103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

"שמולי היה היחיד שסירב לאחדות"

יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי סיפר על שיחותיו עם ראש הממשלה על האפשרות להצטרף לממשלה בראשות נתניהו, ועל התגובות שקיבל מחברי המפלגה


יושב ראש מפלגת העבודה אבי גבאי בשיחה פתוחה עם אילה חסון ב-103fm על שהתרחש מאחורי הקלעים ערב פיזור הכנסת. האם עשה טעות כשהחליט לספר לחברי מפלגתו על הצעת ראש הממשלה להצטרף לקואליציה?

"בחודש האחרון הגיעו אליי המון פניות ואני דחיתי את כולן על הסף, כי לא האמנתי שהן רציניות. חשבתי שהכל נועד לגרום לליברמן להצטרף לממשלה. 36 שעות לפני שנתניהו איבד את המנדט הפניות המשיכו והובהר לי באופן חד משמעי שליברמן לא מתכוון להצטרף לקואליציה. 50 אלף איש יצאו להפגין במוצאי שבת בשל חשש אמיתי לאובדן הדמוקרטיה בישראל, ודרשתי שכיוון הגלגל יתהפך ב-180 מעלות. טענתי שאם לא מספקים לנו את כל חבילת הדמוקרטיה אין על מה לדבר".

מה כללה חבילת הדמוקרטיה שדרשת?
"דרשתי לשנות את הרטוריקה של ראש הממשלה ושל שריו כלפי מערכת אכיפת החוק. עצירת חקיקת פסקת ההתגברות, כך שלא יפגעו בעצמאות בית המשפט העליון, ללא חוקי חסינות או חוקים פרסונליים נוספים, ללא פגיעה במבקר המדינה או היועץ המשפטי לממשלה. לסיום דרשתי זכות וטו על כל אחד מהנושאים הללו".

הסכימו לתת לך את כל החבילה?
"הסכימו לתת את כל החבילה וגם פסקת ההתגברות שלא תוכל לעבור ללא אישור שלנו".

שאני אפרסם את הסרטון? שליברמן יסביר מדוע בתו קיבלה 3 מיליון דולרים

ביקשת ממנו לחזור על כל ההבטחות והקלטת אותו?
"לא ביקשתי ממנו לחזור על ההבטחות – דיברנו על הדברים. בהמשך אף וידאתי שגם השותפים הקואליציוניים שלו מסכימים להבטחות הללו. ראש הממשלה התקשר לשלושת ראשי הסיעות החרדיות: ליצמן, גפני ודרעי ואמר להם שפסקת ההתגברות לא תאושר. מסתבר שהחרדים דרשו את פסקת ההתגברות כי תכננו לפסול את חוק הגיוס בבג"ץ".

אם כך עשית טעות חמורה שלא נכנסת לממשלה.
"במהלך השיחות על התיקים הבהרתי לראש הממשלה שאני לא מתפטר ממפלגת העבודה. אמרתי לו שאציג את הצעתו לחברי הסיעה ואם אראה שתהיה תמיכה של כולם - נעביר את ההחלטה לוועידת מפלגת העבודה".

איזה תיקים הוא הציע לכם?
"שר האוצר, שר התקשורת, שר התרבות, סגן שר הביטחון ועוד. במקביל הסכמתי לחוק הגיוס אם יצוין שכל מי שמשרת בצבא יקבל מימון לתואר הראשון על חשבון המדינה".

ובסוף הפגישה עם נתניהו דרשת לצאת עם משהו ביד וביקשת לתעד אותו?
"אני לא רוצה להיכנס לזה אך יש לנו התחייבות מאוד ברורה".

ליברמן דורש ממך לפרסם את הסרטון.
"אמרתי לליברמן שברגע שיפרסם איך בתו מיכל, בת ה-21, קיבלה 3 מיליון דולרים ומדוע - אני אפרסם את הסרטון".

הוא השיב לבקשה?
"כמובן שלא".

"לא הוצע לנו תיק המשפטים"

מה אמרו לך חברי הסיעה על ההצעה?
"כשאתה מגיע עם הצעה כזו לוקח זמן לעכל את הדברים, בייחוד כשהייתה לנו הבטחה ברורה לבוחר בנושא. אני טענתי שנתניהו לא שינה את דרכו והחליט להיות דמוקרט, אלא הגיעה הזדמנות פוליטית שבה הימין רב בתוך עצמו והוא צריך אותנו. טענתי שזו הזדמנות משמעותית שמאפשרת לנו לעצור את כל התהליכים הנוראיים הקורים לנגד עיניינו. אף אחד מחברי הסיעה לא קפץ משמחה מהבשורה, היו כאלה שאמרו שהם צריכים לחשוב על הנושא והיו כאלה שאמרו שקשה להם".

מתי זה קרה?
"ביום רביעי בצהריים. היחיד שאמר לי בשעה 16:00 שהוא מסרב למהלך היה איציק שמולי. טל רוסו אמר שהוא חושב שזה הצעד הנכון אך הוא קשה לו באופן אישי".

מה שקרה בפועל הוא שגם אכלת את הדגים המסריחים וגם גורשת מהעיר.
"בדיעבד כנראה שהיה עליי ללכת לוועידת מפלגת העבודה לפני שפניתי לחברי המפלגה".

הוצע לכם תיק המשפטים?
"לא".

מישהו מכם דרש את התיק?
"את יכולה לתאר לעצמך שאם היינו דורשים בשעה שמונה בערב את תיק המשפטים היינו מקבלים אותו. היינו מקבלים כל מה שרצינו".

טעית מבחינה פוליטית? ברגע שהסיפור פורסם כולם נבהלו. בפוליטיקה צריך אומץ. מי שלא עומד בחום של המטבח שלא יהיה במטבח.

"ברגע שנסעתי לירושלים ידעתי איך כל זה עלול להיגמר. חבילת הדמוקרטיה הייתה מבחינתי שווה את הסיכון".

אם כך, איך ויתרתם על זה?
"הרגשתי שאני לא יכול ללכת למהלך הזה לבדי. טל רוסו אמר שהוא חושב שזה הצעד הנכון אך הוא לא יכול לעשות אותו. הכל קרה כל כך מהר. המיקוד שלי היה לוודא שהליכוד לא מרמה אותנו. בדיעבד הייתי צריך ללכת עד הסוף ולהגיע לוועידה של מפלגת העבודה, ולא לשאול את חברי הכנסת שנבהלו מהתקשורת. להערכתי הוועידה הייתה מאשרת את המהלך".

אם כך עשית טעות פוליטית.
"צודקת".

עריכה: איתמר זיגלמן

04/06/2019
הישארו מעודכנים

יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי
יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי  |  צילום: גילי יערי/פלאש90