103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
דידי הררי ובן כספית

"יש פה חצייה של קווים אדומים"

מנכ"ל 'קשת' לשעבר וכיום דירקטור ב'רשת' מזועזע מקריאתו של נתניהו להחרים את 'חדשות 12' • "נתניהו לא עומד מול עיתונאים לריאיון כבר במשך שנים"


אורי שנער, מנכ"ל 'קשת' לשעבר וכיום דירקטור ב'רשת' התייחס לקריאתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו להחרים את 'חדשות 12': "העובדה שהגענו ליום שבו סומנו כתבים ספציפיים מפחידה אותי". לדבריו בכל 40 שנות מעורבותו בגופי תקשורת הוא לא זוכר מצב כזה והתייחס לעובדה שגיא פלג נאלץ להסתובב עם מאבטח צמוד: "לראש הממשלה יש ציבור של מאזינים ויש לו אחריות". 

בן כספית: שמעת את הדברים של רה"מ אמש, תוך נקיטת שמות של בכירים ב'קשת' ו'רשת'. הזדעזעת כמו כולם בתקשורת?
"לגמרי. הרבה פעמים אומרים שאין לזה קשר לעמדות פוליטיות אבל במקרה הזה זה אכן כך. אני חושב שהפעם הייתה כאן חציית קווים שלא זכורה לי ב-40 שנות עבודתי בניהול גופי שידורי תקשורת בישראל. העובדה שגיא פלג הולך היום עם שומר ראש שצריך להגן עליו ונאמרו שמות של מנהלים שעושים את עבודתם העיתונאית באופן הכי אמיץ שיש. ביום בו סומנו אנשים ספציפית עברנו לפאזה שכבר מפחידה אותי".

בן כספית: אילה חסון אמרה שיאיר לפיד החרים אותה, גם אותי מחרימים ברגע נתון עשרה פוליטיקאים במשך שנים, ביניהם נתניהו. האם זה משהו אחר ממה שראינו עד היום או שמדובר בעוד מאותו דבר?
"המקרים שציינת הם דוגמאות של בחירה של פוליטיקאים להתראיין או לא להתראיין אצל עיתונאי כזה או אחר. אני חושב שזה לא תקין אך עדיין עומד בכללי המשחק הלגיטימיים של הדמוקרטיה. לסמן אנשים זו בעיני חצייה של קו אדום".

דידי הררי: וללכת על הראש של הממשלה באופן אישי וממוקד זה בסדר מבחינת התקשורת אך לא בסדר מבחינת הפוליטיקאי?
"יכול להיות שיש מקומות בהם עיתונאים מועדים. אני מדבר על האחריות של ראש הממשלה, שיש לו ציבור עצום בישראל שמקשיב לו, והוא בוחר לסמן פרסונלית אנשים שממלאים את תפקידם הציבורי והעיתונאי במערכת הדמוקרטית. בעיני זו מדינה שאני לא הייתי רוצה שילדיי יתחנכו בה".

דידי הררי: אולי מתוך חשיבה שאותם עיתונאים או גופי תקשורת לא עושים רק את עבודתם נאמנה אלא לפעמים גם מעוותים, מסלפים, משמיטים חלקים שמראים את הדברים באור אחר והכל כדי לכוון למטרה מסוימת. זה הרי לא סוד שאין סימפטיה גדולה למשפחת נתניהו בהרבה מערוצי תקשורת פופולאריים.

בן כספית: לדעתי דווקא יש הרבה מאוד סימפטיה בערוצי התקשורת. הוא ראש הממשלה היחיד שיש לו את העיתון הכי נפוץ בישראל. 'ערוץ 20' הוא ערוץ נתניהו ועמית סגל מ'חדשות 12' מזוהה מאוד עם הצד של נתניהו. לאף ראש ממשלה בישראל לא היה דבר כזה. אגב, תמיד העיתונאים הלכו על הראש של שראש הממשלה.
"מה שראש הממשלה עשה אתמול הוא לסמן אנשים ובעלים של גופי תקשורת. כל אחד שמכיר מערכת עיתונאית יודע שמעולם בעלי המניות לא השפיעו על שום דבר שקשור לדברים שעיתונאי כזה או אחר אמר או כתב".

דידי הררי: אבל האם המנהלים השפיעו?
"בכל שנותיי לא נתקלתי פעם אחת בבעלים שלחצו על מנכ"ל חברת חדשות לשדר או לא לשדר חומר. יותר מזה, כשהתפוצצה פרשת נמרודי על ידי 'ידיעות אחרונות' ו'חדשות 2', עופר נמרודי היה דירקטור יחד איתי ב'חדשות 2'".

