103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אראל סג"ל

"לא ניתן לעשות אנלוגיה בין תיק 2000 לחוק 'ישראל היום'"

אביעד גליקמן ('ערוץ 13') משווה בין תיקי ראש הממשלה נתניהו, ואומר: "ההקלטות הם ליבת תיק 2000"


אראל סג"ל ואיתמר פליישמן חזרו והתייחסו לתיקי נתניהו לקראת החלטתו הצפויה השבוע של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט בנושא. השניים ציינו אירועים שונים שהתרחשו לפוליטיקאים והשוו אותם לחשדות נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו. בין היתר ציינו את שמה של שרת התקשורת לשעבר דליה איציק ויחסיה עם חיים סבן, את יאיר לפיד וציפי לבני ויחסיהם עם נוני מוזס בעת אישור חוק 'ישראל היום' בקריאה טרומית ואת הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי ועדותו בפרשת הרפז. אביעד גליקמן ('חדשות 13') לא השתכנע.

איתמר פליישמן: "אנחנו כנראה נכנסים לשבוע בו היועץ המשפטי ימסור את החלטתו בתיקי נתניהו. אחד האנשים שיושבים בחדר הוא רז נזרי, הוא המשנה ליועמ"ש. בתיק 4000 הטענה היא שנתניהו היה שר התקשורת וככזה רקם עסקה בה אתר 'וואלה' ייתן לו סיקור חיובי והוא יסדר הקלות רגולטוריות לבעלי אתר 'וואלה' שהוא גם הבעלים של בזק.

בשנת 2006 מקורב של דליה איציק בשם חיים סבן תרם כ-120 אלף דולר לקמפיין של שמעון פרס, שבראשו עמדה דליה איציק. כמה שנים לאחר מכן דליה איציק נכנסה למשרד התקשורת כשרה וחיים סבן קנה את בזק. לסבן הייתה בעיה כי נדרש לוותר על האחזקות בחברת קשת על מנת שיוכל לרכוש את בזק. דליה איציק נחלצה לעזרתו וקראה לבטל את החוק. זאת אומרת ששרת התקשורת ניסתה לסייע לבעל חברת בזק, שממנו קיבלה תרומות לקמפיין שעמדה בראשותו. היא הלכה לכנסת ועשתה הוראת שעה מיוחדת בשביל להיטיב הטבה שווה לכל הפחות עשרות מיליונים לחיים סבן.  

כשתנועת אומץ הגיעה ליועץ המשפטי לממשלה ואמרה שמדובר בשרת תקשורת שעמדה בראש קמפיין ממומן שמסייעת לחיים סבן ויש כאן שוחד. תוך שבועיים החליט היועמ"ש שלא פותחים בחקירה כל עוד יש אישורים של כל הדרג המקצועי בנושא. זה בדיוק קו ההגנה של נתניהו. רז נזרי שהיה בשנת 2006 חתום על חוות דעת שמאמצת לחלוטין את כתב ההגנה של נתניהו".

אביעד גליקמן: "ראשית אני חושב שהאנלוגיות שלכם קצת לא נכונות עם נקודות בסיס לא נכונות אבל אני לא מכיר את כל הסיפור. אני חושב שהאנלוגיה שעשיתם על אלוביץ' כשכל גורמי המקצוע הסכימו למיזוג היא בעייתית".

איתמר פליישמן: "אתה יכול להצביע על גורם מקצועי אחד שהתנגד למיזוג וזה כתוב? יש מסמך כזה איפשהו?".

אביעד גליקמן: "בוודאי. יש למשטרה מסמך בו כתוב שמנכ"ל משרד התקשורת מתנגד למיזוג".

איתמר פליישמן: "אחדד, אינני מתכוון לדברים שהעיד במהלך החקירה. האם טרם תחילת החקירה הוא הביע את התנגדותו ואם יש מסמך כזה?.

אביעד גליקמן: "הוא בוודאי הביע זאת, אינני יודע דבר בנוגע למסמך רשמי. אתה יכול לבדוק זאת עם השר גלעד ארדן שבוודאי התנגד למיזוג".

אכיפה סלקטיבית בתיק 4000? אולי בתיק 2000? 

אראל סג"ל: "בוא נדבר על זה שכנראה בתיק 2000 לא יוגש כתב אישום. היועמ"ש, בניגוד לעמדת רוב המשפטנים נוטה לסגור את התיק".

