103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

פרידה מרעיית הנשיא

103fm מרכינה ראש עם לכתה של רעיית נשיא המדינה, נחמה ריבלין, יום לפני יום הולדתה ה־74 • זהבה גלאון: "מנחמת את הנשיא על פטירתה של אישה מדהימה"


כך נשמע הרגע שבו נודע כי רעיית נשיא המדינה, נחמה ריבלין, הלכה לעולמה. ח"כ בצלאל סמוטריץ' הגיב בזמן אמת: "אוי ואבוי, ברוך דיין האמת. כמובן תנחומים וצער עמוק לכל החברה הישראלית".

חברת הכנסת לשעבר זהבה גלאון הוסיפה כי נחמה ריבלין הייתה "אישה מדהימה, אישה בזכות עצמה, חכמה ומלאת נתינה. כואב הלב".

בהודעה הרשמית של בית הנשיא נמסר כי נחמה ריבלין נפטרה הבוקר בבית החולים בילינסון, ערב יום הולדתה ה־74. "נשיא המדינה ובני המשפחה מבקשים להודות לצוות בית החולים בילינסון כולו על הטיפול המסור, הרגיש והמקצועי שלו זכתה במהלך החודשים האחרונים, לילות כימים, בלב רחב ובמאור פנים", נמסר בהודעת בית הנשיא.

בנוסף, ביקשה משפחת ריבלין להודות לאזרחי ישראל ולראשי העדות, אשר לא פסקו מלדרוש בשלומה של נחמה, לשלוח אל בית החולים ובית הנשיא מכתבים וציורי ילדים מרגשים, ולהתפלל לרפואתה יום יום, שעה שעה. דאגה זו העניקה לנשיא ולבני המשפחה כולם כוחות ותמיכה שלא ניתן לתאר את עוצמתם במילים".

על פי ההודעה, תודת המשפחה שלוחה גם למשפחת חלבלי אשר תרמה לנחמה את ריאתו של בנם יאיר ז״ל, וזאת "על אצילותם מעוררת ההשראה ועל המעשה המופלא שעשו".

כזכור, נחמה עברה השתלת ריאה לפני כשלושה חודשים, ניתוח שלו נזקקה בשל מחלת פיברוזיס ריאתי שממנה סבלה בשנים האחרונות. בהודעת בית החולים בילינסון נכתב כי "לצערנו, כל מאמצי הרופאים לייצב אותה לאורך זמן בתהליך השיקום המורכב שעברה לאחר ההשתלה, לא צלחו. הצוותים הרפואיים של מערך לב, חזה, ריאות, קרדיולוגיה וטיפול נמרץ לא משו ממיטתה של גב' ריבלין בכל התקופה וטיפלו באישה מופלאה זו במסירות ומקצועיות.

"זהו יום עצוב עבור כולנו במרכז הרפואי, וצוות בית החולים אבל ומרכין ראש. אנו מחבקים את המשפחה ושולחים את תנחומינו לנשיא המדינה, ילדיה, נכדיה ובני משפחתה של נחמה", לשון הודעת בית החולים.

נחמה ריבלין והנשיא ראובן ריבלין // צילום ארכיון: חיים צח/לע
נחמה ריבלין והנשיא ראובן ריבלין // צילום ארכיון: חיים צח/לע"מ


נחמה נולדה ב־1945 במושב חירות שבשרון. ב־1971 נישאה לראובן (רובי) ריבלין, ולהם 3 ילדים: ריבי (רבקה), ענת ורן. היא הייתה סבתא למתן, זיו, שי, קרני, מאיה, דניאלה ויהב, ואחות לוורדה.

בבית הנשיא בחרה גב' ריבלין להתמקד באמנות, בפעילות למען ילדים עם צרכים מיוחדים, באיכות הסביבה והטבע ובשמירה על כדור הארץ, מתוך חמלה ואהבת הבריות. כך, בין השאר, נחמה הקימה גינה קהילתית בגינת בית הנשיא, שאליה הגיעו ילדים מהשכונות ברחבי הארץ כדי לזרוע ולשתול צמחים, תבלינים ופרחים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד לה זמן קצר אחרי פרסום הידיעה על פטירתה: "יחד עם כל אזרחי ישראל, רעייתי שרה ואני מביעים צער עמוק על פטירתה של רעיית נשיא המדינה נחמה ריבלין ז״ל. כולנו התפללנו לרפואתה במהלך התקופה האחרונה, שבה נלחמה בגבורה ובתעצומות נפש על חייה. אנחנו שולחים תנחומים מעומק לבנו לנשיא המדינה ולכל בני משפחתו. יהי זכרה ברוך".

יו"ר הכנסת יולי (יואל) אדלשטיין הוסיף: "‫באישיותה המיוחדת ובמאור פניה השפיעה נחמה על כל מי שבאה איתו במגע. היא תחסר לכולנו. ‫בשמי ובשם כל כנסת ישראל, חברי הכנסת והעובדים, אני משתתף בצערם העמוק של חברי נשיא המדינה ראובן ריבלין ומשפחתו".

צילום ארכיון: באדיבות המשפחה
// צילום ארכיון: באדיבות המשפחה
 

בין המספידים היו גם השר גלעד ארדן, שכתב: "מדינת ישראל כולה עצובה על לכתה של אשה שהיתה מופת לנתינה ורגישות". השר יריב לוין כתב בין השאר כי "נחמה פעלה בצניעות ובשורה רחבה של תחומים למען כלל אזרחי ישראל, והוסיפה כבוד רב למוסד הנשיאות", והשר אריה דרעי תיאר אותה כ"אשה צדקת, צנועה, ישרת דרך שאהבה את עמה ומולדתה והעם השיב לה אהבה אין קץ".

לדברי השר זאב אלקין, "השותפות העמוקה והאהבה בין הנשיא לרעייתו ניכרו לכל אורך שנות נישואיהם. זהו יום עצוב למדינת ישראל".

ח"כ עמיר פרץ ספד: "נחמה היתה ראויה לתואר האישה הראשונה בישראל ולא רק בגלל היותה אשת הנשיא. בשל אישיותה המיוחדת וצניעותה, חיבורה לעם כולו והמיזמים הרבים שעשתה בסתר. ‏בחודשים האחרונים כל עם ישראל התפלל והדליק נרות להחלמתה והיום כולם יזילו דמעה וידליקו נרות נשמה. ‏תנחומיי לנשיא ולמשפחה".

04/06/2019
הישארו מעודכנים

נחמה ריבלין
נחמה ריבלין  |  צילום ארכיון: משה שי/פלאש90