רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אראל סג"ל

לקראת הסדר עם האסירים הביטחוניים

עורכת 'אל מסדר' שמרית מאיר: "ארדן רוצה ללכת על המיסוך ובלי הטלפונים הציבוריים בעוד שנתניהו הולך עם השב"כ"


שמרית מאיר הביאה את התגובות בעולם הערבי על ניצחון נתניהו, והתייחסה להסדר שמתגבש בסוגיית האסירים בבתי הכלא: מיסוך הטלפונים הניידים, אך התקנת טלפונים ציבוריים. 

שב"כ מצליח להגיע לאיזשהו הסדר בבתי הכלא?
"נראה שכן. אני מלכתחילה חשבתי שזה לא הזמן הנכון לפרוייקט המיסוך של גלעד ארדן. הפעם זה לא היה הזמן מבחינת הלחץ והרטט בגדה המערבית. אנחנו לקראת מגעים להסדרה עם חמאס ולפני עסקת המאה של טראמפ. ארדן לעומת זאת הלך עם פרוייקט המיסוך עד הסוף, הוא אמנם הוכיח בעבר שהוא הצליח לשבור שביתה של אסירים אך הפעם היה צריך להתכנס לידי פתרון. האסירים הבינו את העיתוי. הם הבינו שסינוואר רוצה לסגור עם נתניהו, שעומדים בפני הסדרה וזה הזמן ללחוץ ובכך הם הצליחו. השב"כ הביא פתרון שהוא בעיני די אלגנטי וזה יצא לא רע. הפתרון הוא שיהיה מיסוך בבתי הכלא אך יהיו טלפונים ציבוריים בתאים והאסירים יהיו זכאים לשיחת טלפון פעם בשבוע של אנשים מקרבה ראשונה".

ראיתי בפרשת שליט שהשב"כ דווקא עודד את השימוש של הסלולארי בכלא.
"כמובן אך כשיש טלפון ציבורי ברור שהתעבורה תהיה שקופה ומואזנות. יכול להיות שיעלה משהו מעניין מידי פעם אך בעיקרון המעקב אחרי זה הוא כאב ראש. בסופו של דבר ארדן רוצה ללכת על המיסוך עד הסוף ובלי הטלפונים הציבוריים בעוד שנתניהו הולך עם השב"כ. הוא היה צריך פתרון והשב"כ יצרו לו פתרון די טוב".

איך מדינות ערב מקבלות את הניצחון של נתניהו?
"לא התפרסם עדיין שום תיעוד פומבי אם סיסי התקשר לברך או לא. אולי הוא מחכה לחג הפסח. מבחינת הפלסטינים, אבו מאזן חבוט מכל כוון אפשרי. הוא עצמו עבר את השלב שיהיה איזשהו מפץ גדול בדעת הקהל הישראלית שיחזיר אותה לשתי מדינות. הפלסטינים נערכים לעסקת המאה ויש אווירת באסה כללית".

עריכה: איתמר זיגלמן

15/04/2019
הישארו מעודכנים

בית כלא גלבוע (אילוסטרציה)
בית כלא גלבוע (אילוסטרציה)  |  צילום: משה שי/פלאש 90