רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"במפד"ל הישנה יש יוהרה ושחצנות"

עו"ד איתמר בן גביר פותח מבערים: "הם לא אוהבים את מי שלא נראה כמוהם" • "לא יהיה אצלנו פרוטקשן לחמאס, ולא נצטרף לממשלה כששורפים חצי מהדרום"


עורך הדין איתמר בן גביר ממפלגת עוצמה יהודית על התפרקות איחוד מפלגות הימין. לדבריו, במפלגת מפד"ל הישנה סובלים מבעיית גזענות, ואף מ"יוהרה ופטרונות. מי שלא דומה להם ולא נראה בדיוק כמוהם - לא מקבל מקום ריאלי", טען. 

"חתמנו על הסכם והבאנו 70 אלף קולות. בלעדינו, סמוטריץ' ופרץ לא היו שרים", הוסיף. ומה דעתו על איילת שקד, כחילונית וכאישה, כמנהיגת המפלגה? 

זרקו אתכם. 
"זה מותר. אני רק מקווה שמי שזרק אותנו לא ייזרק מהכנסת, שסמוטריץ' לא יצטרך לחזור לעמותת רגבים והרב רפי פרץ למכינה בחלוצה". 

השמאל נגדכם, אפילו הימין, אפילו החרד"לים הופכים אתכם לפרסונה נון גראטה.
"דווקא החרד"לים הולכים להקים מפלגה אחרת, זאת עוד בעיה. יש בעיה במפד"ל הישנה – בעיה של יוהרה, של מי שלא נראה כמוהם, של אולי חוזר בתשובה, ספרדי. לא כל כך אוהבים אותנו".

בבית היהודי לא אוהבים פרענקים?
"יש יוהרה, יש פטרונות ומי שלא דומה להם ובדיוק כמוהם - לא מקבל. חתמנו על הסכם, הבאנו להם יותר משבעים אלף קולות, בלעדנו הם לא היו שרים. במקרה כזה לא תקיים את ההסכם? לא תתנהל כמו שותף?"


אתה ואנשיך לא מוכנים שיקראו לרשימה איחוד מפלגות הימין, ובצדק. כי זה לא איחוד וכי נזרקתם ממנה. האם תצליחו בכך והאם איחוד מפלגות הימין לא יעברו את אחוז החסימה?
"אני אנחם אותך שהימין ינצח בבחירות, אנחנו עובדים על חיבורים כדי שהשמאל לא יעלה". 

אגודת ישראל וש"ס הם לא ימין.
"אני מסכים, ולכן עוצמה יהודית צריכה להיות בכנסת. עוצמה יהודית היא לא הרב פרץ וסמוטריץ', ויש כבוד אליהם, אבל אנחנו ימין אחר, לא מתפשר. לא יהיה אצלנו פרוטקשן לחמאס ולא נצטרף לממשלה כששורפים חצי דרום. הלכנו לחיבור כי אנחנו רוצים חיבור ראוי והגון. למה מציעים לנו מקום חמישי ושמיני? אנחנו סוג ג'?"

אתה בעצמך אמרת: אתם מזרחיים, חוזרים בתשובה, הכיפה שלך לבנה ומוזרה.
"אין בעיה. אני אומר שזה צריך להשתנות ואם לא, הבית היהודי לא יעברו את אחוז החסימה".

איך אתה בכלל שוקל את המקום החמישי והשמיני? אתה צריך להגיד להם שהמקום הראשון שלכם הוא השלישי. אתה עורך דין, לא עסקן. למה אתה בכלל יושב איתם?
"זה מה שאני אומר. וקופמן, אני שוקל לקחת אותך לצוות המשא ומתן  שלנו". 

מה יקרה עם שקד ובנט?
"לא רק שאני לא פוסל אותם אלא יש לי הערכה גדולה לקדנציה של שקד, והערכה לבנט. יש מחלוקות אידיאולוגיות בינינו אבל חייבים חיבורים. אם הערבים מתאחדים, גם אצלנו צריך להיות איחוד".

אתה מוכן שאיילת שקד, כאישה חילונית, תהיה בראש המפלגה?
"אין לי בעיה עם נשים חזקות, אני בעדן. חס ושלום שאפסול אותה כאישה, מה פתאום" .

אז היא יכולה, כאישה חילונית, להיות ראש מפלגה שהבסיס שלה הוא דתי?
"אני בא מרקע חילוני, גדלתי בשכונה חילונית. זאת לא בעיה מבחינתי. הרב פרץ אומנם מתנגד, אבל צריך להתייחס לכך בצורה הוגנת ואם הוא לא יעשה זאת – כל הדרך לחלוצה פתוחה בפניו, כאמור. אנחנו רוצים חיבורים טובים, זה צו השעה. לא מפנים את חאן אל אחמר, שורפים לנו את הדרום, אנחנו נעשה סדר, תצביעו לעוצמה יהודית". 


עריכה: מעיין פופלבסקי 

10/07/2019
הישארו מעודכנים

איתמר בן גביר
איתמר בן גביר  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90