אביעד גליקמן: "אין עוד החלטה סופית לגמרי בנידון. רז נזרי בהחלט סבור שלא צריך להגיש בתיק זה כתב אישום אך רובם הגדול, כולל הפרקליטה שהובאה לצוות במיוחד סבורה שיש להגיש כתב אישום בתיק 2000. הנטייה של מנדלבליט היא לא להגיש כתב אישום בתיק הזה, זה קצת מוזר כי יש כאן ראיות והקלטות אך אני משער שהנימוק יהיה שהשדה הפוליטי משחק כאן".

איתמר פליישמן: "בתיק 4000 יש מסמך או הקלטות?"

אביעד גליקמן: "אל תעשה גזרה שווה בין שני התיקים. למישהו יש ספק שאם לא היו הקלטות בתיק 2000 הייתה נפתחת חקירה? בוודאי שלא הייתה נפתחת חקירה".

איתמר פליישמן: "בוודאי שלא תפתח למרות שיש ראיות. ליאור חורב, שהיה יועץ המשטרה טוען שהיה תיאום בין יש עתיד, ציפי לבני לבין 'ידיעות אחרונות' במהלך הבחירות האחרונות. אני עבדתי אז אצל נפתלי בנט, ברגע שבנט ושקד הצביעו נגד חוק 'ישראל היום', 'ידיעות אחרונות' החל מסע של סיקור שלילי, מכוון וכוזב על השניים. זה לכל הפחות יש כאן סחיטה באיומים".

אביעד גליקמן: "אתם עושים אנלוגיה ושואלים למה בתיק הזה יש חקירה ולמה בתיק אחר אין. אילו לא היו הקלטות בתיק 2000 לא הייתה נפתחת חקירה".

אראל סג"ל: "אם ראש אח"ם והמפכ"ל לשעבר הגיעו לרמטכ"ל שהוא אחד החשודים בפרשת הרפז, יום לפני מתן העדות שלו, ומספרים לו על כך – זה תקין? אתה טוען כפרשן משפטי שבתיק 2000 אין בכלל חומרים שמאפשרים לפתוח בחקירה למרות שחוק 'ישראל היום' עבר בקריאה טרומית. אבל מה עושים כאשר יושב רמטכ"ל בחקירה אצל חוקר משטרה ואומר בעצמו שסגלוביץ' ומפכ"ל הודיעו לו פחות או יותר מהם הממצאים".

איך שום דבר מחקירות נוני מוזס לא דלף?

איתמר פליישמן: "יש לי עוד שאלה עניינית. איך הגיוני שמכל החקירות שום דבר לא דלף לתקשורת ולמה המשטרה מעולם לא הציעה לו להיות עד מדינה?"

אביעד גליקמן: "אני לא בטוח שלא הציעו לו להיות עד מדינה. אני ניזון מההדלפות האלו. כל הדלפה שיש לי אני שמח. אם היו מדליפים לי על נוני מוזס דברים שהוא אמר הייתי נעזר בזה. אני לא מאמין שהייתה כאן כוונה נסתרת. חוץ מזה קצת שכחת שגיא פלג הקריא ציטוטים. כל החומרים בתיק 2000 יצאו הרבה מעבר למקרים האחרים. ליבת התיק הם ההקלטות".

אראל סג"ל: "זה מה שאתם מפספסים. הפשע כבר נעשה. חוק 'ישראל היום', שהוא אנטי דמוקרטי במהותו שעבר בעסקה שאף אחד לא חקר ולא בדק אותה כי כולם התעסקו בהקלטות נתניהו- מוזס. יש גופה ואף אחד לא חוקר אותה. אם חוקרים את נתניהו צריך היה לחקור את מערכת הגומלין בין פוליטיקאים אחרים ל'ידיעות אחרונות'".

אביעד גליקמן: "אני מסכים איתך שאם לא היו הקלטות לא היו צריכים לחקור. ברגע שיש הקלטות אין מה לעשות בנידון. אין ברירה אלא לחקור דבר כזה. זו ראיית זהב. אתם ממשיכים לשאול למה חוקרים כאן ולא חוקרים שם עושים גזרה שווה במשהו שהוא אינו עם גזרה שווה. תביאו הקלטות של ציפי לבני מדברת עם נוני מוזס ואני מוכן לשים את כל כספי על כך שתפתח חקירה בנושא".

.

עריכה: איתמר זיגלמן

24/02/2019
הישארו מעודכנים

בנימין נתניהו
בנימין נתניהו  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90