רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
רון קופמן וינון מגל

"חוק שעושה אבחנה בין אנשים לפי מוצאם הוא פסול"

חבר הכנסת עופר כסיף תומך בזכות השיבה, נגד חוק השבות • על דבריו כי תורתו של הרב קוק נגועה בגזענות: "קיבלתי מאות הודעות תמיכה"


בנאום הבכורה שלו עורר חבר הכנסת עופר כסיף ממפלגת חד"ש-תע"ל סערה, לאחר תקף את משנתו של הרב קוק, דבר שגרם לחברי כנסת לצאת מהמליאה במחאה. בשיחה עם רון קופמן וינון מגל ב-103fm הבהיר כסיף כי הרב קוק לא היה הנושא העיקרי של נאומו.

כסיף: "היום נפטר מפצעיו פועל מספר 29 השנה בגלל ההזנחה בתחום הבניין. במקרה הזה הוא איבד את חייו במהלך העבודות באירוויזיון. זה היה הדבר שהדגשתי בנאומי. מתוך 12 הדקות שלי בכנסת, כל הנאום הוקדש לתפיסה הסוציאליסטית שלי ושל חבריי. הנושא של הרב קוק היה שולי לגמרי".

שולי, אך עיצבן את רוב אלה שהקשיבו לנאום שלך. אצלנו בטלוויזיה אומרים שכששמח באולפן עצוב בבית.
"אנשים מאזינים רק למה שהם מתחברים לו, ומתעלמים ממה שהם לא מסכימים איתו. אלו שמראש לא אהבו את העמדות שלי גם ככה לא הקשיבו לי".

מדוע היה חשוב לך להיכנס ברב קוק, מאבי הציונות הדתית, בנאום הפתיחה שלך?
"לא תכננתי להפוך את ההיבט הזה למרכזי. מבחינתי זה היה שולי. הסיבה שהזכרתי את הרב היא שלצערי המגמה השולטת היא גזענית, והיא נשענת במידה רבה על התורה שלו. אצטט לכם מהספר 'אורות' של הרב קוק: 'ההבדל בין הנשמה הישראלית, מהוויה הפנימיים, צניעותה, שאיפתה, תכונתה ועמדתה לבין נשמת הגויים כולם גדול יותר ועמוק יותר מההבדל בין נפש האדם לנפש הבהמה'. הוא דיבר על תורת גזע המבחינה בין יהודים לעמים אחרים על בסיס איכותי".

אתה מבין שהיהדות היא לא גזע טהור-דם. כל אחד יכול להיות יהודי. גם עובד זר מהפליפינים יכול להתגייר.
"זו התחכמות לא רצינית. זה מזכיר לי את הוויכוחים על מי הוא יהודי בגרמניה של הרייך ומי הוא שחור בארצות הברית".

אתה נבחר ציבור ואני רוצה שתנסה לקרב בין חלקי העם ולא תקצין את הוויכוח שעולה לנו בדם.
"אתה חוטא כאן בדבר אחד. מי שעושה את השיסוי, מפצל את החברה והופך אותה לשבטים ששונאים אחד את השני זה לא אני - אלא הימין. אני מצביע על התופעה כדי לפתור ולחסל אותה".

חוק השבות הוא חוק גזעני?
"כן. אני מתנגד לו. חוק שעושה הבחנה בין אנשים על פי מוצאם - בין אם זה בישראל או בכל מקום אחר בעולם - הוא חוק פסול".

אתה נגד הגדרה של ישראל כמדינה יהודית? מדינה השומרת על צביון יהודי, שומרת על השבת, ומחוקקת את חוק השבות והלאום שבו רק הלאום היהודי מגדיר את עצמו במדינה.
"אני דוחה את על הסף את האמירה שישראל היא מדינה השייכת רק ללאום היהודי. אם אתה מגדיר את עצמך כיהודי בתור אינדיבידואל - אני אכבד אותך".

יש רבים התומכים בעמדתך. מדינת ישראל היא מדינה יהודית אך גם מדינת כל אזרחיה. זה בניגוד לעמדת חוק הלאום המפלה בין יהודים ל'לא יהודים'. אתה בעד זכות השיבה של הפלסטינים?
"הנאום שלי אתמול היה מאוד ברור ועסק בעובדה שכולנו ישות אחת. נאומי דיבר על החשיבות של מרכזיות האדם באשר הוא אדם. יהודי, ערבי, עובד זר - כולנו בני אדם וכך צריך להתייחס לזה".

תענה על השאלה. אתה בעד זכות השיבה של הפלסטינים?
"כבר אמרתי בעבר שאני בעד זכות השיבה".

אז אתה מתנגד לחוק השבות ובעד זכות השיבה?
"אין מה להשוות בין השניים".

עריכה: איתמר זיגלמן

15/05/2019
הישארו מעודכנים

עופר כסיף
עופר כסיף  |  צילום: הדס פרוש/פלאש90