אילה חסון

"טעות חמורה - ההרתעה לא שוקמה"

ראש העיר שדרות על הסבב האחרון: "הישגי צוק איתן מוצו והניסיון לייצר משוואה שתמתח את השקט דינה להכשל"


יש הפסקת אש? והאם מישהו הודיע לראש העיר שדרות אלון דוידי על כך? דוידי: "קיבלנו החלטה לפתוח את בתי הספר אבל אני חייב לומר שההיענות מאוד נמוכה". בהמשך: כיצד הסביר ראש העיר, שמוחה על מדיניות נתניהו ברצועת עזה, את העובדה שמרבית הקולות לנתניהו בבחירות האחרונות הגיעו מתושבי העוטף?

"אני פועל כמו כל אזרחי מדינת ישראל על פי החלטות פיקוד העורף שהחזיר את כולנו לשגרה. החלטנו שבכל זאת נפתח את בתי הספר בעיר כדי שנוכל לאפשר להורים לשלוח את ילדיהם. אני מוכרח לציין שההיענות היא מאוד נמוכה. זה בוקר קשה ומורכב".

כמה ספגה העיר בסבב הזה?
"החל מיום שבת העיר נמצאה למעשה במלחמה. ירי שפגע בשכונות באמצע הלילה. נפגעי חרדה. כמו תמיד".

אתה שמח מההחלטה על הפסקת האש?
"לא. הערכים שלנו קצת התבלבלו. כל הסבב הזה לא החל בירי של חמאס לכיוון שדרות. הסבב החל בירי על קצין צה"ל ומשם התגלגל לציבור. בחודשים האחרונים דובר רבות על הישגי צוק איתן. אייזנקוט כרמטכ"ל ניסה למשוך את הישגי צוק איתן. אני חושב שצוק איתן נגמר והישגיו מוצו. הניסיונות שלנו למשוך עוד שבוע או שבועיים ולהישען על המשא ומתן שמנהלים המצרים דינם להיכשל כישלון מוחלט, כפי שקרה לפני חודש וחודשיים".

מה לגבי ראש הממשלה בנימין נתניהו? הוא המפקד העליון.
"אני מתומכיו של ראש הממשלה וחושב שהוא מנהל את המדינה בצורה טובה. בנוגע לדרום אני חושב שנעשתה טעות חמורה. רק לפני חודשיים נאמר לנו שמתוך ההבנות אסור לחסל פעילים טרוריסטים. הדבר הזה מוצא. אם הייתי ראש הממשלה הייתי אומר לחמאס שהם מוזמנים לנסות לירות גם על ירושלים ותל אביב. מדינת ישראל נמצאת תחת איום מתמיד של ארגון שנמצא כמה דקות משדרות וששולט בחיים שלנו. היינו בכיוון טוב אתמול ולא היה צריך להפסיק. עד שלא נפעל בצורה עמוקה לא יהיה שינוי".

אבי דיכטר אמר הבוקר (ב') שהג'יהאד האסלאמי החליט מתי לפתוח בסבב ואם ישראל רוצה לטפל בדבר הזה היא זו שצריכה להחליט מתי לפעול.
"יש לך ילדים? תארי לך שהילד שלך יחזור כל יום מבית ספר ויחטוף מכות ובית הספר יגיד שזה לא הבעיה של המנהל אלא של הסייעת. השבוע נציין את יום הזיכרון ונודה לחיילים שהקריבו את חייהם ונאמר למשפחות השכולות הצבא מיועד להגן על תושביה של מדינת ישראל. אני חושב שהיום הערכים התבלבלו. ילדים אמורים לחיות בצורה בטוחה ובחיים סבירים. 

"הארסנל הצבאי מומש רק בחמישה אחוזים. אני יודע שבמדינת ישראל השתלט החשש מפגיעה בחיילים. גם אני אבא לחייל, אך אנחנו צריכים לשאול את עצמנו מה הועיל אתמול אם מחר שוב מחבל מעזה יירה בחייל? אי אפשר להקריב את כל אזור הדרום. זו לא הדרך לייצר הרתעה. רק בשנה האחרונה ישראל הייתה בלחימה יותר מחודשיים או שלושה. אנחנו מעדיפים שינהלו את המלחמה".

איך אתה מסביר את זה שרבים בדרום ובעוטף עזה תמכו בנתניהו? זאת אומרת שהם כן מוכנים לקבל את המדיניות שלו.
"מה זה קשור? כשאני הצבעתי לנתניהו ולמפלגות הימין עשיתי זאת תוך הסתכלות רחבה על מדינת ישראל. חשבתי על אוסלו וההתנתקות, הכלכלה והחינוך. אני תומך בראש הממשלה אך מבהיר לו ולשרים – עד כאן".

עריכה: איתמר זיגלמן

 

06/05/2019

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אלון דוידי - ראש עיריית שדרות
אלון דוידי - ראש עיריית שדרות  |  צילום: הדס פרוש/פלאש90
Paris