103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בחירות 2020

"נתניהו פעל להישרדותו. אבל מבחינתו הוא פועל להישרדותנו"

ניצחון של הליכוד או של נתניהו? • בן כספית: "הוא משוכנע שהוא היחיד שיכול להוביל את הספינה, ושכולם גמדים לעומתו"


בן כספית, פרשן 'מעריב' ומגיש ב־103fm, התייחס לתוצאות האמת של הבחירות וניסה לנחם את אנשי המרכז-שמאל: "השמש זרחה היום בדיוק באותו צד. ישראל היא מדינה מדהימה וחזקה".

"זהו תיקו שכולו ניצחון מהדהד לבנימין נתניהו. כשמסתכלים ממעוף הציפור לא קרה הרבה בחלוקת הכוח. 24 + 11 של המחנה הציוני ויש עתיד נשארו עם 35 מנדטים. הופעלו שתי משאבות עצומות של מנדטים. אחת בימין ואחת במרכז-שמאל, אך באגם של הימין פלוס חרדים יש יותר מים וזו התוצאה.

"הרגשות של אנטי ביבי ופרו ביבי התיכו את כל שאר האינטרסים. זה לא נכון לומר שמתה האידיאולוגיה הסוציאל-דמוקרטית של מפלגת העבודה. המנדטים שלה פשוט עברו לגנץ. הניצחון הכי מתוק של משפחת נתניהו הוא ההפסד של נפתלי בנט ואיילת שקד, אך אני לא בטוח שהחיילים לא יעבירו אותם את אחוז החסימה. בנט ושקד צריכים תוצאה מצוינת בצה"ל כדי להיכנס בכל זאת. זו דרמה לא קטנה, סיפור ענק".

אתה מאמין לנתניהו כשהוא אומר שהוא פעל לטובת עם ישראל ולא לטובתו, ושהוא הצליח בענק?
"זו שאלה מורכבת שכתבתי עליה ספר. אני מאמין שאם יקחו אותו לפוליגרף וישאלו אותו לטובת מי הוא פעל והוא יאמר 'למען ישראל' הוא יעבור. בשנים האחרונות הזוג עבר תהליך של האחדה של האינטרסים האישיים שלהם עם האינטרסים של המדינה. שרה כבר אמרה בהקלטה שבלי ביבי ישראל אבודה, הזוג משוכנע שהם יכולים להוביל את הספינה. ברור שנתניהו פעל למען הישרדותו בכל הקמפיין הזה אך מבחינתו הוא פעל למעננו".

המדינה זה אני.
"משהו כזה. לשיטתו של ינון, רוב הציבור מרוצה. ברור שישראל של היום היא יותר שמרנית ודתית מ-2015. הדמוגרפיה עושה את שלה. אך הכל יקום וייפול על כמה טוב או רע לנו. בכל המדדים בינתיים הישראלים מאושרים ומרוצים. כל עוד הכלכלה והביטחון נשמרים - נתניהו ינצח".

איך אתה מסביר את זה? נתניהו נמצא כל כולו בתוך השליחות.
"נתניהו קרוב לאתאיזם. הוא דתי בערך כמוני. הוא אומר 'בעזרת השם' כי זה עוזר לו. הוא אוכל שרצים. האמונה שלו היא בעצמו, הוא בטוח שהוא משיח, שהוא נשלח לכאן כדי להושיע את עם ישראל. עוד בשנת 2000 שרה הוקלטה אומרת שבלעדיהם המדינה אבודה. אין שום הפרדה אצלו בין הזהות האישית לבין המדינה. זה הוויכוח כולו".

לסיום, חוק החסינות יעבור?
"הסיכוי נראה היום טוב יותר מאתמול. עדיין אני מתקשה לראות את משה כחלון ואחרים, שאמרו בקולם שלא ירימו יד לשום הצעה שפירושה מתן חסינות לראש ממשלה. מנגד אנחנו חיים במדינה מלאה בהפתעות וכל יום נתניהו שובר שיא אחר, אז אני לא מוריד את זה מסדר היום".

נתניהו אמר שהוא נערך לכך שהוא ינהל משפט תוך כדי ניהול המדינה.
"אני הכי פחות רואה את זה קורה. אתם שוכחים מה זה לנהל משפט תוך כדי. זה לקום בשש בבוקר ולהיות בבית המשפט בשמונה וחצי. בימים שאין משפט אתה כל היום עם עורכי הדין. אפילו נתניהו ביכולותיו הרבות לא יוכל לעמוד בזה. ינון אתה מאמין שיאיר נתניהו יהיה הממשיך של בנימין נתניהו כראש ממשלה?"

או שתהיה מלכה או שיהיה בן ממשיך.
"אז רק אגיד לתומכי המרכז-שמאל שהשמש זרחה היום באותו מקום ותשקע באותו מקום. ישראל היא מדינה מדהימה וחזקה יותר מכל ימניה ושמאלניה".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

10/04/2019
הישארו מעודכנים

בן כספית
בן כספית  |  צילום: 103fm