רז שכניק

"את כל השירים אני הלחנתי וכתבתי, לא ידעתי שאני כל כך מוכשר"

המוזיקאי יצחק קלפטר ניהל שיחה עם רז שכניק על אלבומו השלישי 'מחזיק מעמד' מ־1988 • וסיפר על תקופתו בלהקת כוורת


1988 זו השנה שבה יצא אלבום המופת של יצחק קלפטר, 'מחזיק מעמד'. זה היה אלבומו השלישי במספר. בין הלהיטים המופיעים שם אפשר למצוא, לצד שיר הנושא, את 'דמיון חופשי' ו'ער בחלום'. בפרק הרביעי של השיחה המשודרת עם רז שכניק ב־103fm, סיפר המוזיקאי האגדי על יצירת האלבום, על הקשיים ומשמעות השירים שבו: "את כל השירים אני הלחנתי וכתבתי, אני לא ידעתי שאני כל כך מוכשר".

'דמיון חופשי' הוא אחד משיריו הבולטים של קלפטר במהלך השנים. "זה שיר על המצב שבו בן אדם מאוהב, ואין לו עם מי לדבר", אמר הזמר, וגילה כי הוא היה נגן הגיטרות היחיד בשיר. לדבריו: "לא היה אז תקציב ולא היה לי את הכוח שיש לי היום. אז לא הייתי כוכב", בעקבות כך לא הצליח לצרף נגנים מלווים.

על שירו 'ער בחלום', סיפר קלפטר, "אלה טקסטים שמדברים על רגשות". משמעות השיר היא למעשה משחק מילים, שהכוונה היא חלום בהקיץ. "אלה אולי הרגעים הכי טובים", אמר.

בהמשך דיבר קלפטר גם על המלחינה אלונה טוראל ז"ל שלקחה חלק באלבום, "אני הכרתי אותה בצבא. היא הייתה פסנתרנית מעולה, מוזיקאית נפלאה ובחורה נהדרת. הרגשנו נהדר ביחד", סיפר.  

במהלך השיחה, המוזיקאי התייחס ללהקת כוורת: "הלהקה התפרקה כי כל אחד רצה לכתוב את השירים שלו. אם הייתי נשאר בכוורת, לא היה יוצא 'צליל מכוון' ולא 'דמיון חופשי' ולא כל השירים שלי. אנחנו התחלקנו כל אחד לעצמו, וכל אחד הלך עם המזל שלו". 

בשיחות קודמות עם רז שכניק, התייחס קלפטר לאלבום הסולו הראשון שלו 'יצחק', שיצא ב-1981, וגם לשיתוף הפעולה עם אריק איינשטיין בשני אלבומיו הבאים, 'שביר' ו'יושב על הגדר': "אריק נתן לי הרבה קרדיט - אבל בפועל הוא היה הכוכב". 

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי.

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

22/08/2019

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מחזיק מעמד. יצחק קלפטר
מחזיק מעמד. יצחק קלפטר  |  צילום: מתוך עטיפת האלבום מ־1988
Paris