103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

חיסול ממוקד

רצח שרון דדון: למה נשלחו שני אנשים בשביל לירות באש חיה בדדון, ולא הסתפקו בהנחת מטען, למשל? • וגם: כך המשטרה תנסה לפענח מיהם רעולי הפנים שירו


שרון דדון (24), עבריין מוכר למשטרה ומקורב לאחת מכנופיות הפשע המפורסמות במדינה, נורה ביום שלישי למוות מטווח קצר לעיני מצלמות האבטחה בחניון ברמת גן; נדב קלמר מחברת IDA לייעוץ בטחוני ואבטחה ודורון בלדינגר, מומחה לראיות מוקלטות ומשפט פלילי, הרחיבו על דרך הפעולה של היורים; מה הרמז שסייע לבהרנו וגלעד להבין שמדובר בפשע מתוכנן בקפידה? 

בעולם התחתון מתרחשים חיסולים בין כנופיות לעיני כל חדשות לבקרים וכבר קשר להיות מופתעים מכך, ובכל זאת - משהו ברצח של שרון דדון השאיר אפילו את ברהנו טגניה וגלעד שלמור, כתבי פלילים מנוסים שראו דבר או שניים בחייהם - פעורי פה. הסיבה העיקרית לכך היא כמובן הסרטון ממצלמות האבטחה שפורסם דקות בודדות לאחר הרצח, בו נראה דדון צועד בחניון לעבר האופנוע שלו, ולפתע מגיחים מהצד שני חמושים רעולי פנים ויורים בו למוות. "אי אפשר להוריד את העיניים מהסרטון הזה", אמר טגניה, "בהתחלה התמקדתי במכונית, אבל הבנתי שזו הטעיה ויש כאן מקצוענים. אחרי שירו בדדון, רכב מילוט נכנס לחניון והבריח את היורים". 

נדב קלמר מחברת IDA  לייעוץ בטחוני ואבטחה, הסכים שככל הנראה מדובר בצוות מנוסה. "זו לא הפעם הראשונה שלהם. התרשמתי שהיורים יודעים מה הם עושים". לדבריו, אם היה מדובר בפעם הראשונה, רף הלחץ וההתרגשות שלהם היה עולה - מה שיכול היה להוביל לטעויות. "בסרטון רואים שהיה כאן אלמנט של קור רוח ותכנון מראש. אין פה יותר מידי ספונטניות. מה גם, רכב המילוט שימש כמעין תצפית או סוג של כוח מקדים. נראה שהיו שם דברים שהם לא יכלו לתכנן - כמו כאשר הטלפון הנייד של הקורבן נפל. דבר כזה עלול היה לשבש את התכנון. בעולם שלנו קורים לזה 'מקרים ותגובות'. יש מקרים שיכולים לקרות, והם נערכים לזה ובונים סל תגובות בהתאם", הוסיף קלמר.

   

מכנסיים בגרביים: סגנון או אלמנט מבצעי? 

מנוסים או לא - נראה שמבין שני היורים יש אחד שהוא מעט יותר מהוסס מהשני. לא זו בלבד - היורה האסרטיבי יותר בחר בסטייל מעניין למדי יש לומר, כאשר תחב את מכנסיו בתוך הגרביים שלו. "זה מעיד על מידה מסוימת של תכנון מוקדם", ניתח שלמור, והתבדח: "אולי בכלל הוא היה בדרך לאימון כדורגל". 

"זה אכן מראה שהיה כאן תכנון מוקדם", אישר קלמר. "בפעולות כאלה נדרשים לפעול בצורה מאוד מהירה ומאוד אגרסיבית. להערכתי, הוא תחב את המכנסיים בשביל שלא יהיו יותר מידי טביעות די.אן.איי אחריו. מצד שני, יש פה אלמנט מבצעי ויכול להיות שהוא לא רצה שהמכנסיים יתקעו לו במשהו או שהוא ימעד".

נשאלת השאלה למה שני אנשים צריכים להיות אמונים על חיסול של אדם אחד. מה גם, "השני נראה מהוסס", כפי שתיאר אותו טגניה. "לא מעט פעמים בחיסולים האלה יש מעצורים באקדחים, ובדרך כלל אחרי שלוחצים על ההדק הכדור לא יוצא או שיוצא רק כדור אחד. יכול להיות שהשני בא כגיבוי?", שאל. 

"אני מעריך שכן", השיב נדב, "בסופו של דבר האירוע הזה הוא סוג של שיא בתוך הכנה. קדמו לו ימים ארוכים של איסוף מידע והבנה של 'לקראת מה הולכים'. אני לא יודע אם הם התאמנו, אבל הם בהחלט היו ערוכים". 

        

המצלמה מצלמת הכל

איך תצליח המשטרה לפענח את הרצח הזה? היורים כיסו את פניהם, ונראה שלימ"ר תל אביב צפויה עבודת בילוש קשה. הלא כן? דורון בלדינגר, מומחה לראיות מוקלטות ומשפט פלילי, השיב: "אני מסכים עם קודמי לגבי זה שאין ספק שהיה תכנון ושמו לב לפרטים. רואים שאחד מהיורים נגע בקיר - אבל יש לו כפפות", מה שמן הסתם יקשה על השוטרים. 

הם ידעו שיש שם מצלמה כי זה בניין יוקרתי ומאובטח, כלומר יכול להיות שהכל זה אקט של 'הנה אנחנו כאן, בואו תראו, תיזהרו ואל תתעסקו איתנו'?
"השאלה היא אם ההתרברבות במקומה. אני לא חושב כך כי בסופו של דבר המצלמות האלה כן מפענחות תיקים, ואני לא יודע אם רמת ההתרברבות שווה את רמת הסיכון מבחינתם. אין ספק שהיו יכולים לפגוע בו באזורים אחרים בחניון או לחכות שהוא ייצא".

המצלמה שתיעדה לא שייכת לבניין, אלא כזו שדדון התקין בעצמו, ויכול להיות שהיורים ידעו על קיומה של המצלמה ולא התקינו לו מטען כי פחדו שהוא יראה שהגיעו לקטנוע שלו. 
"אני נוטה לחשוב שעל המצלמה הזאת הם פחות ידעו. מהכיוון של הפענוחים - יש פה פרטי לבוש ורואים את מבנה הגוף של היורים. בטכנולוגיות של היום אפשר להגיע לגבהים של חשודים. המצלמה בחניון צילמה גם פרמטרים של מדידות, כגון גובה של מכניות ידועות ושילוט, ובהינתן מצב שש פרט מדיד בזירה, אפשר להגיע לגובה של החשוד שנמצא בכל מקום במרחב. כבר היו תיקים כאלה".

בתום הדיון ניסו טגניה ושלמור להבין למה בחרו המחסלים של דדון לירות בו ישירות ולא להתקין לו מטען על האופנוע, למשל. "היום נורא קל להשיג מטענים", אמר שלמור, "אבל יכול להיות שהם לא מצאו איפה להטמין אותו. אחרי הכל - מדובר באדם שהיה עירני והתקין מצלמה". 

"למרות שמבחינה כספית מבצע כזה עולה פי 3 יותר מאשר הטמנת מטען, הם רצו שתהיה להם ודאות", הוסיף טגניה, וסיכם: "מי שרצה את החיסול של שרון דדון שם המון כסף". 

  

עריכה: מיכל דאבי

27/02/2019
הישארו מעודכנים

גלעד שלמור
גלעד שלמור  |  צילום: 103fm