103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גלעד שלמור ודורון הרמן

"המשטרה יודעת מה היא עושה ולא שוכחת אף אחד - לא משנה כמה זמן עבר"

18 שנים אחרי שנמלט מהכלא הישראלי, האסיר ארז אקרישבסקי נעצר בקנקון • ניצב-משנה דרור אסרף: "אקרישבסקי הופתע. לא האמין שהגענו"


בשנת 1998 הורשע ארז אקרישבסקי בניסיון לרצח של אב ובנו בשוק הכרמל. בעת חופשה ממאסר, הצליח אקרישבסקי להימלט אל מעבר לים. השבוע, 18 שנה לאחר שנעלם, נתפס באזור קנקון שבמקסיקו; ניצב-משנה דרור אסרף, ראש מחלקת תפקידים מיוחדים באגף המודיעין שאף היה אחראי על המעצר, סיפר על אקרישבסקי - או בעצם - 'ריקרדו', שהערים פעם אחר פעם על המשטרה עד שלבסוף, כאמור, נלכד. 

עוד לפני שנעצר בחשד לניסיון לרצח, ארז אקרישבסקי היה עבריין מוכר למשטרה. לאחר שניסה לרצוח אב ובנו במסגרת מאבק בין כנופיות בתל אביב, נגזר עליו לרצות כ־18 שנות מאסר. "לאחר שלוש שנים הוא יצא לחופשה, הצליח להשיג לעצמו דרכון מזויף, ברח מהארץ ומאז נעלמו עקבותיו", סיפר ניצב-משנה דרור אסרף בשיחה עם גלעד שלמור ודורון הרמן ב־103fm.

"כמעט שני עשורים שאקרישבסקי קפץ מיבשה ליבשה עם תעודות מזויפות. בהתחלה הוא נסע לדרום אפריקה ובהמשך הגיע לארגנטינה". שם, בשנת 2004, אותר ונעצר, אבל בגלל פרצה בחוק הארגנטינאי שעורך הדין שלו מצא הוא שוחרר למעצר בית לפני שהוסגר לישראל - וגם משם הצליח להימלט.

יש ארגון פשיעה שמסייע לו בדרכונים מזויפים ובכסף?
"לאקרישבסקי יש הרבה אינטואיציה אישית. הוא היה עבריין ותיק והוא הצליח ליצור קשר עם עבריינים מקומיים בארגנטינה, וכך הצליח להיטמע באוכלוסיות השונות. אחרי שהשיג עוד פעם תיעוד מזויף בארגנטינה, אקרישבסקי נעלם וירד למחרת לגמרי.

"לפני ארבעה חודשים הבנו שאולי הוא עבר למקסיקו. עלינו על עקבותיו וגילינו שהוא קרא לעצמו 'ריקרדו'. הוא חבר לפושעים מקומיים במקסיקו, כך שהיה לנו קשה מאוד לאתר אותו ולא היינו בטוחים בזהות שלו. זה לקח לנו טיפה זמן אבל זה קרה, והשבוע כשנעצר זו בעצם הייתה הבשלה של מבצע ארוך מאוד שנוהל על ידי משטרת ישראל בחוץ לארץ בשיתוף עם כוחות מקומיים מיוחדים של משטרת מקסיקו".

    

"אף אחד לא יכול להימלט מהחוק"

השאלה המתבקשת מהסיפור הזה היא האם באגף המודיעין של המשטרה אכן חיפשו את ארז במשך 20 שנה - והרי הוא אפילו לא רצח אלא רק ניסה, כך שלא ברור מה הקפיץ את הפרשה הזאת לראש מעייניה של משטרת ישראל שוב. התשובה היא, כך על פי אסרף, שבמשטרת ישראל לא מוותרים על מי שבורח ממאסר - ולא משנה כמה שנים עברו. "אנחנו מתייחסים לכל מי שברח - במיוחד לעבריינים שביצעו ניסיון לרצח, בתיעדוף", הבהיר. "החקירה הייתה על השולחן כל הזמן והמשימה הזו לא עזבה את אגף המודיעין. ניסו לאתר אותו בצורה מאסיבית". 

התפיסה במקסיקו הייתה, איך לא, מפתיעה למדי גם עבור אקרישבסקי בעצמו. "הוא התרגש", סיפר אסרף, "הוא לא האמין שנגיע אליו אחרי כל כך הרבה שנים - ועוד למקום כל כך פסטורלי. הוא פשוט לא ציפה לדבר כזה". 

הייתם צריכים לקבל אישורים מיוחדים ממקסיקו כדי לעצור אותו?
"שיתוף הפעולה של משטרת ישראל עם מדינות זרות - בדגש על דרום אמריקה, אירופה ודרום מזרח אסיה, הוא שיתוף פעולה מעולה. מערך הנציגים של המשטרה הוא מערך גדול שמונה כ־15 נציגים שפזורים בכל העולם. תפקידם הוא לתקוף פשיעה ישראלית במקומות שהם נמצאים בהם.

"אף אחד לא יכול להימלט מהחוק. נגיע לכל מקום בכל זמן שנבחר - וזה לא משנה איפה הפושע נמצא וכמה זמן עבר. באירוע הזה, ההרתעה של המשטרה הוכיחה שאנחנו יודעים מה אנחנו עושים ואנחנו לא שוכחים אף אחד, לא משנה כמה שנים עברו מאז". 

    

עריכה: מיכל דאבי 

24/07/2019
הישארו מעודכנים

גלעד שלמור ודורון הרמן
גלעד שלמור ודורון הרמן  |  צילום: 103fm