רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גלעד שלמור ודורון הרמן

"תמיד יבוא למשטרה בטענות"

יוסי סדבון ואפרים (קרמשניט) ארליך ניסו להסביר מדוע המשטרה איבדה את ההרתעה • ארליך: "יש חוסר מנהיגות, השר לביטחון פנים הוא שקובע"


האם באמת המשטרה איבדה את ההרתעה? ניצב בדימוס ועורך הדין יוסי סדבון שהיה ראש אגף חקירות במחוז תל אביב, ואפרים (קרמשניט) ארליך ניסו להסביר את שורש הבעיה. סדבון: "המשטרה צריכה לעשות את תפקידה ולהשתמש בכח כשצריך, ברור שבנשק רק בסיבות מותרות. אם יש עבר לאותו אדם לא צריך לשנות בהתנהלות של השוטרים (מתייחס לפרשת סלמון טקה ז"ל) אם יש לו תיק פלילי או לא". קרמשניט ניסה להסביר את הסברה: "סיפור ההכלה מיצה את עצמו".


יוסי סדבון, האם המשטרה אכן שינתה את פניה? 
"אני לא חושב כך. המשטרה צריכה לבצע את תפקידה וגם להשתמש בכוח, כנדרש. בנושא הנשק, שזאת סמכות קיצונית, צריך להשתמש כאמצעי אחרון ורק בנסיבות שמותרות. אם לאדם שמפעילים נגדו כוח יש עבר פלילי או אין, זה לא אמור לשנות מבחינת התנהלות השוטרים. אף אדם לא צריך לקבל כדור רק בגלל שיש לו עבר פלילי". 

אתה מדבר על המקרה הפרטי של סלומון טקה, ז"ל. קרמשניט, איך זה היה פעם?
"פעם, לפני שלושים או ארבעים שנה, הייתה תקופה שבמדור המרכזי היה כסאח. כל זה פסק לאחר מכן. ומה שהמשטרה לא תעשה – תמיד יבואו אליה בטענות. סמכות של שימוש בכוח היא סמכות שמוקנית לשוטר מתוקף תפקידו כסמכות נלווית למעצר או לצורך פיזור המון וכו'.

להשתמש בכוח זה אולי לא נעים, אבל אף עבריין לא נותן את הידיים שלו שהשוטר יעצור אותו. במיוחד בעבירות סמים ותוך כדי ניסיון להעלמת ראיות. וכאן אני מפנה אצבע מאשימה כלפי האופן שבו שוטר רושם את הדוח שלו. הרבה פעמים הם לא רושמים דוח באופן נכון ואז הם נופלים עם זה בבתי משפט ובמח"ש. פיקוח ובקרה, אלה מילות המפתח".

מאז ההפגנה של המפגינים האזרחים האתיופים דיברתי עם לא מעט אנשי חוק שלעבר שאמרו שבתקופה שלהם לא הייתה את ההכלה של לעכב אנשים בפקקים. משהו קצת השתנה בתפיסת המשטרה. למשטרה היום תהיה לגיטימציה לפעול אחרי שדעת הקהל משתנה לטובת המשטרה, אחרי שכולם עמדו בפקקים. סדבון, אתה מסכים עם התאוריה הזאת?
"החוק הוא מוגדר ומאפשר למשטרה בהפגנה בלתי חוקית, כמו במקרה הזה, להתערב. משטרה לא יכולה להכיל אירועים שפוגעים בגופם של האזרחים וברכושם. אפשר לאשר לחסום ציר למשך זמן סביר כדי לממש את זכות ההפגנה גם אם לא ביקשו רישיון".

אבל זה לא מה שהיה כאן.
"נכון. וצריך לבדוק מדוע היא פעלה כפי שפעלה. במקרה הזה נפגעה יכולת ההרתעה של המשטרה. ומצד שני, התנהגותם של יוצאי העדה שנהגו באלימות פגעה בהם בגדול. עצם חשיפת האלימות שלהם כלפי אזרחים שאינם קשורים לתסכול שבשמם יצאו להפגנה וזה פגע קשות ביכולת האמפתית כלפיהם".

הם לא רוצים את אהדת הציבור. בני העדה האתיופית ענו לישראלים שפנו אליהם ואמרו שהם לא יתמכו בהם: 'איפה הייתם עד עכשיו, מי צריך אתכם?'
"יש חוק וצריך לאכוף אותו. כשהמשטרה לא עושה את תפקידה היא חוטאת לתפקידה על פי דין ואין פשרות. אני מקווה שמשטרת ישראל לא תאפשר את זה בעתיד"

קרמשניט: "השר לביטחון פנים מנהיג את הכול, לא המפקד בשטח. ולהפגנה הזאת הצטרפו לא מעט פרחחים. עדיף ששוטרים יחטפו מאשר שאזרחים יחטפו בלוקים בכביש ראשי. סיפור ההכלה מיצה את עצמו".

עריכה: מעיין פופלבסקי

10/07/2019
הישארו מעודכנים

משטרה ללא התראה
משטרה ללא התראה  |  צילום: דוברות משטרת ישראל