רז שכניק

"גם ילדה פשוטה יכולה להגיע רחוק"

כיף לחזור אחורה בזמן אל התקופה היפה שבה הוציאה עפרה חזה את אלבומה הראשון • רז שכניק אירח את אחיה, יאיר, ושב אל הצלילים היפים


בתכנית לזכרה של האחת והיחידה, עפרה חזה ז"ל, אירח רז שכניק את אחיה, יאיר. יחד דיברו השניים על הצלחתה הגדולה באלבומה הראשון והמופלא 'על אהבות שלנו', שעם הזמן הפך למיתולוגי.

מתוך האלבום יצאו הסינגלים: 'שיר הפרחה', 'כמו ציפור', 'פלאש גורדון', 'הגשם', 'על אהבות שלנו' ו'שיר אהבה לחייל'. בזכות להיטי האלבום, זכתה עפרה בתואר זמרת השנה של רשת ג' וגלי צה"ל והאלבום עצמו הגיע למעמד של אלבום זהב.

האלבום יצא לאור כשנה לאחר פריצתה הגדולה של חזה עם הלהיט 'שיר הפרחה'. לדברי אחיה, זהו שיר היסטורי שפתח עבורה את כל הדלתות. יתרה מכך, ללא ספק ניתן להגיד כי הזמרת שרה את השיר בגאווה: "חזה גדלה בשכונת התקווה, ומטרתה הייתה להעביר מסר כי גם ילדה פשוטה יכולה להגיע רחוק".

למרות הצלחתו העצומה של השיר, הוא יצר סטיגמה סביב שמה של הזמרת משכונת התקווה. בעקבות כך, כותבים ויוצרים מוכרים נמנעו מלכתוב לה שירים. עם זאת, שיר אחר ששרה, 'כמו ציפור', דווקא ביטא את יכולתה לפרוס כנפיים ולהתקדם אל ראש צמרות המצעדים ומכירות האלבומים. "בתור ילדה הייתה מחפשת כל הזדמנות לשיר ולהופיע", סיפר האח.

עפרה חזה (במרכז התמונה) // צילום ארכיון: משה שי/פלאש90
עפרה חזה (במרכז התמונה) // צילום ארכיון: משה שי/פלאש90
 

שתי טיפות מים מפוקהונטס

בתוכנית המיוחדת שוחחו שכניק ויאיר עם המפיק והמעבד אלדד שרים, אשר תרם חלק משמעותי באלבום, וגם עם שדרנית הרדיו הוותיקה רבקה מיכאלי, המגישה ב־103fm.

שרים סיפר כי היא הייתה בן אדם זהב, תמים ומלא ביושר - ושזה מה שייחד אותה. "היא תמיד הייתה נכנסת לאולפן מחויכת ומלאת מצב רוח טוב", אמר.

מיכאלי שיתפה כי היא ליוותה, כאשת תקשורת, את עפרה כבר מימיה הראשונים. "כנערה היא נראתה כמו פוקהונטס, ולא היה אפשר להתעלם מקולה המשגע", מיהרה להגיד. עוד סיפרה, כי בראיונות עפרה הייתה ישרה אך דיסקרטית, ומחוץ אליהם הייתה הרבה יותר פתוחה.

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

08/08/2019

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


עפרה חזה
עפרה חזה  |  צילום ארכיון: יעקב סער/לע"מ
Paris