103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

כתב אישום נגד נתניהו: "קשקוש מופרך"

תיק 2000 - שוחד או לא? עמית סגל ('חדשות 12') רואה את הדברים מעט אחרת • ברוך קרא ('חדשות 13') סבור: "מדובר בשוחד פר אקסלנס"


"לאחר קריאה נוספת, סעיף האישום נגד נתניהו בתיק 2000 נראה הזוי במיוחד. לפי גרסת היועמ"ש עצמו, נתניהו תכנן לתקוע את חוק ישראל היום, הציג מצג שווא בפני מוזס ועל כך מואשם במרמה והפרת אמונים כלפי... מוזס. אם הקשקוש המופרך הזה שורד שימוע זה יהיה אחד הזיכויים המהדהדים בביהמ"ש". כך כתב עמית סגל ('חדשות 12') בחשבון הטוויטר שלו. הבוקר (א') שוחח עם ענת וינון והסביר מדוע הוא חושב שמדובר בקשקוש. בהמשך הצטרף לריאיון גם ברוך קרא ('חדשות 13').

עמית סגל: "לא עקבתי בשבועות האחרונים מי דיווח מה אך מדי ערב עלה כתב משפטי אחד ואמר 'נתניהו יואשם בשוחד בתיק 2000'. למחרת עלה כתב משפטי אחר ואמר 'תיק 2000 ייסגר'. בסוף כולם טעו כי הסעיף שנבחר הוא הפרת אמונים, וכולם צדקו כי מדובר בפרשה מפא"יניקית משונה ביותר.

"יש שתי דרכים להסתכל על מה שקרה בין נתניהו למוזס. האחת - נוני מוזס הציע הצעת שוחד, נתניהו שקל לקבל אותה ואכן קיבל. והאפשרות השנייה היא שהיועץ המשפטי לא סבר כך ועמד בניגוד ל-21 הפרקליטים בטענה שמדובר במוזס ונתניהו שהם יריבים בנפש. אמנם יש הקלטות מסמרות שיער אך לא יצא מהן שום דבר ולכן הלכו על פרשה.

"היועץ למשפטי כתב שנתניהו לא התכוון לבצע את עסקת השוחד, רימה את נוני מוזס ולא קרה עם זה שום דבר. בקונסטרוקציה מוזרה אמר היועץ שהעובדה שנתניהו לא דיווח על הצעת השוחד ויצר רושם אצל מוזס שהוא נעתר לעסקה על מנת לקבל סיקור חיובי – היא המרמה והפרת האמונים".

השתכנעתי שיש הצדקה לסעיף ההפרת אמונים

ברוך קרא: "אני חושב שאתה טועה בשורה האחרונה שלך. הפרת אמונים היא הפרת אמון הציבור. יש כמה סעיפים בהם מסביר היועץ מדוע נתניהו הפר את אמון הציבור בהתנהלותו. במשך תקופה ארוכה חשבתי שתיק 2000 הוא או תיק שוחד או שום דבר, לאחרונה השתכנעתי שיש הצדקה ללכת על סעיף הפרת אמונים. נוני מוזס היה כלול בעסקת שוחד באופן ברור. הוא לא ידע שהוא מוקלט ומציע שוחד, נתניהו הקליט אותו אך ביצע פעולות מסוימות, הוא גם לא הדליף את ההקלטות לעיתונות ובכף הפר את אמון הציבור בתפקודו כראש הממשלה".

עמית סגל: "היועץ כתב שהצעת החוק 'ישראל היום' הייתה לה השפעה על שני עיתונים גדולים בישראל. הבעיה היא שעמוד וחצי קודם היועץ המשפטי לממשלה קבע שנתניהו לא הייתה כוונה לקדם את החוק. הסיטואציה של בפגיעה באמון הציבור פירושה שראש הממשלה לא דיווח על עסקת שוחד וניסה ליצור רושם כוזב את נוני מוזס כדי לחולל את חופש העיתונות ולקבל סיקור חיובי ב'ידיעות אחרונות'.

כולנו היינו במדינת ישראל בארבע שנים האחרונות ויודעים שהילה גרסטל ואסתר חיות ידעו על הצעת השוחד שלטענת גרסטל הייתה הצעה ממשית, לא הלכו למשטרה והיא גם לא נחקרה באזהרה. במקביל כולנו עקבנו אחרי 'ידיעות אחרונות' ואתר 'ynet' ואני לא חושב שיש אדם אחד שחושב שהסיקור בהם היה אוהד לראש הממשלה. במבחן התוצאה איש מהנכללים בהקלטה לא האמין אחד לשני".

תיק שוחד? תיק של סחיטה באיומים!

ברוך קרא: "הדבר הכי חשוב הוא שיש כאן שיחה שוחדית מוקלטת. אין הרבה ראיות כאלה. התנהלות של מישהו המנסה לשטות ולתפוס את לשונו של נוני מוזס אינם תואמים לפעולות שביצע נתניהו לאחר מכן".

היועץ כתב שנתניהו לא התכוון לבצע את השוחד.
ברוך קרא: "ולמה הוא כותב את זה בניגוד לפרקליט המדינה ולכל שאר הפרקליטים? כי אז לא הייתה לו דרך להסביר מדוע אינו מגיש כתב אישום באשמת שוחד".

השוחד נגד מוזס הוא ברור?
ברוך קרא: "הוא חד משמעי. נתניהו אומר למוזס שהוא מעוניין להעביר את 'חוק ישראל היום' אך מוזס צריך להפסיק את השנאה מהכיוון השני. על מה יש כאן לדבר?"

עמית סגל: "אני חושב שהסתכלות המשפטית על התיק הזה אינה נכונה. זה אינו תיק שוחד – זה תיק סחיטה באיומים לכאורה".

עריכה: איתמר זיגלמן

03/03/2019
הישארו מעודכנים

בנימין נתניהו
בנימין נתניהו  |  צילום: גטי