אראל סג"ל

"אני מציע לעוצמה יהודית נציגות ודאית בכנסת"

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' על איחוד המפלגות בגוש הימין: "הצלנו ארבעה מנדטים, עוצמה יהודית נעלבה" • על שטחי C: "אני בעד לקיחת אחריות בנושא"


דרמות בגוש הימין: לאחר החלטת המפלגות שמימין לליכוד להתאחד, רשימת הימין המאוחד הציעה לעוצמה יהודית את המקום השמיני, אך בן גביר דרש שני מקומות בעשירייה הראשונה. הליכוד מצידו מקווה לאחד גם את המפלגות הקטנות לגוש. שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' הגיב על המו"מ וסלע המחלוקת בדרך לאיחוד: "כולם עשו ויתור גדול עבור האיחוד". על חילוקי הדעות בין סמוטריץ' למפלגת עוצמה יהודית: "בואו נדבר, אין דבר שאי אפשר למצוא לו פתרונות". 


נעלמת.
"עשיתי מה שצריך כדי שמה שצריך לקרות יקרה. לפעמים טוב לעשות דברים בשקט ומאחורי הקלעים. יש זמן לדבר ברדיו ויש זמן לדבר בחדרים הסגורים ולהגיע להבנות ולפשרות".

הגעתם לפשרה, אתם רצים ביחד, עוצמה לא נכנסת בתוך האיחוד שלכם. הליכוד מסונדל בגלל השריון של כחלון, בקיצור – הולכים לאופוזיציה.
"אנחנו לא מרימים ידיים מהמשך המאמצים. כולם גילו אחריות, אף אחד לא יצא עם מלוא תאוותו בידו, כולם ויתרו. בנט, שהיה מנהיג הציונות הדתית מגיע כמספר 4".

אבל אתה מפסיד את המנדטים של בן גביר ופייגלין ואתה גם מפסיד את האנשים של בנט ושקד שיגידו שעם החרד"לים הם לא הולכים.
"זאת תאוריה שלא מחזיקה את המציאות, הרי זה בדיוק מה שהיווה את הבסיס להרפתקה של הימין החדש שזרקה לפח 4 מנדטים, הרפתקה שבגללה אנחנו בבחירות חוזרות. במהלך של אתמול גילינו אחריות והצלנו 4 מנדטים, לא בקלות. עכשיו אפשר להציל מנדטים נוספים. כחלון היה בליכוד – היה וחזר. פייגלין היה בליכוד וצריך לחזור".

הליכוד צריך לשריין את פייגלין?
"האינטרס הוא שתקום ממשלת ימין ושהימין ימקסם את כוחו האלקטוראלי הוא אינטרס של כולם. זה חשוב לכל מי שרוצה את שלטון הימין. ימין זה התיישבות וביטחון, ימין זה זהות יהודית משילות ודמוקרטיה מול עריצות שיפוטית. וכדי שכל זה יקרה צריך לעשות ויתורים".

אנחנו מתקרבים לרגע סגירת הרשימות, ואז 150 אלף קולות יילכו לפח.
"לכן דיברתי על הוויתורים שעשינו כולנו. עוצמה יהודית במשך חודש וחצי בוחרת להיעלב, לזרוק בוץ ולא להתחבר. הצענו להם לאשרר את ההסכם הקיים, בשבוע שעבר הצענו להם הצעה משודרגת של ארבע משמונה, אם הם היו חותמים הם היו חלק מהימין החדש".

בן גביר אומר שלא דיברתם איתו חודש וחצי.
"זה לא נכון. הוא ישב עם הרב רפי פרץ פעמיים רק בשבוע האחרון. זה נכון שעם הימין החדש ישבנו אינספור שעות של דיונים כי חיפשנו דרך לרבע את המעגל אבל עם עוצמה זה היה בלתי אפשרי כי הם קצת כמו ליברמן".

