103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

"יהיו בין 14 ל־17 שרים מטעם הליכוד"

הכיוון: ממשלה רחבה. מאוד. • השר זאב אלקין העריך כיצד יחולק השלל בין חברי מפלגת השלטון בתום הרכבת הקואליציה


השר להגנת הסביבה ולענייני ירושלים זאב אלקין (הליכוד) שוחח עם אילה חסון ב־103fm על תהליך הרכבת הקואליציה והממשלה. מי יהיה יו"ר הקואליציה הבא? אלקין הבהיר: "אני יכול להגיד לך שאני לא".

תהיה שר?
"אני מקווה שאני אמשיך כשר בממשלה".

יש משהו מתסכל במצב של הליכודניקים שהיא המפלגה הגדולה שמרכיבה את הממשלה ומצד שני בלי המפלגות הקטנות אין קואליציה וחייבים להתחשב ברצונות שלהם. אתה בעד ההצטרפות של כחלון לליכוד?
"אני לא יודע אם זה אקטואלי אך בעד שכל מי שרוצה יצטרף לליכוד שיצטרף אם הוא שותף להשקפות הליכוד. הליכוד צריך לחזור להיות מה שהוא היה פעם. מפלגה שמכנסת את כל המצביעים של המחנה הלאומי על גווניו השונים. כל תהליך כזה שיביא אנשים טובים ומצביעים הוא תהליך מבורך".

ליברמן הוא פוטנציאל להצטרפות?
"אם הוא מעוניין בהחלט. סך הכל כולם יצאו מהליכוד. גם ליברמן וגם כחלון. זה יהפוך את המערכת הפוליטית לבריאה יותר שתקל לנהל משא ומתן קואליציוני".

מה דעתך על חלוקת השלל בליכוד?
"יש לי חידוש למפלגות הקטנות. גם בלי הליכוד אין קואליציה. מדובר במפלגה של 35 מנדטים שהבוחר רצה שתהיה הבריח התיכון של הממשלה העתידית. לא משנה איך יסתיים המשא ומתן, בסופו של דבר הרבה אנשי ליכוד יהיו בעמדות משפיעות בממשלה הבאה".

כמה שרים יהיו מהליכוד?
"אני מעריך בין 14 ל-17. צריך לחכות לסיום המשא ומתן".

כמה שרים יהיו סך הכל?
"על פי מה שמדברים אני מניח שסביב 26 שרים. משהו כזה".

ברגע שאהרון ברק הכניס את בג"ץ לפוליטיקה - הפוליטקה נכנסה לבג"ץ 

השופט העליון בדימוס אליהו מצא אמר אתמול שהוא מתנגד להצבתו של יריב לוין כשר המשפטים. מה דעתך על כך?
"זכותו בתור מצביע להתנגד ליריב לוין אך הבוחר אמר את דברו, יריב לוין הוא אחד מהשרים המצטיינים של הליכוד והיה סגן ראש לשכת עורכי הדין ומבין לא מעט בנושא המשפטי. זכותו לא להסכים עם תפיסות העולם שלו אך זה מה שבוחר רצה".

אתה מבין את הדאגה ואת הכיפוף ידיים שמתנהל בין המערכת הפוליטית למערכת המשפטית?
"כיפוף הידיים מתנהל כבר תקופה ארוכה והמערכת המשפטית הביאה את זה על עצמה. אמרו לאהרון ברק שהוא עושה טעות וברגע שהוא מכניס את בג"ץ לפוליטיקה הפוליטיקה תכנס לבג"ץ ולמינוי השופטים".

אהרון ברק הוא עדיין הסמכות העליונה?
"מבחינת שיטת עבודה והסמכויות של בית המשפט העליון, בהחלט כן. היום בג"ץ הלך הרבה מעבר לשעשה אהרון ברק ולכן לגיטימי לחלוטין לקדם רפורמות כדי להחזיר את הכוח לכנסת כרשות מחוקקת, להחזיר את הכוח לממשלה כרשות המבצעת".

אתה תומך ביריב לוין לשר המשפטים?
"בשני ידיים. הוא יהיה שר משפטים מצוין וידע ליישם את האג'נדה. אשמח שחברי יריב לוין יהיה שר המשפטים".

מה מעניין אותך?
"אני עקבי, תמיד רציתי את משרד החינוך. אני ריאלי וחושב שבמבנה הפוליטי הנוכחי של הקואליציה לא נראה לי שיש לי סיכוי להגיע לזה".

איזה חוקים אתה חושב שיחוקקו בעניינים פרסונאליים בנוגע לחסינות ראש הממשלה? חוק נורבגי? צרפתי?
"אני מסרב בתוקף לראות זאת כחקיקה פרסונאלית. בנוגע לתיקון מחדש של חוק החסינות למצב שהיה עד 2005, עשרות שנים כנסת ישראל התנהלה עם המודל שעכשיו רוצים להחזיר. זה היה אז פרסונאלי? לא. בצלאל סמוטריץ' הציע להחזיר את המצב לקדמותו עוד הרבה לפני שהגיע כתב האישום של ראש הממשלה חקירות אחרות. ב-2005 עשו כאן שינוי שחשבו שיהיה לטובה. ברור לחלוטין שזה נכשל. מאז 2005, מתי הממשלה הפעילה חסינות על חברי הכנסת? זה לא קרה. מסתבר שהרפורמה של 2005 הפכה את החסינות של חברי הכנסת לאות מתה. זה פשוט לא קורה. ברור לזה לא התכוון המחוקק ולכן אני חושב שיש לחזור לרעיון הישן והטוב כשכולם חיו בשלום עם חוק החסינות הישן".

אתה עוד נדרש לקראת ההשבעה?
"האמת? כן. למרות שזו הכנסת החמישית שאני מכהן בה. כל פעם במפלגת שלטון. זה מצב משעשע כי זה שיא ישראלי שנשבר. זו זכות גדולה לכהן בכנסת ואני מתרגש כמעט כמו בפעם הראשונה".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

30/04/2019
הישארו מעודכנים

זאב אלקין
זאב אלקין  |  צילום: הדס פרוש/פלאש90