103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

"כל אחד עסוק באג'נדה האישית שלו"

השרה וחברת הליכוד לשעבר לימור לבנת הביעה את דעתה על פיזור הכנסת ה-21 • על נתניהו: "השאלה אם יצליח להתגבר על יצרו או על אשתו"


חברת הליכוד לשעבר לימור לבנת הגיבה הבוקר (ה') בשיחה עם חברי הקבינט של 103fm על ההחלטה התקדימית לפזר את הכנסת, והביעה אכזבה רבה לנוכח אי היציבות השלטונית. 

"אתמול בערב (ד') התראיינתי באולפן 'חדשות 13' ובמקביל צפיתי במיצג המאוד עצוב שהתרחש בכנסת. זה היה עצוב לראות איך הכנסת מפזרת את עצמה לדעת. חברי כנסת שרק נבחרו, שלא הספיקו לנאום את נאום הבכורה שלהם, מתפזרים. נערה הייתי וגם זקנתי – כזה דבר לא ראיתי".

מה קרה שם בעצם?
"הגענו לסיטואציה שבה כל אחד עסוק באג'נדה האישית שלו ולא באג'נדה של המדינה. ברור לכולם שלראש הממשלה לא היה אינטרס להקדים את הבחירות משום שהוא מעוניין להעביר את החוקים שיאפשרו לו להימנע משימוע ומהגשת כתב אישום, וכך להישאר בכיסאו. ברור שכעת המצב שונה לחלוטין. השימוע אמור להתקיים בתחילת אוקטובר ואני לא חושבת שהוא יידחה פעם נוספת. לאחר השימוע היועץ המשפטי לממשלה יכול להחליט מהר מאוד על הגשת כתבי אישום נגד ראש הממשלה".

יואב: נתניהו לא יוכל לומר הפעם שהוא אינו עוסק בענייניו האישיים. השבועות האחרונים הוכיחו שהוא מתעסק בחסינות ובפסקת ההתגברות בנוגע אליו.
"אכן הוא לא יוכל לומר זאת בצורה הזו. הוא אמר זאת במערכת הבחירות האחרונה ונתפס במילותיו. הוא כן יוכל לטעון שהוא שוב יהיה עסוק במערכת הבחירות ולא יוכל להתמקד בענייניו הפרטיים ולהוכיח את חפותו".

רוני: נתניהו יוכל לומר מה שהוא רוצה. הוא אמר אתמול שליברמן הוא מהשמאל. את כבר תויגת כאשת שמאל?
"אני כבר מזמן נחשבת לפסולה ולסמולנית. אין ספק שיש כעס עליי בקרב חלק מחברי הליכוד ואנשי נתניהו. זה לא פשוט לצאת נגד הליכודניקים. היום אני כבר משוחררת מהכבלים".

השליטה של נתניהו בתנועת הליכוד חזקה כמו בסיעה? אין סיכוי שמישהו יוכל לאתגר אותו בפריימריז לפני הבחירות?
"לא יהיו פריימריז. אם נתניהו הצליח להעביר לפני כמה ימים את השריון למפלגת כולנו במזכירות הליכוד, דבר שמחייב על פי חוקת הליכוד לעבור דרך מרכז הליכוד, סימן שכוחו רב בקרב חברי המוסדות וחברי הליכוד. זה מעיד על כך שיהיה קשה מאוד למישהו מהשורה לצאת ממנה ולעמוד מולו".

אין אף אחד בליכוד שיש לו יצר להיות מנהיג? ליברמן הביא אותם לכאורה עד הבאר.
"חברי הסיעות הערביות החליטו להצביע בעד פיזור הכנסת. חשבתי שאביגדור ליברמן יצביע נגד פיזור הכנסת אך הוא הודיע שהוא יצביע בעד".

נראה שהליכוד עומד להתמודד באותה תחרות בבחירות הבאות. משה פייגלין, נפתלי בנט ואחרים ירוצו שוב.
"כן. זה החטא הקדמון שריסק את הימין החדש. ריסוק הימין החדש הוביל למצב שבו לנתניהו לא היה רוב להרכיב ממשלת ימין כפי שרצה. אם הימין החדש היה עובר את אחוז החסימה היו לימין עוד ארבעה מנדטים. אם נתניהו יעשה חשבון נפש עמוק ויצליח להתגבר על יצרו ועל אשתו, ויחליט ללכת למלחמה נגד ליברמן בלבד, הוא יאפשר לימין החדש לעבור את אחוז החסימה. אני מעריכה שחלק ממצביעי הליכוד יבחרו בימין החדש כי נמאס להם מהתנהלות הליכוד ומנתניהו".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

 

30/05/2019
הישארו מעודכנים

לימור לבנת
לימור לבנת  |  צילום: פלאש90