פק"ל לב רם
עם טל לב רם

"כשיוצאים מהצבא יש ימין, יש שמאל, ויש ערבים"

סגן אלוף (מיל') ואחיד אלהוזייל פגוע: חוק הלאום? "בגידה" • בני גנץ? "ציפיתי שיחבק את הערבים" • הדחייה מהקיבוץ? "לא התאמתי לקהילה" • ריאיון


23 שנים שירות סגן אלוף (מיל') ואחיד אלהוזייל בצה"ל, ופעמיים שהוא כמעט ואיבד את חייו בהגנה על המדינה - ולמרות זאת הוא לא הצליח להתקבל כחבר קיבוץ. בשיחה שקיים עם טל סיפר אלהוזייל על הפעם שבה סיכל פיגוע, קבל על היחס של הציבור בישראל כלפי העדה הדרוזית, וזעם על הפוליטיקה שהשתלטה על השיח. בהמשך הודה: "אני גאה בשנות השירות שעשיתי, אבל אני בספק אם הייתי עושה את זה שוב".

בין האירועים המשמעותיים בהם לקח חלק כמו הפעולות להחזרת גלעד שליט, סגן אלוף (מיל') ואחיד אלהוזייל, מפקד גדוד הסיור המדברי לשעבר, נזכר באירוע המכונן שקרה בשנת 2008 בו סיכל פיגוע ממטען רב עוצמה בכרם שלום. "התקרב אלי רכב שנראה כמו 'סופה' צבאית לחלוטין", סיפר אלהוזייל על האירוע שבו קיבל את צל"ש אלוף פיקוד הדרום. "לא הצלחתי לזהות אותו והוא גם לא ענה לי במכשיר הקשר. במרחק של 40 מטר הסתכלתי בעיניים של הנהג המחבל וצעקתי 'רכב תופת'. הוא התפוצץ כעשרה מטר מאיתנו". כעבור ארבע שנים אלהוזייל לקח חלק באירוע דומה שבו פיקד על הכוח שמנע את מתקפת הטרור ליד גבול מצרים בשנת 2012.

לפני כשנתיים וחצי ניסה אלהוזייל להתקבל למגורים בקיבוץ כרם שלום. ניסה, ולא הצליח. "כמעט איבדתי את החיים שלי פעמיים בגלל כרם שלום", זעם, "ובקיבוץ ענו לי שאני לא מתאים לקהילה. סיפרו לי סיפורים והבטיחו שיחזרו אלי. עד היום לא חזרו".

בהמשך סיפר אלהוזייל על המפגש שלו עם אסירים בבתי הכלא בישראל, והתייחס לסוגיית הבדואים המשרתים בצה"ל: "הבעיה הגדולה היא הפער בין החיילות לאזרחות. הם יוצאים לאזרחות ללא כלים, ואף אחד לא דואג להם בחוץ". עוד הוסיף: "הצבא נותן אופציות ואפשרויות אבל כשיוצאים החוצה יש ימין, יש שמאל, ויש ערבים".

 

טל לב רם וסא"ל (מיל') אלהוזייל // צילום: אמיר כהן/103fm

אלהוזייל הודה כי התאכזב קשות ממי שהיו מפקדיו הבכירים - ביניהם בני גנץ ויואב גלנט. "אהבתי את גלנט והאמנתי בו, אבל גם התאכזבתי ממנו מאוד. כשיצא לחיים הפוליטיים הוא התחיל להשמיץ את הבדואים. מגנץ, שכיהן כרמטכ"ל בזמני, ציפיתי שיעטוף את כל הערבים בחיבוק חם אבל הוא לא עשה את זה. ערבים זה קללה והם לא רוצים להיות קרובים לקללה הזאת".

ומה בנוגע לחוק הלאום? לפי אלהוזייל מדובר בבגידה, לא פחות. "הרגשתי שזו הבגידה הכי גדולה. אני גאה ב־23 שנות השירות שעשיתי אבל אני בספק אם הייתי עושה את זה שוב".

בסיום השיחה הביע תקווה שישראל תהפוך את הערבים לחלק בלתי נפרד מהמדינה, וסיכם: "יש מנהיגות, יש חשיבה ויש הסתכלות אחרת. אנחנו כן רוצים להיות חלק, רק שהמדינה לא תתרחק מאיתנו".

23/06/2019

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


פק"ל לב רם
פק"ל לב רם  |  צילום באדיבות המצולם
Paris