103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אראל סג"ל

"מחפשים לרדת מהעצים הגבוהים"

תיק 4,000: מסתמן כי הפרקליטות תזנח את הקו לפיו נתניהו קיבל הטבות בתמורה לאישור עסקת בזק-יס, ותתמקד דווקא בניגוד העניינים של ראש הממשלה


חילוקי הדעות בין היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לבין בכירי הפרקליטות הובילו לספין שלא צפינו. איך קרה שמחשד לקבלת שוחד, עברה הבדיקה לניגוד העניינים שהיה או לא היה באישור המיזוג בין בזק ליס? יואב יצחק ('NEWS 1', 'מחלקה ראשונה') ואלי ציפורי ('גלובס') על ההתפתחויות החדשות בפרשה. 

אראל סג"ל: "גיא פלג אמר באולפן שישי שכבר לא מדברים על מיליארד שקלים לאלוביץ', עסקת מיזוג בזק-יס בה רה"מ פועל באופן שוחדי כדי לקיים אותה אלא טוענים שעצם היותו של רה"מ חברו אלוביץ' אסור היה לו לחתום אחרי החלטות הרגולטורים".

יואב יצחק ('News 1'): "מאחורי הפרסום הזה עומדים גורמים שעומדים לקבל את ההחלטות ומחפשים איזשהו סולם לרדת מהעץ הגבוה עליו טיפסו. מי שהמציא את הטענות בהם נתניהו פיזר הטבות לאלוביץ' ולבזק זו המשטרה והפרקליטות, הם הובילו מהלך שאומר שההטבות הסתכמו בשווי של מיליארד שקל. הסתבר שלא היו דברים מעולם. נתניהו פעל כשר התקשורת מתוקף תפקידו וחובתו בזמן שמיזוג בזק-יס נגרר במשך עשר שנים אחרי שעשרה גורמים שונים, כולל הרגולטורים הכי גדולים בארץ, אישרו את המיזוג. נתניהו רק חתם חתימת סיום. זה כל חלקו בעסק הזה. על הטענה שאלוביץ' הוא חברו הקרוב של נתניהו אני יכול לומר שלא היו דברים מעולם. יש ביניהם קשרים כמו קשרים רבים שיש לראש הממשלה עם הרבה מאוד אנשים".

אראל סג"ל: "אני רוצה לצרף את אלי ציפורי. ציפורי מוסיף את המסמך שנשלח מהיועץ המשפטי לממשלה למבקר המדינה על המשך הטענות של גיא פלג. לפי דבריו של פלג, בפרקליטות טוענים שתיק מיזוג בזק-יס הוא לא העיקר אלא המהלכים שביצע נתניהו למען בזק לאחר המיזוג. המסמך של אלי ציפורי שסותר את הטענה הזאת".

אלי ציפורי ('גלובס'): "נתניהו לא ערך ולא שלט ב'וואלה', היו מאמרים נגדו ולא מעט. לטענתו של גיא פלג, נתניהו אמר בעדותו פעל בכל כוחו למען בזק. זה לא מה שאומר פילבר ולא מה שהוא מאותת כי תפרו לרה"מ תיק. הדבר הכי משמעותי בדבריו של גיא פלג, שאני מניח שהגיעו מהפרקליטות, הם שהפרקליטות זונחת את התזה שנתניהו הטיב או לא עם בזק או אלוביץ'. השאלה שהם בוחנים היא שאלת ניגוד העניינים.

"נושא ניגוד העניינים של נתניהו נבדק על ידי מבקר המדינה שב-2017 פרש מתפקידו. במהלך הבדיקה נשאלה השאלה מה לגבי ההחלטות שנתניהו כבר קיבל, בין היתר ההחלטה על מיזוג בזק-יס. במכתב של משרד המשפטים, המתייחס לסוגיה זו, נכתב שלא הייתה החלטה שהטיבה עם בזק באופן ספציפי, שניתן היה להצביע עליה כהחלטה שיכולה להיות שנויה במחלוקת או עם פגם של ניגוד העניינים. זאת אומרת שמשרד המשפטים בעצמו הכשיר את ניגוד העניינים".

"הפרקליטות לא רוצה להגיע לבית המשפט"

אראל סג"ל: "אם אני מבין נכון אני לא חושב שיש בפרקליטות אנשי זדון ששבויים בקונספציה. אני מתקשה להאמין שיושבים אנשים שרוצים ללכת למשפט כשיש מסמך כזה ממשרד המשפטים. הם יודעים שהתהליך עבר עשר שנים של רגולציה. מה הסיפור פה?"

אלי ציפורי ('גלובס'): "אתה תמים אראל. הם עושים כי הם יכולים לעשות. למה הם לא מסוגלים לרדת מהעץ בתיק המעונות? זה עניין של אגו. אנשים שטיפוסו בפרקליטות על עץ כה גבוה לא מסוגלים לרדת. מה משדרים כל הרחשים בפרקליטות סביב ההצעה של נתניהו לפרוש כי אם לא יבלה כמה שנים בכלא? זה מסר חמור מאוד לאנשים שחושבים שהם חפים מפשע. זה מסר עקום לגמרי של הפרקליטות שמשדרת חולשה כי היא לא רוצה להגיע למשפט".

אראל סג"ל: "ברור לי שהם מחכים שהוא יתחנן לעסקת טיעון. אני יכול לקוות שנתניהו ילך עד הסוף עם הסיפור הזה. זה יהיה מעניין לראות אותם מתפרקים שם על הדוכן".

אלי ציפורי ('גלובס'): "תאר לך שתיקי 2000 ו-4000 יגיעו לבית המשפט. יפשפשו בקרביים של כל כלי התקשורת במדינת ישראל. אתה בטוח שהפרקליטות והיועץ המשפטי רוצה בזה? אני בטוח שלא".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

17/02/2019
הישארו מעודכנים

בנימין נתניהו
בנימין נתניהו  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90