מה ההצעה שלכם לעוצמה יהודית?
"אני לא אציע להם את ההצעה כאן, מתוך כבוד אליהם. אני כן מציע להם נציגות ודאית בכנסת, להיות חלק ולגלות אחריות ולא לעסוק כרגע בעלבונות אישיים אלא לחשוב על האינטרס של המדינה. אני רוצה אותם גם עכשיו שיעברו מפוזיציית הנעלב לפוזיציה של מי שרוצה למצוא פתרונות. עשינו את זה אתמול אחרי ימים רבים של מו"מ. המחלוקת היא על המיקומים, על התפקידים והתקציבים. אלה החומרים שמרכיבים את החיבור הטכני".

עניין המיקומים הופך להיות משמעותי דווקא בגלל שמדובר בחיבור טכני, כי אחרי הבחירות כל אחד יסתכל מה נשאר לו בכיס.
"השאלה כמה כוח כל אחד לוקח איתו לארבע שנים. כל אחד מאיתנו רוצה לייצג את קהל בוחריו נאמנה. קולם של עוצמה יהודית ראוי להישמע בכנסת, הם ראויים לנציגות. עליהם לבחור אם הם רוצים לרוץ לבד ולזרוק קולות לפח ולקחת על עצמם באחריות שעלולה לקום ממשלת שמאל. אנחנו גילינו אחריות והתאחדנו עם הבית היהודי ואח"כ עם הימין החדש. כל צד עשה ויתורים כואבים גם באידיאולוגיה.

מישהו חושב שהחיבור ביני לבין בנט הוא חיבור קל? אבל עושים את זה כי זה הדבר הנכון. כל מה שאני מבקש הוא לרדת מהשיח של עלבונות והאשמות, אני אומר לעוצמה יהודית - תשימו לנגד עיניכם את טובת מדינת ישראל. אין דבר שאי אפשר למצוא לו פתרון, תבואו, נשב ונדבר. מיקומים זה חשוב ויש דברים אחרים שאפשר לשלם בהם. לא צריך להתבצר בעמדותיכם, אלא לבוא לחדר ולדבר. יימצא פיתרון".

הסיכוי עדיין קיים?
"בוודאי, יש שיח. גם בבחירות האחרונות דברים נסגרו ברגע האחרון. יש מספיק זמן. אם הם יתאחדו עם נועם, הטעויות האלה. אני לא מוכן לעמוד באולטימטומים ועם אקדח לרקה. אני מתאמץ על חיבורים, עובד קשה ומוותר על הרבה. אני לא מנהל מו"מ עם עצמי, אלא צריך את האחר כדי להתחבר. אני אומר אותו דבר גם לעוצמה יהודית".

הממשלה עומדת להפשיר בנייה בשטחי C?
"אנחנו מובילים מהפך. עשר שנים למדינת ישראל לא הייתה אסטרטגיה לגבי שטחי C. הפלסטינים בצורה שיטתית קבעו עובדות בשטח, הם השתלטו ביהודה ושומרון והכול מול אפס מעשה של מדינת ישראל. אנחנו סובבנו את הספינה. סוף סוף מדינת ישראל מבינה את האסטרטגיה שלהם ומשרטטת לעצמה את האסטרטגיה ותודה לעמותת רגבים על זה. אני רוצה להחיל את הריבונות במקומות ההם ולקחת את האחריות ולקבוע היכן הם יגורו".

מתקיפים את נתניהו שהוא מוכר את ארץ ישראל.
"ההתקפות על נתניהו צריכות להיות על עשר שנים של חוסר מעש, מה שאפשר לפלסטינים לקבוע עובדות בשטח. סוף סוף אנחנו מסובבים את ההגה ומשנים את המגמה. אנחנו נוביל ונבדוק מה האינטרסים שלנו".  

 עריכה: מעיין פופלבסקי

30/07/2019
הישארו מעודכנים

בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90