רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גלעד שלמור ודורון הרמן

הסוף לפריצות בשוק הקנאביס? לא כל כך מהר

42 איש נעצרו בחשד לסחר בסמים קשים דרך הטלגראס • ועדיין, קיימות לא מעט פלטפורמות אחרות שמספקות את הצמח בחשאי • האם המשטרה תגיע לכולם?


בעקבות הפלתה של חברת טלגראס, רשת סוחרי הסמים הענפה בישראל, ברהנו טגניה וגלעד שלמור שוחחו עם הפרסי (שם בדוי), שעובד כסוחר סמים בחברה מתחרה; הפרסי סיפר לצוות התוכנית מדוע הסוחרים אינם מסוכנים כמו שהתקשורת מעלילה כלפיהם, וחשף מהם הקריטריונים להיות סוחר קנאביס אצלו בחברה. 

בין אלה שהצטערו על מפלתה של רשת הטלגראס בעקבות מעצרם של המייסדים, היו גם מי ששמחו על כך - הרשתות המתחרות, כמובן.  הפרסי (שם בדוי) הוא אחד מאותם אנשים שמוכרים קנאביס שלא באמצעות הטלגראס, כך שההסתבכות של חברת האם הובילה להזדמנויות עסקיות מעולות לחברה בה הוא עובד. "כן, אני שמח שקרה מה שקרה עם טלגראס - וסחרתי שם בעצמי", הודה בריאיון לגלעד שלמור וברהנו טגניה ב־103fm.

מעבר לעובדה שהמתחרה הכי גדולה של החברה שלו נמצאת בבעיות, הוא שמח גם שהסוחרים שעלו בטלגראס השתחררו ממלכודת הדבש בה היו שרויים. "סוף סוף כל הכוכבים השתחררו מהקרטל שהחזיק בפרטים שלהם. אני מקווה שזה לא יחזור על עצמו שוב". 

מאז שנעצרו החשודים בפרשה, לא פחות מ־2,500 סוחרי קנאביס התדפקו על דלתו של הפרסי - או כך לפחות טען. "כמות הלקוחות הכפילה ואפילו שילשה את עצמה", סיפר. ואם תהיתם כמה מרוויח סוחר קנאביס מעבודתו - הרי לכם התשובה: "אני אישית לא מרוויח הרבה מהסחר אבל אני חי מזה. בחודש אחד אני מרוויח בערך 20 אלף שקלים". 

איך אתה יודע שמבין כל 2,500 הסוחרים שפנו אליך אין סמויים של המשטרה?
"יכול להיות שחלק גדול מהם הם באמת סמויים של המשטרה. עם זאת, מתוך כל האנשים שפנו אלי, אולי 20 מתוכם יוכלו להיות סוחרים אצלנו. אנחנו לא מפעל אלא חנות בוטיק, וזה ההבדל בינינו לבין טלגראס. הם מפעל סיני ואנחנו מפעל אירופאי. אצלנו כל סוחר שבא עובר מיון. הסחורה צריכה להיות הכי איכותית שיש. אם היא לא טובה הם לא יכולים להיכנס".

אתה ישן בשקט בזה שאתה סוחר בסמים?
"אני ישן בשקט והמצפון שלי נקי לגמרי. אני לא סוחר בקוקאין, הרואין, אמ.די.אמ.איי. ולא בסמים קשים. אני סוחר בסך הכל במשהו שאתם, המשטרה והחברה קוראים לו 'סם'. ברוב מדינות העולם קנאביס לא נקרא סם". 

   

סוכנות בוטיק לקנאביס

אחת מהטענות שעלו נגד רשת הטלגראס היא שהבלדרים - או מוכרי הקנאביס אם תרצו, הם קטינים שמגיעים ללקוח בעזרת האופניים החשמליים שלהם. לדברי הפרסי, הקריטריונים בחברה שלו לקבלת בלדרים הם הרבה יותר מחמירים: "אצלנו הסוחרים הם אך ורק מעל גיל 23. אנחנו בודקים את תעודות הזהות שלהם", טען בתוקף.

ותתפלאו - אבל לא רק הגיל הוא פקטור משמעותי. מסתבר שמי שאין לו רישיון לא יוכל להתקבל כסוחר ("רישיון מראה על רצינות"), מי שכותב בשגיאות כתיב גם כן לא יוכל לשמש כבלדר ("סליחה, כן?"), וגם מי שמדבר בלשון ילדותית יצטרך למצוא עבודה אחרת. 

אתם ממש סוכנות בוטיק.
"בדיוק. ההבדל בין טלגראס לבין הפלטפורמה שלנו הוא שאנחנו לא נותנים את הלגליזציה בכל מחיר. בטלגראס כל ילד בן 14 שמגיע עם חסה שקטף עכשיו מהשכנים שלו יכול למכור אותה ואף אחד לא יגיד לו כלום. אצלנו זה לא קיים. אין דבר כזה".

למה אתה חושב שהמשטרה סימנה את טלגראס? הרי יש מאות פלטפורמות אחרות שסוחרים בהן בקנאביס.
"אני חושב שזה ברור וזה מעצם ההתגרות של עמוס – (מייסד טלגראס עמוס דב סילבר, אשר נעצר בפשיטה באוקראינה). אתה לא יכול ללעוג למשטרה ולצחוק על כולם שלא יתפסו אותך. אתה לא יכול לצאת בהצהרות שאפילו ילדה בת 14 תסחר בסמים במדינת ישראל ולצפות שהכל יהיה בסדר. אנחנו חיים במדינה שהיא מעצמת סייבר. אנחנו לא מזלזלים במשטרה. אותי לא מעניין להתעסק עם המשטרה ואני לא מעוניין שיתקרבו אלי. אני מספק קנאביס לאנשים מעל גיל 18 וגם לחולים שהתקציב החודשי שנותנים להם בחברות הקנאביס המאושרות על פי חוק לא מספיק להם".

ואם תהיתם למה בחר הפרסי דווקא בכינוי הזה, דעו שלא מדובר בעניין עדתי אלא דווקא ב"פרח שאני אוהב לעשן", הסביר. 

  

עריכה: מיכל דאבי 

13/03/2019
הישארו מעודכנים

אימפריית הסמים עולה מדרגה
אימפריית הסמים עולה מדרגה  |  צילום: הדס פרוש/ פלאש 90