103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

"נתניהו הגיב בהגזמה, זכותנו לדעה משלנו"

מיה דגן שוברת שתיקה: בריאיון נוקב הגנה על רותם סלע, מחתה על תרבות העליהום שגורמת לאמנים להסתיר את עמדותיהם, וגילתה: "בא לי להיכנס לפוליטיקה"


טקסט אחד שכתבה שלשום (ש') הדוגמנית והמגישה רותם סלע ברשתות החברתיות הפך ביממה האחרונה למוקד של סערה ציבורית ותקשורתית, שבה לקחו חלק לא מעט פוליטיקאים. כן, גם ראש הממשלה בנימין נתניהו. מיה דגן, שחקנית וקומיקאית שמופיעה לא מעט על מסכי הטלוויזיה ועל הבמות, סיפרה הבוקר (ב') לאילה חסון ב־103fm על תחושותיה בעקבות המקרה, ועל הקושי שלה מהלך הרוח הכללי ומתרבות השיח של ישראל 2019.

"המון אנשים מתקשרים אליי כדי לחזק את ידיה של רותם ולומר כמה תעוזה יש לה, ואני אומרת שהיא לא אמיצה בכלל. היא בסך הכול אדם נורמלי שאמר דברים נורמליים, שפויים והגיוניים", אמרה דגן. "רותם נהדרת ולוקחת הכול מאוד בפרופורציה, זה הפורטה שלה. היא אדם עם רגליים על הקרקע. אני לא חושבת שהיא כיוונה לכל הבלגן הזה, היא בסך הכול אמרה את הדבר הכי בסיסי. זה שהחברות שהיא מפרסמת עומדות מאחוריה - זה מדהים. שאפו להן".

דגן הוסיפה כי "רותם היא אדם עם השפעה מאוד גדולה, אדם מוכר וידוע, יש לה הרבה פעמים מה לומר והיא אומרת. אני חושבת שהתגובה של ראש הממשלה שלנו פשוט יצרה את כל הסערה הזו. כנראה הוא קצת נבהל".

את חושבת שנתניהו הגיב בהגזמה?
"אני חושבת שזה היה בהגזמה בעיקר בגלל שמה שהיא אמרה לא היה פוליטי, היא לא קראה לאנשים ללכת להצביע לשמאל. היא בסך הכול פנתה לכל האנשים שמנהלים את המדינה הזאת, ואמרה: בואו נירגע שנייה אחת, בואו ננשום, ונקבל את האנשים שחיים איתנו פה בארץ. בואו נהיה קצת יותר הומניים, שכחנו מה זה להיות חברים, שכחנו מה זה לאהוב בני אדם, בגלל שמהבוקר עד הערב אנחנו שומעים רק הסתה, שומעים רק כמה אנחנו צריכים לשנוא, כמה אנחנו צריכים לפחד".

View this post on Instagram

מהבוקר אני מקבלת טלפונים וכולם עם מסר אחד.תמסרי לרותם שהיא אמיצה.ושאיזו תעוזה מצידה לבוא ולדבר את אשר ליבה.תנו לי להגיד לכם.היא לא אמיצה.היא נורמלית.היא שפויה.היא אזרחית במדינה שאכפת לה.שאוהבת את הארץ שלנו.בדיוק כמוני.בדיוק כמו כל אדם שחי פה.אז קודם כל רותם חברה שלי את נהדרת.מדויקת בדברייך.חכמה ונפלאה.ובעיקר ככ צודקת.להיות הומני זה הבסיס להכל.וכשאתה אומר את זה.בקול רם.ומקבל בתמורה רוע.איחולים למוות.אונס..משהו פה לא בסדר.משהו עקום.הפחד הזה של להגיד את הדעה שלך הוא לא הגיוני.מצטרפת אליך.מחזקת את דברייך.כל הכבוד רותם.גאה בך!! @rotemsela1

