103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בחירות 2020

"כואב לי מה שקרה לשמאל"

השר יובל שטייניץ מזדהה עם הכאב בצד השני של המפה הפוליטית • על נתניהו: "קטר גדול מוביל את הליכוד ואת גוש הימין"


חגיגה כפולה: מזל טוב לד"ר יובל שטייניץ שחוגג היום (ד') 61 שנים. כמה סימובלי שזה בדיוק המספר המינימלי הנדרש להרכבת ממשלה; בריאיון לבן כספית, אריה אלדד ורוני בר-און התייחס למפלתה של מפלגת העבודה, הסביר למה לא תקום ממשלת אחדות והודה: "אני מרגיש בן 31". 

כמה שעות אחרי שנגמרו החגיגות במטה הליכוד, ותוך חגיגות יום ההולדת שלו עצמו, התפנה השר יובל שטייניץ לסכם את מערכת הבחירות. ולא, הוא לא שמח לאיד על מצב השמאל. "כואב לי מה שקרה לשמאל ובעיקר למפלגת העבודה. אני זוכר שלפני חודשיים גנץ הכריז שאין ימין ואין שמאל. מסתבר שהוא התכוון שיש ימין ואין שמאל".

לדבריו, בהחלט יש מקום לשמאל הישראלי - זאת למרות שהם "טועים לחלוטין בכמה נושאים מרכזיים", אבל כמי שהגיע משם בעצמו, הוא חושב שיש היגיון מסויים בכך שיש ימין וגם שמאל. "אני לא שמח בנפילתם ולא מאושר עם עליית מפלגת הגנרלים על חשבון מרצ והעבודה". 

לעומתו, בן כספית דווקא סבור אחרת: "אני חושב שהססמה שאין ימין ואין שמאל נכונה. הבחירות הן אישיות ובסוף היה משאל עם - כן ביבי או לא ביבי". והרי בקרוב תגיע תכנית המאה של טראמפ, וגם נתניהו וגם גנץ יאשרו אותה, מן הסתם. "אז מה ההבדל?", תהה כספית. 

וההבדל הוא, ככל הנראה, יחסי הידידות שקיימים בין נתניהו לטראמפ. "תמיד היו לנו ויכוחים עם ארצות הברית, עם העולם ואירופה, אבל הפעם יש יתרון עצום שהוא הקשר האישי המצוין בין ביבי לטראמפ. הם יקלו עלינו גם אם וכאשר נצטרך לעמוד על הרגליים האחוריות ולהגיד להם 'לא'. האינטרס של מדינת ישראל יהיה פה מעל הכל.

"אין ספק שיש פה קטר גדול שמוביל את הליכוד ואת כל גוש הימין", המשיך שטייניץ. "אני חושב שהניצחון הזה מעיד על הכישורים הבלתי רגילים של ראש ממשלת ישראל. אנחנו רואים אותם באים לידי ביטוי גם בזירה הבינלאומית מול ארצות הברית, רוסיה, הודו וברזיל וגם בזירה של מערכת הבחירות שהסתיימה אתמול בניצחון ברור וחד משמעי".

  

ממשלת אחדות? אולי רק אחרי התנצלות

אחרי שנות דור בהן הורכבה הממשלה ממפלגה אחת גדולה והרבה קטנות, נראה כי הפעם יש הזדמנות להקים ממשלת אחדות עם 70 מנדטים. הלא כן? לפי שטייניץ - לא הפעם. "בעברי תמיד הייתי בעד ממשלת אחדות, אבל עכשיו זה הרבה יותר מסובך". לטענתו, בניגוד למה שמקובל לחשוב, ממשלות צרות יותר הן יותר יציבות ממשלות איחוד גדולות. "מה גם, כולנו ירדנו נמוך במערכת הבחירות הזאת. השיח ירד נמוך. זה לא חדש אבל זה עצוב.

"כמי שהיה בשמאל אני יודע שאנשים בשמאל נפגעים מההסתה כלפיהם, וכמי שנמצא בימין אני יודע שגם אנשי הימין נפגעים מההסתה והרפש וההכפשות שמטילים כלפיהם, אבל היה פה דבר  נוסף שלדעתי עשוי מאוד להקשות וזה הניסיון לסמן את ראש הממשלה כבוגד במדינה. זה קו אדום שלא נחצה בעבר, ולדעתי כל עוד לא נשמע התנצלות חד משמעית על המהלך הזה ספציפית, יהיה מאוד קשה לשבת יחד".

על החוק הצרפתי וחוק החסינות שיוביל או לא יוביל נתניהו סרב שטייניץ לענות באופן מובהק, ובכל זאת: "אני לא שולל חוקים אבל מה שלא יהיה - לא תהיה חקיקה פרסונלית שמיועדת רק לראש הממשלה ורק למקרה מסוים. ביבי אמר שלא עסק בזה ולא מתכוון לעסוק בזה". עוד אמר כי הוא אישית מסתייג ממהלך שכזה, אבל "לא מספיק מכיר את הפרטים כדי לתת תשובה חלוטה מראש".

        

עריכה: מיכל דאבי 

10/04/2019
הישארו מעודכנים

יובל שטייניץ
יובל שטייניץ  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90