רז שכניק

"בישראל, כשאתה מצליח - מישהו בא ונותן לך כאפה"

הייתם מאמינים ש־29 שנים עברו מאז יצא האלבום 'העמותה לחקר התמותה' של משינה? • גם אנחנו לא • האזינו לתוכנית המלאה


הידעתם? נפילת חומת ברלין, רציחתם של שבעה ערבים בידי עמי פופר, ואפילו 'התרגיל המסריח' שהביא לחילופי שלטון ומינוי של יצחק שמיר לראשות הממשלה - הם היו ההשראה לכתיבת אלבום המופת 'העמותה לחקר התמותה', הלא הוא אלבומה הרביעי של להקת משינה. לקראת חגיגות ה־30 לאלבום, יובל בנאי ושלומי ברכה התארחו באולפן של רז שכניק ב־103fm ונכזרו איך הכל התחיל בדירה קטנה בתל אביב. 

'אז למה לנו פוליטיקה עכשיו?' שואלים חברי להקת משינה בשירם המוכר. התשובה שלנו היא כי למרות שעברו שלושה עשורים מאז שהשיר הזה נכתב, הוא עדיין רלוונטי מתמיד. פחות מחודשיים לפני הבחירות, והכל נשאר אותו דבר. 

"אנשים חיים בכמה רבדים בעולם הזה", אמר סולן הלהקה יובל בנאי. "אני אוהב לחשוב שיש אנשים שחיים מתחת לפוליטיקאים ותלויים בהם. יש אנשים שצריכים את הפוליטיקאים כי החיים שלהם לא קלים ואין להם תקווה". לדבריו, הפוליטיקאים הם אלה שגרמו לחיים הקשים. "איך שולטים על אנשים? משאירים אותם קצת רעבים, קצת בורים וקצת במצוקה - מה שהופך אותם לתלויים בפוליטיקאים.

"יש אחרים שנמצאים מעל לפוליטיקאים והם מממנים אותם ודואגים להם. הם אלה שמזיזים את התמונה - ואני מתכוון לבעלי הכוח". ואיפה נמצאים בנאי ושלומי ברכה? במקום טוב באמצע: "אנחנו לא שמים - אני לא רוצה להגיד מה, על אף פוליטיקאי", הבהיר בנאי. 

אם תהיתם איך הצליחה הלהקה להתמודד עם הפרסום טרום עידן הסלפי, הרי לכם התשובה מפיו של יובל בנאי: "בישראל, גם כשאתה מצליח - ישר מישהו נותן לך כאפה. הצלחנו מאוד באלבום הראשון, אבל בשני ירדנו יפה יפה למציאות וזזנו בתוך הדבר הזה שקוראים לו ההישרדות הישראלית".

איך קרה שאחרי הכישלון של האלבום השני והדשדוש של השלישי הצליחו חברי משינה לצמוח מלמטה ולהבין שהעיקר זה שהם עושים מוזיקה טובה? מה קרה בדירה של שלומי ברכה בעת כתיבת האלבום? ומה הקשר לביטלס? על זאת ועוד, בתוכנית המלאה הזמינה להאזנה כאן באתר ובאפליקציה. 

    

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

11/04/2019

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


העמותה לחקר התמותה. משינה
העמותה לחקר התמותה. משינה  |  מתוך עטיפת האלבום מ־1990
Paris