בן כספית ואריה אלדד

"אין קץ לשרלטנות. איוולת מוחלטת"

שטייניץ הגיב על דברי מיקי חיימוביץ' בנושא הגז הטבעי • על הביקורת של אייפא"ק: "גינוי לעמדות עוצמה יהודית ולא גינוי לנתניהו"


שר האנרגיה וחבר הקבינט המדיני-בטחוני השר ד"ר יובל שטייניץ (הליכוד) הגיב לדבריה של אשת התקשורת והמועמדת מטעם מפלגת כחול-לבן מיקי חיימוביץ' נגד ההסתמכות על גז טבעי ובהמשך התייחס להחלטת ועדת ההיתרים לדרוש מראש הממשלה להשיב את המימון שקיבל להוצאות המשפטיות, ולגינוי של אייפא"ק בנוגע לתמיכתו של ראש הממשלה בחיבור בימין עם מפלגת עוצמה יהודית.

"שמעתי את מיקי חיימוביץ' שהציעה שבמקום הגז נבסס את כל האנרגיה שלנו על אנרגיית השמש. שתסביר איך היא תספק חשמל בערב כשאין שמש. אולי נשב בחשיכה או שעדיף שרק בלילות נשרוף פחם שמרעיל את כולנו. אין עדיין שיטה לאגירת כמויות גדולות של אנרגיית שמש בצורה בה אתה לא מאבד כ-30% מהאנרגיה".

אנחנו לא שותפים לאמירה של מיקי חיימוביץ' להשאיר את הגז באדמה אך יש בארץ כל כך הרבה שמש ואין שום מחקר סולארי. הממשלה לא מעודדת ואולי כדאי להשקיע בתחום הזה.
"היא אמרה שאצלנו זה 100% שמש. זאת איוולת מוחלטת,  אין מדינה אחת במערב שנפתרה מהפחם והסולר בזכות 100% אנרגיית שמש. מעבר לזה, גם אם היה לנו מספיק אנרגיית שמש, מה זאת האמירה הזאת 'להשאיר את הגז בים'? הגז הזה שווה הכנסות של קרוב למאה מיליארד דולר, קרוב ל-400 מיליארד שקלים לעם ישראל ב-30 השנים הבאות. הסכום הזה יכול ללכת לחינוך, לביטחון, לרווחה ולבריאות. את זה חיימוביץ' מציעה להשאיר בים.  זה מאפיין את כל המפלגה הזאת שהם חסרי ניסיון מיניסטריאלי מבלי עמדות רציניות בתחום המדיני או הכלכלי".

היה להם שר אוצר ושר ביטחון.
"שר אוצר שאין כלכלן אחד שיאמר שהצליח בתפקידו ושר ביטחון בינוני מינוס. העובדה שהמפלגה הזאת בשחצנות ויהירות מציעה לנו למנות גנרל שלא התנסה יום אחד כחבר כנסת זה משהו שלא היה בתולדות ישראל".

אתה ישבת בממשלה בזמן שהאיש הזה היה ראש המטה הכללי. הם היו רמטכ"לים ולא גנרלים.
"גם רמטכ"לים לשעבר שנהיו ראשי ממשלות כמו רבין, שרון וברק הפכו לראשי ממשלה אחרי ניסיון כחברי כנסת".

ליאיר לפיד יש ניסיון.
"ניסיון גרוע".

אז כשיש להם ניסיון טוענים שהם נכשלו. נתניהו מינה את שלושתם. הוא האריך את הקדנציה של בני גנץ.
"לא אמרתי שבני גנץ גרוע. קחו את יואב גלנט הוא אלוף פיקוד מועמד לרמטכ"לות. תשאלו אותו אם זה אפשרי לקפוץ מהצבא ישר להנהגה".

גלנט הוא לא דוגמא לכלום. שיחזיר את חובותיו ויחזיר את האדמות השדודות, רק היום פורסם שהוא חייב רבע מיליון שקלים למנהל על השימוש באדמות שהוא לקח. בוא נדבר על נושא אחר. אייפק מגנים בחריפות את האיחוד של הליכוד עם עוצמה יהודית והכהניסטים. דעתך?
"קראתי את הגינוי ולא ראיתי בו גינוי לנתניהו או לעסקה. יש שם גינוי לעמדות של עוצמה יהודית ולא גינוי לבלוק הטכני שנעשה עמם ובוודאי לא גינוי לנתניהו. נתניהו לא מוזכר שם. יש ביממה אחרונה ניסיון ליצור סערה תקשורתית בעניין הזה. נתניהו היה ונשאר המנהיג הכי אפקטיבי, משפיע ובולט בעולם ובטח בארצות הברית".

בציונות הדתית יש גינויים חריפים והסתייגות. אולי בכל זאת מדובר בטעות?
"אני מגנה קיצוניים משני הצדדים. גם בימין וגם בשמאל. בכל זאת בעבר הצביעו בעד זה שזחאלקה ייכנס לכנסת ולא קמה סערה מהסוג הזה. המפלגה שאני מרגיש הכי שלם איתה זה הליכוד. מצדי שתקבל 70 מנדטים. בישראל יש גושים ובשמאל יש גוש חוסם שמתבסס על מרצ והמפלגות האנטי ציוניות".

אין שום דבר אקטיבי בגוש חוסם. העובדה שהערבים בחיים לא ייכנסו לממשלת נתניהו משייכת אותם לגוש השני באופן אוטומטי. אני לא רואה אותם נכנסים לממשלת גנץ.
"הם אמרו שהם לא דיברו עם הערבים על גוש חוסם. הם צודקים, זה גוש חוסם בכיס שלהם שלא צריך לדבר איתו בכלל".

מה אתה חושב על ועדת ההיתרים שדחתה את בקשת נתניהו לקבל מימון ממקורבים להגנתו המשפטית?
"ההחלטה הזו נשגבת מהבנתי. לא מדובר כאן בכספים שראש הממשלה יקבל לכיסו הפרטי אלא במימון הוצאות משפטיות כבדות שנכפות עליו. יש מישהו שלא רוצה שלראש הממשלה תהיה ההגנה הטובה ביותר מבחינה משפטית?"

אם יש לי הוצאות במכולת ואני מקבל כסף כדי לקנות במכולת – זה כסף שהולך למכולת. זו לא קבלת טובת הנאה? רק עכשיו יצא הדירוג של העשירים בפוליטיקאים ונתניהו שווה 50 מיליון שקלים. בהחלטת ועדת ההיתרים יש המון פרטים שלא ידענו. נתניהו הוא שותף עסקי של אותו מיליקובסקי מחברת פלדה גדולה וקיבל ממנו הלוואות כדי שיוכל לשלם את המס שהוטל עליו. הוא כבר הגיש בקשה בעבר בנושא כשהיה שר אוצר ובקשה כזו ונדחה.
"יש הבדל עצום בין הוצאות פרטיות להוצאות של הליך משפטי שנכפה עליו מתוקף תפקידו כשר וראש הממשלה. אני חושב שההחלטה הזאת אומללה. פרקליטיו של ראש הממשלה יפנו לבג"ץ ויש סיכוי סביר שבג"ץ יבטל את ההחלטה המוזרה הזאת. אנחנו במציאות בלתי מוסברת, יש לנו ראש ממשלה וממשלה עם הישגים עצומים ומנגד מקימים מפלגה בלי עמדות ובלי דעות ובלי ניסיון כדי לנסות להחליפו".

עריכה: איתמר זיגלמן

24/02/2019

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יובל שטייניץ
יובל שטייניץ  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris