשטחים והם חוזרים כחיות אדם. האם זה מקובל עלייך?

עו"ד גבי לסקי: "אני בדיוק נמצאת בבית המשפט הצבאי. לא רק שאנחנו מפעילים כוח צבאי על עם אחר אלא עלינו להסתכל מה שהכיבוש עושה לנו. לזה בדיוק התכוונה אושרת קוטלר. אנחנו צריכים לעשות דיון על איך הכיבוש משפיע על העמדות המוסריות שלנו. אנשים בישראל שלא היו נפגשים בסיטואציה הזאת בתוך הכיבוש לא היו מתנהגים ככה".

ינון: "אותו דבר אפשר לומר על שוטרים שמתמודדים עם עבריינות. יש פה חיילים והם לא חיות אדם". ענת: "אתה עושה הקבלה בין השניים? כאן מדובר על לחימה בין אזרחים".

עו"ד גבי לסקי: "אנחנו נמצאים בסיטואציה בה הממשלה שולחת ילדים צעירים בסיטואציות בלתי אפשרויות ודורשת מהם לבצע תפקידי שיטור בקרב אוכלוסייה אזרחית בזמן שכל פשעם הוא שהם רוצים מדינה עצמאית. שולחים כאן לכלא ילדים בני 13-14 שזרקו אבן על הגדר מבלי שההורים שלהם יוכלו להיות איתם מהחקירה ולוקחים אותם באמצע הלילה מהמיטה שלהם. זה פוגע בחברה שלנו ובמוסריות שלנו".

המצב הזה נמשך כבר 52 שנים. כבר גדלנו וצמחנו לתוך הדבר הזה.

אל"מ יונתן ברנסקי: "אני שירתתי 25 שנים בצבא. שירתו תחתיי אלפי חיילים וביניהם גם מעט שמאלנים. מעולם לא פיקדתי על חיות אדם, פיקדתי על אנשים שחזרו אחר כך לאזרחות בתור אנשים נורמטיביים מכל קצוות הקשת הפוליטית. הדיון הוא על ההתבטאות האומללה של אושרת קוטלר על האמירה הזאת אני כועס וטוען שהיא לא ראויה להתייחסות".

היה נכון לשלוח את אותם מחיילים שפגעו בחבר שלהם? עיין ערך אלאור אזריה.

אל"מ יונתן ברנסקי: "מלכתחילה יש לשלוח חיילים לכל משימה מבלי שהם יערבו את הרגשות האישיים שלהם, בדיעבד אני חושב שכמפקד שזו לא הייתה החלטה חכמה. היה עדיף למנוע את החיכוך הזה".

עו"ד גבי לסקי: "מראש הממשלה ועד לשרים שלו יש תמיכה באנשים שפוגעים באזרחים, שוברים צלעות ומרביצים להם בשם הביטחון. השאלה היא לא מה אושרת קוטלר אמרה אלא מה אנחנו עושים מול המציאות המעוותת הזו. אין יותר עשבים שוטים - זו הנורמה. יש עשרות תיקים שהצבא סוגר ולא חוקר בגלל כל מיני ענייני חלוף זמן. הדברים האלה משחיתים גם אותנו מבחינה מוסרית. צריך לדון במהות ולא באמירה כזו או אחרת".

ינון: "השאלה העקרונית היא אם הכיבוש הזה משחית את כל החיילים שלנו ואותנו כחברה או שיש כאן סיטואציה מורכבת ולא נוחה שאנחנו עושים אותה בגלל שאנחנו שומרים על הביטחון שלנו ובתוך כל זה יש גם אנשים שנופלים. זה דבר רציני לטעון. לומר שזה הכל באשמת הכיבוש זה לא רציני בעיני".

עו"ד גבי לסקי: "מי שלא רציני בעיני הם האנשים ששולחים את החיילים לשם ולא מתמודדים עם מה שהכיבוש עושה. הכיבוש מכניס אותנו למציאות בה גם הילדים הטובים ביותר בחברה הישראלית נמצאים בסיטואציות בלתי אפשרויות ואנחנו פוגעים בהם".

ענת: "האנשים ששולחים את החיילים הם המדינאים שמורים על הצבא לבצע את המדיניות. זו התוצאה".

אל"מ יונתן ברנסקי: "מה שגורם לבעיות הוא הטרור הפלסטיני ולא הכיבוש. שאלת הכיבוש נידונה בבחירות וזה הכל".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

17/02/2019
הישארו מעודכנים

אושרת קוטלר
אושרת קוטלר  |  צילום מסך מתוך חדשות 13