103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בן כספית ואריה אלדד

"גם אם ניתן את הרצועה לאבו-מאזן, הוא לא ייקח אותה"

אלוף (מיל') עמוס גלעד: "אם האירווזיון לא יתקיים זו תהיה פגיעה קשה בישראל. חמאס והג'יהאד לא יקבלו מה שהם רוצים"


ראש המכון לאסטרטגיה ולמדיניות במרכז הבינתחומי עמוס גלעד שוחח עם אריה אלדד ובן כספית ב-103fm על חילופי האש בין ישראל לרצועת עזה. מדוע הוא לא מתגעגע לערפאת?

"אני סבור שאין מי שייכנס לעזה. מצרים לא תיכנס לשם לעולם. ישראל גם לא מעוניינת בכך אך עלולה להיגרר בסבב הזה למהלכים מרחיקי לכת. זה תלוי-נפגעים. הרשות הפלסטינית לא תיכנס לשם ללא הסדר מדיני ואנחנו עושים הכל כדי להחליש את הרשות. הם מתואמים בפן הביטחוני ואנחנו מחלישים את המשאבים הכלכליים שלהם. לחמאס יש יותר ויותר נפגעים ואך גם לנו יש נפגעים.

"הדינמיקה הזו יכולה להוביל אותנו למקומות שאנחנו לא מעוניינים בהם, ואנחנו צריכים לחשוב על היום שאחרי. אנחנו עלולים למצוא את עצמנו במשטר צבאי בעזה, כשהדבר הכי קבוע במזרח התיכון זה הזמני. אנחנו נאלץ לנהל את אזור המצוקה הזה, ואף אחד לא יעזור לנו. זה יעלה מיליארדים".

האם המסקנה של גורמי הביטחון היא שלעולם לא לעזוב שטח באופן חד צדדי?
"אני עד היום לא יודע מדוע עשו את ההתנתקות. כשאתה עוזב חד צדדית אתה בסיכון שמישהו ימרר לך את החיים. אם אין לך מישהו שאתה משאיר באופן מוסכם, אף אחד לא יטפל לך בביטחון. הסיבה שאין לנו טרור בארץ היא שהשב"כ, אמ"ן וצה"ל מסכלים מאות פיגועים קשים. אם הם היו מצליחים בכך - היינו במצב אחר.

"לדעתי אנחנו עושים משגה חמור כשאנחנו מקצצים את כוחם של מערכות הביטחון שעובדות איתנו ברשות הפלסטינית. המסקנה שלי הייתה שעם ערפאת המרצח אין לעשות עסקים כי הוא היה טרוריסט ושותף גרוע. אך עם אבו מאזן, שהוא נגד טרור, אף אחד לא מדבר".

אני חושב שישראל מנסה לדלג ישר לשלב האחרון, וכעת תוקפת את האזור היוקרתי של רצועת עזה.
"יש אנשים שאומרים שהאירוויזיון לא חשוב. אבל זה אירוע בינלאומי שאם לא נוכל לארח, זו תהיה פגיעה קשה בישראל. אני לא מאמין שראש הממשלה חושב שהאירוויזיון לא חשוב. אני מניח שיעשו הכל כדי שהאירוויזיון לא ייפגע. אני צופה שתהיה בסוף הסדרה, אך הסדרה תחת פגיעות קשות היא מאוד בעייתית כי היא יכולה לחזור. אני חושב שהג'יהאד האסלאמי רוסן לגמרי בידי חמאס. אם חמאס לא מצליח לרסן אותו אנחנו נגררים לכיבוש ישיר ואין עם מי לדבר על הסדרה.

"הם מחמירים את התקיפות מתוך הנחה שאנחנו לא מסוגלים להגיב, אך ההיסטוריה מוכיחה שהמכות יכולות להוביל למהלכים רחבים מאוד שיפתיעו אותם. חמאס הוא האחראי בעזה ואסור לוותר על העיקרון הזה ולתת לו ליהנות מתירוצים אחרים".

למה מה שחיים רמון אומר לא מקובל עליך? להיכנס לעזה, להפיל את חמאס, לנקות את הרצועה ולהחזיר את הרשות הפלסטינית?
"הפלסטינים לא רוצים להיכנס אחרינו. למה שהרשות תרצה לנהל את אזור המצוקה הזה אם אין לאבו מאזן מדינה פלסטינית? אבו מאזן הוא לא הסוכן שלנו".

אתה לא מתגעגע לימים שהייתה כתובת אחת לפלסטינים - שקראו לה ערפאת?
"הוא אחראי לרצח של מאות רבות של ישראלים, ולאיוולת של שלום מדומה".

עכשיו אין מנהיג שאפשר לדבר איתו.
"חיי הישראלים זה הדבר היחיד שמרגש אותי. זה נכון ששב"כ אחראי לסיכול, אך התיאום עם הפלסטינים הוא חשוב".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

05/05/2019
הישארו מעודכנים

עמוס גלעד
עמוס גלעד  |  צילום: אוליבייר פיטוסי\ פלאש90