103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בן כספית ואריה אלדד

"פרשת הצוללות מבעיתה"

האם ראש הממשלה נתניהו הוא מי שאישר למכור את הצוללות הגרמניות למצרים? אלוף (מיל') עמוס גלעד בעקבות הדיווחים על העדות שנתן


טעות, שיגרנו אליכם טיל: אלוף (מיל') עמוס גלעד, ראש המכון לאסטרטגיה ומדיניות במרכז הבינתחומי וראש המטה המדיני-בטחוני לשעבר, נוטה להאמין לגרסת חמאס על כך שלא הייתה להם כל כוונה להצית את האזור ולשגר רקטות לעבר תל אביב; בהמשך: התפתחות בפרשת תיק 3000. 

ודאי כבר שמעתם על כך שהרקטות ששוגרו לעבר תל אביב ביום חמישי בערב והפרו את השקט נורו - ובכן - בטעות. האם בחמאס דיברו אמת או שמא ניסו למנוע תגובה חריפה יותר של מדינת ישראל? אם תשאלו את האלוף במיל' עמוס גלעד, התשובה היא שאכן מדובר בטעות. "אני לא מאמין בדברים שקשורים לטרוריסטים, אבל אני מעריך על בסיס הנתונים שעומדים לרשותי שזה נכון", אמר בריאיון לבן ואריה ב־103fm."לדעתי, באמת מדובר בתקלה".  

לדבריו, כשדובר צה"ל מוציא הודעה היא חייבת להיות מאושרת על ידי אגף המודיעין. מה גם, אם בשב"כ לא היו מסכימים עם ההודעה הזאת היו מוציאים הודעת הבהרה מטעמם. "אף אחד מהגורמים המקצועיים חוץ מדובר צה"ל לא אמר משהו שונה". 

יש אומרים שיחיא סינוואר, מנהיג חמאס, חיכה שהמצרים יתיישבו לדבר איתו על המשא ומתן ולכן נתן את ההוראה. 
"זה לא נכון. המצרים הם מעצמה של כמעט מאה מיליון. האם בחמאס יעזו להעליב אותם תוך שהם יושבים מולם למשא ומתן? חוץ מזה, התגובה של ישראל הייתה לא פרופורציונלית יחסית לאירוע, ואם זו לא הייתה שגיאה - בחמאס היו מגיבים אף יותר. התגובה שלהם הייתה מתונה כי הם מבינים ששגו. הם לא הסתירו שזו הייתה תקלה ולפעמים יש תקלות. אגב, תקלה לא צריכה למנוע מאיתנו להגיב בעוצמה כי חמאס אחראים על עזה וכל רקטה שיוצאת משם היא באחריותם".

עזה זה האזור הכי צפוף בעולם. איך זה יכול להיות שתקפנו מאה מטרות והצלחנו לא לשרוט אפילו אדם אחד? 
"במבצעים וגיחות לא מאשרים פגיעה באזרחים אם היא מכוונת, ולאורך השנים ההחלטה היא לפגוע במחבלים אליהם מתכוונים. זה שילוב של מודיעין מעולה שמתפתח לאורך שנים וטכנולוגיות נשק שמאפשרות לממש את המודיעין הזה".

התמונות שמגיעות מעזה בו נראים העזתים מפגינים נגד ארגון חמאס, הן לא פחות ממדהימות בעיניו של גלעד. "זה מזכיר לי את האביב הערבי וזה מראה שהמצוקה שעליה מדברים במונחים יבשים היא אמיתית. בעזה יש מצוקה נוראה ואין שם שום תקווה. ישראל תהיה חייבת לעקוב אחרי המצב ולראות כיצד יתפתחו הדברים". 

  

"ועדת חקירה לפרשת 3000"

לאחרונה חשף העיתונאי רביב דרוקר כי גלעד סיפר בעדותו בפרשת תיק 3000 על כך שמי שנתן את האישור לגרמנים למכור את הצוללות המשוכללות למצרים הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו. על כך סרב גלעד להרחיב, ובכל זאת: "כל פרשת הצוללות מבעיתה. ממשלת גרמניה נתנה לנו נשק מגן מתוך אידיאולוגיה למנוע שואה שניה וזה מה שמניע את הקנצלרית.

"לא יעלה על הדעת שאנשי ביניים יגבו כספים ויתקשרו. לא ייתכן שיצטיידו במספר צוללות שלא זקוקים להן", תקף והוסיף שהכסף הזה נלקח - בסופו של דבר, מהתקציב הכולל של יחידות אחרות. "מי יכריע את המלחמה הבאה אם יירו עלינו אלפיים רקטות ביום? כוחות היבשה. האם יהיו לנו את כל אמצעי המגן לטנקים כמו מעילי רוח? צריך מימון".

אבל על כל עסקת נשק מישהו גוזר קופון.
"מה פתאום. כשאנחנו קונים F35, משרד הביטחון חותם על חשבונית ואחרי זה מוציא קבלה כי חשבון הבנק נמצא באותו מקום בניו יורק או בוושינגטון. דרוקר הוא עדיין מוניטין אבל אני לא יכול להתייחס יותר מזה".

יכול להיות שלראש הממשלה תהיה סיבה אסטרטגית לתמוך בקנייה? 
"לדעתי, צריכים ועידת חקירה ממלכתית שתנבור בכל החומרים הסודיים ותשמע את כל העדויות ותוציא מסקנות. אני לא יכול להתבטא בנושאים האלה מתוך נאמנות לחשיבות העליונה ליחסים המיוחדים שלנו עם מצרים וגרמניה. חוץ מזה, גם המשטרה ביקשה לשמור על חיסיון ואני מכבד".

  

עריכה: מיכל דאבי

17/03/2019
הישארו מעודכנים

"פרשת הצוללות מבעיתה"
"פרשת הצוללות מבעיתה"  |  צילום: קובי גדעון/פלאש90