103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

"אם ליברמן יסכים לעקרונות שלנו, למה לא?"

איחוד בין ישראל ביתנו לכחול לבן? כך או כך, ח"כ יעל גרמן בטוחה שהממשלה הבאה תהיה בראשותו של בני גנץ • "בפעם השנייה נצליח להרכיב את הממשלה"


חברת הכנסת יעל גרמן שוחחה הבוקר (א') עם אילה חסון ב-103FM. האם יהיה איחוד בין ישראל ביתנו וכחול לבן? ח"כ גרמן בטוחה שהממשלה הבאה תהיה בראשותו של בני גנץ.

ישנם דיבורים על חבירה של לפיד לליברמן. איך זה נשמע לאשת מרצ כמוך?
"אני לא שמעתי את הדיבורים האלו. כרגע אנחנו הולכים, ועד כמה שידוע לי זה מה שיקרה, באותה מתכונת. הגענו ל-35 מנדטים, נכון שלא הרכבנו ממשלה אבל אני אישית מאמינה שבהזדמנות השנייה שניתנה לנו, אנחנו צריכים להמשיך באותה מתכונת, לנצח ולהרכיב את הממשלה".

אבל עם מי תרכיבו ממשלה? אם אתם מחרימים את החרדים, למשל.
"כאשר את מנצחת, ומקבלת יותר מ-35 מנדטים הפעם, מפני שאנחנו המפלגה היחידה ששמרה על הערכים שלה ועל המילה שלה לאורך כל הדרך. לא זגזגה, לא ניסתה להיכנס לממשלת הליכוד, לא אמרה שלא תכנס ואז כן ניסתה. לא שינתה את דרכה. אני מאמין שהציבור יתן לנו את אמונו, ובסופו של דבר יגיעו אלינו. קודם כל צריך לתת את ההזדמנות להרכיב את הממשלה, ואז כולם מגיעים.

כשנשאלה האם יש לה בעיה לשבת עם ליברמן, ענתה גרמן: "אנחנו אלה שנקבע את קווי היסוד. אם נקבע את אותם הדברים שקבענו במצע, כלומר מלחמה על שלטון החוק, בריאות ורווחה, אם הוא יסכים לכך, למה לא? הרי אנחנו אלה שנקבע את קווי היסוד".

אין לך שום בעיה עם ההתבטאויות שלו בקשר לערביי ישראל?
"יש לי בעיה. אנחנו מדברים על קווי יסוד שמדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי, אבל אנחנו מדגישים גם את האלמנט הדמוקרטי. בנוגע לחוק הלאום צריך להוסיף את חלק השוויון. אנחנו מדברים במפורש, רוצים לבטל את חוק המרכולים וחוק ההמלצות. רוצים לתקן את חוק הלאום וחוק הפונדקאות. רוצים לקצר ולהגביל את הקדנציות של ראש הממשלה, להילחם בשחיתות. יש מספר חוקים מאוד חשובים לנו להעביר. יש לנו קווי יסוד כל כך ברורים. רבים חושבים כמונו, גם כאלה בקואליציה, והם יצטרפו, אני בטוחה".

למה שאנשי מרכז-שמאל יתנו את קולם לאנשים כמו צביקה האוזר ויועז הנדל שבחרו לא להגיע לאירוע בו נאמו ערבים?
"להאוזר והנדל היו חילוקי דעות עם שאר החברים בסיעה, זה לגיטימי. אנחנו 35 חברים, זה לגיטימי שיש חילוקי דעות. הרוב קבע. התווכחנו איתם על הנושא, עובדה שרוב המפלגה שלהם, בוגי, הגיע ואף נאם. חילוקי הדעות קיימים וגם יהיו, וזה לגיטימי".

כשנשאלה האם היא מחרימה את דרעי, ענתה גרמן: "אני לא מחרימה אף אחד. יש לי דעות מאוד מוצקות, אני חושבת שצריך לשתף את החברה הערבי, אני חושבת שהרוב, למעשה כולם, לרבות האוזר והנדל, בעד שיתוף החברה הערבית ובעד שיתוף פעולה והכלתם".

האם תשבו עם מפלגות ערביות בממשלה?
"בקווי היסוד אנחנו מדברים על מדינה יהודית, אנחנו מדינת הלאום של העם היהודי, במפורש. המפלגות הערביות, לא החברה הערבית, מסרבות להגדיר כך את מדינת ישראל ומתנגדות לכך. בקווי היסוד אנחנו לא נוותר על הזהות היהודית של מדינת ישראל. אם הם יהיו מוכנים לכך, יש על מה לדבר. אבל למיטב ידיעתי הן לא מוכנות לדבר על כך. צריך להבין, אנחנו בעד זכויות מלאות ושוויון זכויות מלא לחברה הערבית, אבל יחד עם זאת אנחנו נעמוד על העקרונות שלנו".

במידה והרוטציה תהווה מכשול עבור חיבור עם החרדים, האם תוותרו עליה? 
"זה לא היה מכשול בבחירות האחרונות. לא מדברים בכלל על ביטול הרוטציה, יש לנו 2 מנהיגים נפלאים, בני ויאיר. הם אלו שהביאו את הניצחון של ה-35 מנדטים. הם אלה שעמדו על כל העקרונות. למה שנשנה את זה? בני גנץ הוא כרגע המנהיג. וללא ספק יאיר לפיד יחליף אותו אחרי שנתיים וחצי. זו הייתה ההבטחה לבוחר, וכך היא נשארה. אל תשכחי שאנשים בחרו בין השאר מפני שהבטחנו רוטציה. את ראיינת את אלה שהתנגדו לרוטציה, הם לא הצביעו לנו".

גרמן הוסיפה: "זה לא עיכב אותנו להשיג 35 מנדטים ואני מאמינה שאנחנו נקבל גם יותר בין השאר בגלל הרוטציה. את יותר מכולם יודעת שלאחר שנותנים את המנדט, אנשים שאומרים קודם לא, אחר כך אומרים דברים אחרים. כל המפלגות הפרו את ההבטחות שלהן לציבור, אנחנו לא הפרנו. זה היה ברור שנאמר לא. ההבטחה שלנו לבוחר זה מה שעשינו, וכך גם יהיה".

האכזבה של רבים היא שלא ניסיתם אפילו מאחורי הקלעים להרכיב ממשלה. איך שהסתיימו הבחירות צפו מלחמות הפנים אצלכם.
"אני לא יודעת מה היה מאחורי הקלעים ומה יצא לתקשורת. בתוכנו, בכחול לבן, יצרנו חברות ואחדות, לא רק כלפי פנים, גם כלפי בחוץ. בואי לא נשכח – מי שהצביע נגד הקדמת הבחירות ופיזור הכנסת, כי חשבנו שצריך ללכת על פי החוק – אלה אנחנו. היינו עקביים גם בהצבעה".

 

עריכה: רועי זילברשטין

02/06/2019
הישארו מעודכנים

יעל גרמן
יעל גרמן  |  צילום: יצחק הררי/פלאש90