A post shared by MayaDagan (@mayadaganpfeffer) on

גם דגן בעצמה, למרות שנחשפה לתגובות הארסיות נגד סלע, כתבה התייחסות לדברים. "כשאתה אומר דברים בקול רם ומקבל בתמורה רוע, איחולים למוות, אונס... משהו פה לא בסדר. משהו עקום", כתבה דגן בחשבון האינסטגרם שלה. "מעבר לתמיכה והחברות, שאותה רותם קיבלה מכל כך הרבה אנשים שהיא לא ציפתה לקבל מהם, כולל פוליטיקאים ואנשי תקשורת, הייתה אלימות", אמרה לאילה, "האנשים האלימים האלה שיושבים על המקלדת ופשוט כותבים בביריונות מילים קשות, גם לי, אגב, הם פשוט אנשים שבעיניי לא צריך יותר מדי לתת להם במה. את יודעת, מתרכזת בטוב ולא ברע".

"הרבה אמנים סותמים. אני לא אחת מאלה"

האם מותר לאמן, לפרזנטור, לאיש במה להציג עמדות פוליטיות? כידוע, רבים מהם שומרים על קשר שתיקה מחשש כי זה יפגע בפרנסתם. מיה דגן אישרה כי זה אכן מה שקורה בפועל. "זה בהחלט פוגע בפרנסה. קחי שחקניות כמו תיקי דיין, אורנה בנאי או ענת וקסמן, שאמרו את על דעתן וחטפו ממש. הפסידו עבודות, הפסידו קמפיינים", אמרה.

לדברי דגן, העובדת בימים אלה על הצגה חדשה בתיאטרון הקאמרי, "אני לא רואה את הקשר בין דעתו הפוליטית של אדם מסוים לבין העבודה שלו. זכותנו המלאה שתהיה לנו דעה - גם אם היא שונה מדעתם של רוב האנשים פה בארץ. בסופו של דבר, אבא שלי שירת 28 שנים בצבא, היה סגן אלוף, האחים שלי שירתו בשייטת 13, אני שירתתי את המדינה שלי, ולא שזה קשור, כן?"

זה קשור.
"זה נהיה קשור, זה לא קשור. המדינה היא גם שלי ואני אוהבת אותה בדיוק באותה מידה. זכותי המלאה שתהיה לי דעה משלי, וזכותי המלאה להגיד אותה. אז מה אם אני שחקנית או אמנית, אז מה אם אני מפרסמת חברה כזו או אחרת?"

View this post on Instagram

A post shared by MayaDagan (@mayadaganpfeffer) on

למעשה, באופן דמוקרטי, אין סתימת פיות וכל אחד יכול להגיד מה שהוא רוצה.
"את יודעת שזה לא נכון".

אנשים פשוט יכולים להיבהל ולהחליט שהם לא רוצים להגיד את דעתם כי הם פוחדים מהדיקטטורה של ההמון ומההשמצות.
"ולכן האפקט הזה באמת גורם להרבה אמנים לסתום. אני לא אחת מאלה".

את חושבת שגם אמנים צריכים לקרוא להצביע למפלגה? היית רוצה ללכת על דבר כזה?
"שכל אחד יעשה מה שמתאים לו. הרבה פעמים אני מסתכלת על דברים שאני לא אוהבת שקורים, בעיקר עוולות לאנשים חסרי אונים כמו ניצולי שואה, כמו אנשים מבוגרים, כמו נשים מוכות - ובא לי לצרוח. בא לי להיכנס לפוליטיקה, בא לי להשפיע, אבל אני פשוט יודעת שזה כל כך רקוב שבאמת אני עושה את שלי בפלטפורמות שלי".

את מדהימה ואהבתי מאוד את המחשבות שלך, את מה שלדעתך צריך לתקן.
"כן, תשמעי, בסופו של דבר הכול שטויות, כשהמדינה לא מטפלת באלה שבאמת צריכים אותה, שצריכים טיפול, פה יש בעיה קשה מאוד".

 

עריכה: יניב מורוזובסקי

11/03/2019
הישארו מעודכנים

מיה דגן
מיה דגן  |  צילום מסך: 'קשת 12'