מדוע ראש ממשלת ישראל צריך לפתוח לעצמו ערוץ ולא מגיע לתחנות הטלווזיה?

בן כספית: אני רוצה להקריא את הציוץ של עמית סגל מלפני 14 שעות בטוויטר. 'בהמשך לדבריו של ראש הממשלה על אבי וייס, שלדבריו מפעיל יחד עם אבי ניר ודרורית ורטהיים את גיא פלג כבובה שלו, אני רוצה להתוודות על הנחייה שקיבלתי מאבי וייס. ב-2014 הוא אמר לי להביע יותר את העמדות שלי כי זה מה שהצופים מצפים ממני ומהמהדורה'. כל מי שהיה אי פעם עיתונאי מקצועי יודע שהדבר הכי קדוש לעיתונאי היא העצמאות שלו. שהמנכ"ל והעורך הראשי לא יוכלו לומר לך מה לכתוב.

"יש מיתוס בו הבעלים והמנכ"לים קובעים את הנכתב. בסוף יש עורך מהדורה ועורך משנה שהקשר ביניהם לבין הבעלים הוא אפסי".

דידי הררי: אני רוצה להקריא לך פוסט שפרסמו במפלגת כחול לבן במרץ האחרון. 'מדי ערב אנחנו מושמצים על ידי פרשן 'גלצ' יעקב ברדוגו. אין לכחול לבן עניין לענות לדברי ברדוגו או לעלות לשידור בתוכניתו כפי שאיננו עולים לשידור בתוכניות בצפון קוריאה. ברדוגו הוא נציג מטה נתניהו ב'גלצ' ומנצל את זמן האוויר הציבורי בכדי לשרת את אדונו'. לא זכור לי מישהו בתקשורת שיצא כנגד כחול לבן על תקיפת עיתונאי".

בן כספית: הוא עיתונאי כמו שאני אוהד מכבי. הוא איש עסקים ולא איש תקשורת.

דידי הררי: הוא נמצא בגלי צה"ל ומשדר שם. לא שמעתי אף אחד שקם ויצא כנגד התקיפה הזו. זה לא דומה כי הוא ימני?
"ההשוואה הזו לא במקומה. אני לא הולך לגונן על כחול לבן או על נתניהו אבל אם כחול לבן היו אומרים ששמעון אלקבץ, מפקד גלי צה"ל ושר הביטחון הם כרגע היעד והם מבצעים פיגוע בדמוקרטיה ולכן יש להחרים אותם, הייתי אומר את אותה אמירה חריפה שאני אומר עכשיו".

דידי הררי: יעקב ברדוגו הוא במקום של גיא פלג מבחינתך?
"בכלל לא. הוא מסתובב עם שומרי ראש היום?"

דידי הררי: "לא אך הוא מוחרם ומושמץ. הולכים על ראשו ישירות". בן כספית: "גם אני מוחרם. ביבי הולך על הראש שלי ישירות. ראש ממשלת ישראל צייץ על אח שלי אחרי שעשיתי את עבודתי כעיתונאי. הוא שם אותי על שלט חוצות. אולמרט אי פעם עשה דבר כזה? אל תתבלבל, אפשר לריב עם עיתונאי ואפשר גם להחרים אותו".
"יש חומה סינית בין ההחלטה של מערכת או פוליטיקאי לא להתראיין אצל מישהו מסוים, לבין הודעה של איש ציבור, בטח ראש ממשלה, שמסמן אנשים וקורא לחרם עליהם. זה לא בר השוואה".

דידי הררי: "אני מנסה להסתכל על התמונה באופן מופשט ומנסה להבין מדוע ראש ממשלה בישראל צריך לפתוח לעצמו ערוץ בפייסבוק בו הוא משדר לעם ולא מגיע לתחנות הטלוויזיה". בן כספית: "הוא הגיע ברגע שרק רצה לקרן מרציאנו ב'חדשות 12' לריאיון של 40 דקות. כל רגע נתון רוצים לראיין אותו. הוא מעדיף לא לשמוע את השאלות הקשות".
"אין בן אדם מצוטט יותר מבנימין נתניהו או לשכתו במדינת ישראל. אין פוסט שהוא מעלה בפייסבוק שלא מקבל יחס. הוא בונה לעצמו מערכת עיתונאית עצמאית גם בערוץ הליכוד, גם בפייסבוק לייב וזה לגיטימי בעיני אך הוא כבר שנים לא עומד מול עיתונאים לריאיון עיתונאי".

עריכה: איתמר זיגלמן 

01/09/2019
הישארו מעודכנים