103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

"צריך לכלוא את מארגני טקס הזיכרון המשותף"

אביו של סמל נחשון וקסמן ז"ל מתנגד לקיום טקס זיכרון אלטרנטיבי לחללי צה"ל ולפלסטינים: "כואב לי שבג"ץ מאשר טקס כזה, למה לירוק לנו בפרצוף?"


יהודה וקסמן, אביו של החלל נחשון וקסמן שנחטף בידי חוליית מחבלים, והוחזק כבן ערובה במשך שישה ימים, תוקף בחריפות את הרצון לקיים טקס זיכרון אלטרנטיבי של ישראלים ופלסטינים יחד. בשיחה עם אילה חסון ב-103fm סיפר מדוע הוא חושב שבמדינה דמוקרטית יש לעצור אנשים בגלל דעותיהם. 

"אני לא חושב שכל דבר הוא שפיט. המדינה היא זו שמחליטה בעניינים פוליטיים ולא בג"ץ. זה שבג"ץ מוכן לשפוט כל דבר ואחר כך נדרשים לבצע את פסק הדין שלו זה עיוות לא מוסרי במדינה שלנו, ולכן העניין הזה כואב לי.

"איך עם לא חס על ילדיו? נורים מאות טילים ממקום אחד אך צה"ל לא פועל כדי להשמיד את המקומות הללו כי הוא חס על האזרחים העזתיים. זה עוד יותר לא מוסרי מאשר להכניס אזרחים לטקס האלטרנטיבי בישראל. אנחנו חסים יותר על הילדים של האויב והאויב עצמו מאשר על האוכלוסייה שלנו? על הילדים שלנו? משהו מאוד מקולקל בעם הזה. העם לא שומר על עצמו".

זה לא טקס ממלכתי או טקס שהציבור מוכרח לקחת בו חלק אלא משפחות יהודיות וערביות שהחליטו לקיים טקס אלטרנטיבי משלהם. למה אתה מתנגד לאפשר את זה?
"כי זה משפיע. כל הטקסים הללו משפיעים על הנוער שלא יודע מה קרה בעבר. נוער שלא מבין בפוליטיקה ובהיסטוריה של מדינת ישראל, ואלה מדרדרים אותו לכיוונים לא נכונים. כל הטקסים הללו הם שכנוע שלילי ביותר. במדינה מתוקנת אנשים הפועלים נגד המדינה, המשטר או נגד ההיסטוריה והערכים - לא מסתובבים חופשי ברחובות. הם מקלקלים את העם".

היית רוצה שנעצור אנשים בגלל הדעות שלהם?
"כן. את סוקרטס הרגו בגלל דעותיו. מאחר שהוא ישב עם הנוער והטה אותם - הוא נשפט למוות. הוא לקח על עצמו את המוות בגבורה ואמר שאם הוא פושע הפועל נגד המשטר הוא מוכן לקבל את המוות".

אני אח של נחשון וקסמן הי"ד אשר נרצח בידי מחבלים שפלים, מזועזע מקיום טקס זיכרון אלטרנטיבי בעידוד בגצ לזכרם של מחבלים...

Posted by Tzachi Wachsman on Monday, May 6, 2019


הפוסט של צחי, אחיו של נחשון וקסמן, אמש

"זה משפיע על הנוער"

אתה נאחז דווקא בפילוסוף יווני אבל תורת ישראל היא סובלנית הרבה יותר לקבלת האחר. אם אדם עושה משהו כדי לפגוע בחיי אדם אחרים אני יכולה להבין אותך. אבל בגלל דעות שאנשים יילכו לכלא? מי קובע מהן הדעות הנכונות? מי קבע שדווקא הדעות שלך לגיטימיות?
"בגלל דברים כאלה היטלר עלה לשלטון. הוא השפיע על הנוער במדינה דמוקרטית ותראי לאן הוא גלגל את העולם, לא רק את גרמניה. ברור שצריך להיות סדר. אדם יכול להביע את עמדותיו בפומבי, זה מותר בדמוקרטיה ומסוכן לדמוקרטיה".

היית שולח אנשים לכלא בגלל שהם רוצים לקיים טקס אלטרנטיבי?
"למה לקיים אותו דווקא ביום שבו יש טקס למשפחות השכולות. למה לירוק לנו בפרצוף? אבל גם ביום אחר הייתי מתנגד לכך. האנשים הללו פוגעים במדינה בכך שהם אומרים לאויב 'תרצח אותי ואני לא אעשה לך שום דבר', כי אנחנו מוסריים. זה ההיפך של המוסר. זה פשע".

איפה גדלת?
"כשהייתי ילד קטן גדלתי במדינה קומוניסטית, אך זה לא משנה. זה נגד ההיגיון הבריא. ההיסטוריה כבר הוכיחה את עצמה".

אמרת את הדברים בצורה חדה. היכן טמון הבן שלכם?
"בהר הרצל".

  

עריכה: איתמר זיגלמן

07/05/2019
הישארו מעודכנים

יהודה וקסמן; בתמונה הקטנה: בנו, נחשון ז"ל
יהודה וקסמן; בתמונה הקטנה: בנו, נחשון ז"ל  |  צילום: גרשון אלינסון/פלאש90