ינון מגל ובן כספית

ניצב בדימוס אריה עמית תקף את משטרת ישראל

"למפקדים אין ביצים. לכולם יש דלקת במיתרי הקול ואף אחד לא מדבר" • "האשמה היא המנהיגות המ*** שלא רואה ממטר את האתיופים עד שמתחילה מהומה"


ניצב בדימוס אריה עמית התייחס לפוסט שפרסם ובו יצא להגנה על קצין המשטרה הצעיר שגרם למותו של הצעיר האתיופי סלמון טקה: "כולם כבר גמרו את החקירה והחליטו שמדובר ברוצח. אבל מה לעשות שככל שהחקירה מתקדמת מתברר שלא מדובר בגזען ובטח ובטח שלא ברוצח".

עמית התייחס לשני פוסטים שכתב אמש עוררו סערה בנוגע לקהילה האתיופית. המפקד הבכיר כתב: "אם המסקנות עד כאן של מח"ש לא מתאימות לכם, אולי בכלל לא מדובר בגזען רוצח כפי שמיהרתם לכנותו אלא בקצין משטרה שחש הכרח להגן על ילדיו ועל עצמו מיידוי אבנים. גם חוקרי מח"ש ומומחי בליסטיקה ופתולוגים גזענים ושקרנים אבל היא לא מצדיקה את ההתנפלות" וגם: "לא יימצא במשטרה ולו מפקד בכיר אחד עם ביצים שיופיע בתקשורת, ידבר בשם השוטרים וימסור באומץ את גרסתם למערכת היחסים של המשטרה וקהילת אזרחי ישראל יוצאי אתיופיה".  


"המצקצקים כבר החליט שמדובר ברוצח"

"דבר ראשון, נושא הירי ומותו המצער של סלומון טקה: הפוסט שלי אינו מכוון רק ליוצאי אתיופיה שיוצאים נגד קצין המשטרה בטענה שהוא מנוול וגזען. אני מתייחס לכל המצקצקים, הם כבר החליטו שמדובר ברוצח, אבל מה לעשות שככל שהחקירה מתקדמת מתברר שלא מדובר בקצין משטרה גזען ובטח ובטח לא מדובר ברוצח, וכנראה שהגרסה שלו די נכונה. (גם אם, מ.פ.) ייתכן שיתברר בסוף החקירה שהירי היה לא מוצדק. כל הנושאים הטכניים יתבררו בסוף.

מה שחשוב הוא שכל המדינה התנפלה והפכה אותו לרוצח. ובמקרה הכי גרוע יתברר שהוא טעה טעות מבצעית. זרקו עליו אבנים, הוא היה בטוח שמדובר בסכנת חיים כלפיו וכלפי ילדיו".


ומה לגבי הטענה שהשוטר ירה על אדם לא חמוש? 
"הוא לא ירה עליו. וזה שהבחור אינו חמוש, מה זה רלוונטי? אם יזרקו עליך בקבוק תבערה? הוא חטף אבנים. המדינה התנפלה על קצין משטרה מבלי שיש את כל הפרטים עד סיום החקירה, אז מוטב לכולם לסתום את הפה.

לגבי ההתנהלות היומיומית, כל רגע עולה מישהו עם סיפור משלו על כמה המשטרה גזענית וכמה הם מסכנים. ואף אחד לא טורח להעלות לשידור מפקד יס"מ, שוטר סיור, כי למפקדים שלהם יש דלקת במיתרי הקול והם לא מספרים מילה, אז שיספרו את האמת על מערכת היחסים המאוד מסובכת של משטרת ישראל עם העדה האתיופית. מי שגרם לזה הוא המנהיגות המ*** של המדינה הזאת שלא רואה ממטר עד הרגע שקורה אירוע ומתחילה מהומה".

אז כלפי מי ניצב בדימוס עמית בא בטענות?  
"קודם כל למנהיגות המדינה שגרמה למצב הבלתי אפשרי של העדה. ואני בא בטענות למפקדי המשטרה הבכירים שאף אחד לא שומע אותם והשוטרים בשטח חוטפים בלי הפסק. אין אף גוף אחר, למעט צה"ל, שמשרתים בו (במשטרה, מ.פ.) יוצאי העדה האתיופית והם שוטרים מצוינים. אז די עם הסיפור שהיד קלה על ההדק, אלה שטויות".

עריכה: מעיין פופלבסקי 

09/07/2019

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אריה עמית
אריה עמית  |  צילום: משה שי/פלאש90
Paris