103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בן כספית ואריה אלדד

"אני נגד סיפוח השטחים ונגד מדינה פלסטינית"

לפי בוגי יעלון, ועידה מדינית אזורית אינה באופק • על המצע של משה פייגלין: "מדאיג אותי שהנוער פה מחפש לגליזציה לסמים"


שינויים בסקרים: בעוד כחול לבן והליכוד נאבקות על הבכורה, יתר המפלגות נלחמות באחוז החסימה המאיים. פייגלין מפתיע ומתקרב לכניסה לכנסת הבאה. גוש הימין שומר על יתרון קל. זאת לאחר חשיפת מצע מפלגת כחול לבן בשבוע שעבר. 

הערב (א') שוחחו בן ואריה עם רב אלוף (מיל') משה (בוגי) יעלון, שהתייחס למצע המדיני של מפלגת כחול לבן, התנהלות הממשלה בנוגע לרצועת עזה ולמפלגתו של משה פייגלין המסתמנת כהצבעת המחאה החדשה בעקבות תמיכתה בלגליזציה בסמים. 

אמרו בליכוד שאתה הציפי לבני החדשה.
"כנראה שאין לליכוד תשובות טובות אז הם מדברים שטויות".

שמעתי על המצע המדיני של כחול לבן בשבוע שעבר. אתם מדברים על ועידה אזורית ולקיחת יוזמה. אתה נגד מדינה פלסטינית, לא?
"גם כשהייתי שר הביטחון חשבתי שנכון לנסות לחבר את מדינות האזור לתהליך. מה ייצא מזה? אני בטוח שהפלסטינאים יסרבו. בינתיים קרו דברים ביננו לבין הערבים שלא מפרסמים אותם. אני טוען שבמצב הזה הסכסוך הישראלי-ערבי אינו רלוונטי לפי שעה. השאלה היא מה מדינת ישראל עושה בזמן הזה. אנחנו מביאים מדיניות רציונלית שבה מצד אחד מבינים שאין סיכוי להסדר קבע ולכן חבל שנתווכח בנושא הזה, ומצד שני נכון שלא נתגלגל למדינה דו לאומית כמו זו שהסמוטריצים גוררים אותנו לכיוונה. זו מחשבה רציונלית".

איך אתה מסתדר עם כל השמאלנים בכחול לבן?
"כבר שנתיים שאני מדבר על כך שהאתגרים העיקריים של מדינת ישראל הם לא סוגיות החוץ אלא לקבל החלטות של 'עשה ואל תעשה'. אנחנו מתווכחים על נושאים שהם פחות רלוונטיים. את כחול לבן מדאיג השיח של השיסוי שמביא לשנאה בין אשכנזים למזרחים, ימין או שמאל, דתיים וחילוניים. לכן אנחנו קוראים למנהיגות אחרת למען ערכים של מדינה יהודית דמוקרטית. זה לא כהנא, לא סמוטריץ', לא בן גביר ולא מיכאל בן ארי. זו תפיסה שרוב עם ישראל נמצא בה אך מסיתים אותו לדברים אחרים".

במידה שאתם מרכיבים ממשלה ויום לאחר מכן מניחים את דיל המאה של טראמפ ואתם צריכים להתייחס לחלוקת ירושלים כן או לא. איך תסתדר עם עופר שלח שבעד חלוקת העיר?
"פרסמנו מצע ובו כתוב שירושלים תישאר מאוחדת כמו גם שמירה על רמת הגולן ובקעת הירדן וגם עופר שלח חתום עליה. כשיושבים ומדברים על הפרטים מגיעים להבנות ולהסכמות. הנה הגענו למצע משותף".

אתה באופן ספציפי נמצא במלכוד בנוגע לעזה. גבי אשכנזי אמר שאצלנו לא ישלמו פרוטקשן במזוודות אך הגישה המכילה של אייזנקוט דומה לשלך על כך שלא פותחים מלחמה בגלל בלוני נפץ וצריך לדעת לראות את התמונה הגדולה.
"בואו נדבר על עובדות. צוק איתן הסתיים בהכרעה. חמאס לא הרוויח כלום למרות הדרישות שלו ובמשך שלוש וחצי שנים הוא היה בשקט כתוצאה מההרתעה של מבצע צוק איתן ומהמחיר הכבד ששילם. בעשרת החודשים האחרונים התחלנו לזלזל באלו שמפירים את הריבונות שלנו, זה לא משנה עם זו רקטה, בלון תבערה או עפיפון שגרמו להצתות. ברגע שאתה מזלזל בהפרת הריבונות של עצמך אז אחר כך מזלזלים ב-400 רקטות שלא היו להן תגובה. לא כך מתנהגת מדינה ריבונית.

"מי שמפר את ריבונותנו מיד מושמד. במאזן ההרתעה שיחקנו לרעתנו. אני כן חושב שצריך לאפשר לאזרחי עזה לחיות וצריך לשלם משכורות למגזר הציבורי, בזמני יצרנו מנגנון בו ניתן כסף באופן אישי לכל מי שהוא משרת ציבור בעזה דרך העברת כספים בבנק הדואר בעזה. לא הייתי מעזה לתת 15 דולר במזומן ישירות לחמאס".

אתה לא מודאג מהסקרים האחרונים? הייתם בשיא ויש כעת נסיגה לכיוון ה-30 מנדטים.
"אנחנו חותרים להגיע ל-40 מנדטים. יש כאן אלטרנטיבה שלטונית. בני גנץ כראש הממשלה, יאיר לפיד כשר החוץ, גבי אשכנזי ואני ועוד אנשים עם ניסיון. אני רואה את הרחש בציבור לכך שיש אלטרנטיבה. אפשר לתקוף ולומר שאנחנו ימנים ואפשר לתקוף ולומר שאנחנו שמאלנים. זה סימן שאנחנו במקום הנכון. אני מקווה שהציבור יבין את זה".

מפלגתו של משה פייגלין מסתמנת כמו הצבעת המחאה החדשה שמרתקת מצביעים מימין ומשמאל בגלל שמפלגתו תומכת בלגליזציה של סמים. אתה מודאג מהתופעה הזו?
"אותי מדאיגה התופעה של נערים שמחפשים לגליזציה לסמים. לפקד על צבא שמעוניין בלגליזציה זה מדאיג. זו סוגייה שצריך לדון עליה ברמה הלאומית והחינוכית. לגליזציה לסמים לנוער זה מדאיג אותי מבחינה ערכית וחינוכית. עטיפה של אידיאולוגיה ימנית קיצונית בסמים זה מדאיג. אני מקווה שזו אופנה חולפת שתסתיים לפני הבחירות".

עריכה: איתמר זיגלמן

 

10/03/2019
הישארו מעודכנים

רב אלוף (מיל') משה (בוגי) יעלון
רב אלוף (מיל') משה (בוגי) יעלון  |  צילום: יח"צ