רז שכניק

"היינו להקה מוזרה"

מוזרים מוזרים, אבל הקליק ביניהם הוא שהפך אותם לאחת מלהקות הפאנק הבועטות בארץ • כן, אנחנו מדברים על להקת 'הקליק', שחוגגת 39 שנים


עריק מהצבא, בוגר שייטת, משוחרר טרי מהכלא הגרמני ועיתונאי נכנסים לחדר החזרות. נשמע כמו התחלה של בדיחה? אז זהו, שלא. דני דותן, אלי אברמוב ועובד אפרת הם חברי להקת 'הקליק', אשר החלו להופיע יחד כהרכב בתחילת שנות השמונים ובמרוצת הזמן הצליחו להרגיז קצת את הציבור הישראלי. לרגל חגיגות 36 שנים לצאת האלבום השני 'עולם צפוף', התארח דני דותן באולפן של רז שכניק ב־103fm, ונזכר בלהקה שבאה "לחרחר מלחמה ולא לשיר על שלום". 

"היינו להקה מוזרה. כל אחד מאיתנו היה קיצוני לכיוון אחר", סיפר דני דותן, והסביר: "אלי אברמוב, מי שכתב את המוזיקה של הלהקה, היה עריק במשך 6 שנים מהצבא. לעומתו, עובד אפרת הבסיסט היה איש שייטת וכבר כאן ראינו דיסוננס". לא זו בלבד, גם המתופף של הלהקה הגיע, כך לדברי דותן, מהכלא הגרמני. בזמנו, דותן עצמו עבד בעיתון בשם 'בול', או בעצם "השוליים התחתונים של הרפש" כפי שהיטיב לתאר זאת. 

ולמרות שהחיבור המשונה למדי בין ארבעת חברי הלהקה נשמע כמו מתכון מושלם לכישלון - ההיפך הוא הנכון, וההיסטוריה המוצלחת של ההרכב רק תעיד על כך. "החיבור בינינו לא הצביע על קונצזנוס ולא אמר שאנחנו הולכים להיות ילדים טובים", טען דותן.

"כשעשינו את האלבום השני, אלי אברמוב רצה שנעשה משהו אחר ושנתקדם. 'אני מרגיש שיש מלחמה באוויר', הוא אמר, 'בואו נעשה אלבום שכולו שירי מלחמה'. סטטיסטית - זה נכון, הרי מתישהו תהיה מלחמה. 'די, תפסיק עם הראש הרשע הזה. נגמרו המלחמות', ענה לו עובד, יוצא השייטת". על אף הוויכוח בין השניים, השיר 'אל תדליקו לי נר' שיוצא נגד פולחן מוות יצא לאור, ועורר את זעמן של תחנות הרדיו והציבור הישראלי. ואולי, בכלל, זאת הייתה המטרה. "אנחנו להקה מחרחרת מלחמה. אנחנו לא באים לשיר על שלום", סיכם דותן. 

  

למה אלי אברמוב ז"ל לא אהב שאנשים יודעים את כל מילות השירים שכתב? מה מדמיין דני דותן כאשר הוא מתיישב לכתוב שיר חדש? ומדוע, למרות ההצלחה, הלהקה הייתה 'ענייה מבחינה כלכלית'? 

  

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

11/07/2019

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


עולם צפוף. הקליק
עולם צפוף. הקליק  |  מתוך עטיפת האלבום מ־1983
Paris