103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"הימין צריך להתכונן נפשית לתקופה שאחרי נתניהו"

הפרשן הפוליטי יהודה יפרח על כתב האישום נגד רה"מ • ד"ר רן ברץ, ראש מערך ההסברה של נתניהו לשעבר: "אם נתניהו ייעצר - גיא פלג יצטרך להישפט גם"


ענת וינון שוחחו הבוקר (א') עם פרשן 'מקור ראשון' יהודה יפרח ועם ד"ר רן ברץ, ראש מערך ההסברה של בנימין נתניהו, שהתייחסו לפרסום המלצות היועמ"ש ולמתקפה של ראש הממשלה על רשויות החוק.

יהודה יפרח: "במשך הרבה מאוד זמן היה החשד שתיקי נתניהו תפורים. המוטיבציה של הפרקליטות היא לנצל את שלטון החוק כדי להשיג את מה שהשמאל לא הצליח להשיג בקלפי. למה יש דילמה גדולה בימין? כשמסתכלים על ראשי ממשלות במערב כמו מקרון, תרזה מיי, טראמפ ופוטין, אנחנו מבינים כמה קשה למצוא היום ראש ממשלה טוב. הוויכוח בישראל בין הגושים כמעט מגדיר זהות, אך גם המתנגדים הגדולים לנתניהו יודעים שרה"מ הוא כמעט יחיד בדורו במעמד הבינלאומי. בזכותו אנחנו לא בבידוד מדיני.

"מכאן מתחילה הבעיה. כשהתעמקתי בתיק 4000 הבחנתי שהגבולות הפנימיים והחיצוניים של ראש הממשלה השתבשו. הוא לא רק הפסיק להיות זהיר אלא החל להיכנס גם לסמטאות ללא מוצא. בתיק 4000 נעשו מעשים שהם הרבה מעבר לקו האדום ומגיעים אפילו לקו השחור של טוהר המידות. ייתכן שלרה"מ הייתה האשליה אופטית שטובתו האישית זהה גם טובת המדינה. זה רגע מסוכן".

אתה עושה חיבור בין כל התיקים וטוען שיש ביניהם קו משותף.
"כאיש ימין כואב לי הלב. אני יודע שאף אחד מהמתחרים לא ייכנס לנעליו של נתניהו ואחרי שבע שנות שובע אנחנו צפויים לשבע שנות רעב. אני משתדל שלא לשכוח שמנהיגות המעדיפה את טובת עצמה לפני טובת העם לא שורדת. בגלל שאני מוטרד ממהפך פוליטי שיסכן את שלמות הארץ ויביא עלינו טרור, חשוב לומר למחנה הימין שאנחנו צריכים להיות אלו שדורשים מהמנהיגות טוהר מידות.

"אם נוותר על הערכים בשביל כוח – נישאר בלי כוח ובלי ערכים. לכן הימין צריך להתכונן נפשית לתקופה שלאחר נתניהו. אין ספק שהגשת כתבי האישום בעיתוי הזה היא הרסנית, ומחנה הימין לא יצליח להתארגן על מנהיגות אחרת עד ה-9 באפריל. אך כולנו צריכים להכיר בכך שאנחנו בישורת לפני הנחיתה, ותקופת נתניהו עומדת להסתיים".

הוא צריך ללכת הביתה? נגמר עידן נתניהו?
"זה המצב מבחינה עובדתית. אני מעריך שנתניהו לא ישרוד את התיקים הללו".

ד"ר רן ברץ: "כל תיקי נתניהו הם תקדימיים. התוכן של האשמות הוא תקדימי. בהליך החקירות נעשו המון תקדימים חמורים ופליליים. עיתוי כתב החשדות לפני הבחירות מזכיר גם את דו"ח המבקר בפרשת המעונות. יצא לי להיות בלשכת רה"מ כשהתפרסם דו"ח המבקר בעניין המנהרות. כל מי שקרא את טיוטת הדו"ח ואת הדו"ח הסופי יודע כמה הוא השתנה אחרי שהמבקר מתחיל לקבל תשובות. ההתייחסות של יהודה יפרח לטיוטת כתב חשדות היא עניין לא מוסרי. זהו כשל מוסרי שפוגע בימין. כולנו צריכים להמתין בסבלנות, לראות לאן זה מתגלגל ואם יש צורך – להמתין גם למשפט".

יהודה, האם מבחינה מוסרית נתניהו צריך לשים את המפתחות?
יהודה יפרח: "לנתניהו יש את חזקת החפות. כשחקרתי לעומק את עסקת בזק-יס ברור לי שאישור העסקה היה מנוגד לטובת הציבור. העובדה שכתבים מקבלים את טיוטת כתבי האישום לפני הפרקליטים של נתניהו זה פשע בעיניי. אך זה לא משנה את העובדה שיש משהו עמוק ובעייתי בהתנהלות שלו לאורך השנים".

רן ברץ, העובדה שנתניהו תוקף כבר תקופה ארוכה את סמלי השלטון זה בסדר?

"את תוקפת כבר תקופה ארוכה את ראש הממשלה והוא גם סמל שלטון. רה"מ מתגונן מפני אנשים שלתפיסתו מתנכלים לו ומנסים להפילו מהשלטון. זו שחיתות ואם היא מתגלה – צריך לתקוף אותה. חזקת החפות היא עקרון מוסרי לעילה ולעילה ויש לשמור עליו, בניגוד לפרקליטות שמדליפה חומרים ומנסה להרשיע אדם ציבורית לפני שהתקבלו תשובות".

עריכה: איתמר זיגלמן

03/03/2019
הישארו מעודכנים

בנימין נתניהו
בנימין נתניהו  |  צילום: נעם ריבקין פנטון/פלאש90