103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בן כספית ואריה אלדד

"אם גנץ היה רה"מ, רחפנים חמושים היו חודרים אלינו מיהודה ושומרון"

השר זאב אלקין (הליכוד) על היריב הפוליטי בני גנץ ועל חוק המצלמות: "ועדת הבחירות לא ידעה עד היום להבטיח את טוהר הבחירות"


הממשלה אישרה היום (א') פה אחד את חוק המצלמות המסדיר הצבת מצלמות ומכשירי הקלטה בקלפיות ביום הבחירות, לדבר השרים כדי למנוע או לצמצם את תופעת הזיופים בקלפיות. השר זאב אלקין ממפלגת הליכוד הגיב לדברים והביע את דעתו על הסוגיה. בהמשך שיתף אלקין בדעתו על תקיפת צה"ל אמש (שבת) מספר יעדי טרור, בהם ציוד לחימה ימי ושני מתחמים של המערך האווירי של חמאס בצפון ובמרכז רצועת עזה. 

בן: נניח שראש הממשלה הוא בני גנץ וגבי אשכנזי הוא שר הביטחון. מה היית אומר עכשיו להם אם היו מגיעים רחפנים מעזה וכל הדרום היה סובל אזעקות צבע אדום?
"אם גנץ היה ראש הממשלה רחפנים חמושים היו חודרים אלינו לא מעזה אלא מיהודה ושומרון, כי כידוע הוא יעשה נסיגה ביהודה ושומרון. הייתי אומר אנחנו שנתמודד עם הרחפן מעזה כפי שהתמודדנו עם איום המנהרות, הטילים ונמצא מענה לכל איום. הדבר האחרון שצריך זה לקחת את הניסיון המוצלח של נסיגה מעזה ולהרחיב אותו לכל שטח מדינת ישראל. זה מה שכחול לבן רוצים לעשות.

בן: בוגי יעלון ייתן לו לעשות נסיגה מיהודה ושומרון?
"הוא ממש ישאל את בוגי יעלון".

בן: אז פתאום הוא כן מנהיג.
"זו התפיסה שלו ושל לפיד. הם לא מסתירים אותה. גנץ אמר שצריך להפיק לקחים מתוכנית ההתנתקות ולעשות אותה בפעם הבאה טוב יותר. לפיד דיבר על שינויים שצריך לבצע. לא אני אמרתי זאת".

אריה: למה אין אצלכם טיפול שורש? נתניהו בקולו התחייב למוטט את שלטון החמאס.
"מדינת ישראל יכולה להביא למיטוט החמאס אך צריך לקחת בחשבון את המשמעות של זה ומתי הכי נכון לעשות את זה בקשב לחזיתות נוספות".

אריה: ואז מה נעשה עם רצועת עזה? יקימו מחדש את גוש קטיף?
"אם ילכו על מהלך של מיטוט החמאס - יכול להיות שכן. יכול להיות שאין מנוס אלא להמשיך לשלוט בעזה".

בן: אז מתי תפנו את חאן אל אחמר?
"זה נכון לפנות את חאן אל אחמר ונפנה אותו. אם נפסיד את הבחירות השאלה תהיה לגבי פינוי 70 אלף ישראלים מביתם".

בן: חשוב לומר בפרוטוקול שאין תוכנית לכחול לבן לפנות שום התנחלות ושום יישוב. אני מכיר את לפיד 25 שנה. הוא לא יוציא בזנט אחד מהתנחלות.
"גנץ אמר שמדינת ישראל צריכה להתכנס לקו הגדר".

בן: גם אני חושב ככה אז זה רק כאשר יהיה פרטנר. בנושא אחר, מגיע לכם פרס ספין הפלטינה שאתם מצליחים לגרום למדינה שלמה לדבר על חוק המצלמות, לא על המצב בדרום ולא הפגישה של טראמפ עם רוחאני האיראני. שאפו.
"אם כבר מדברים על הנושא אז יכול להיות שחשיבות טהרת הבחירות היא ספין פוליטי. יכול להיות שלכולם נוח שיהיו כאן בחירות כאילו דמוקרטיות. כולם יודעים שבקלפיות מסוימות אחוז ההצבעות עולה בעשר בלילה כשהקלפיות ננעלות. איכשהו פתאום כולם מצביעים. כשכולם לא באים להצביע פתאום מתווספים קולות".

בן: בינתיים רק בשתי קלפיות נמצאו זיופים מתוך כל הקלפיות. אחת מהן זויפה על פי החשד על ידי הליכוד. ועדת הבחירות מתנגדת לחוקק חוק כזה בממשלת מעבר שבוע לפניה בחירות. אף פעם ממשלה לא הלכה לחקיקה ממשלתית נגד היועץ המשפטי לממשלה.
"תפקידו של היועץ היה לעזור לחוקק ולא ללכת נגדנו. שאלנו אותו היום מדוע הוא מתנגד ולא היו לו תשובות. הוא הסתמך על חוות דעת של ועדת הבחירות שבעיני הייתה מאוד לא משכנעת. טענו שלא יספיקו להתארגן לנושא. השתתפתי כמה פעמים בהתייעצויות בכנסת על קביעת מועד בחירות. אז אנשי ועדת הבחירות דרשו 4 חודשים להתארגן לבחירות. וכי הם לא מסוגלים לקבוע מועד בחירות אחרי שלושה חודשים. אני תהיתי איך זה הגיוני, הרי זה מה שכתוב בחוק. יש מצבים שזה קורה באופן אוטומטי. התשובות האלה לא משכנעות אותי"

בן: רוקנתם את תפקידם של ועדת הבחירות ויועץ המשפטי לממשלה מתוכן.
"ועדת הבחירות לא ידעה עד היום להבטיח את טוהר הבחירות. הדיון הזה מתקיים כיום מכיוון שעד היום היה ניתן להצטלם בקלפי צילומים פרטיים. במערכת הבחירות האחרונה השופט מלצר קבע שהוא לא מתיר להביא מצלמות ולצלם את עצם ההצבעה. כשאני כאיש ציבור מגיע לקלפי אין מזכיר קלפי שלא מגיע אליי להצטלם איתי במקום".

אריה: אם בשבועות האחרונים שכוחה של עוצמה יהודית הולך ומתקרב לאחוז החסימה והם לא יפרשו מהמירוץ הליכוד יתנו להם להתמודד?
"הליכוד אינם רבנים שאומרים איך להצביע. הליכוד מקבל קולות מאזרחי ישראל שיודעים שכדי שהימין ינצח הליכוד צריך להיות גדול יותר מכחול לבן. כל הסיפור של עוצמה יהודית הוא סכנה לגוש הימין. כבר היינו בסרט הזה ב-92. אז השמאל ניצח וקיבלנו את הסכמי אוסלו".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

08/09/2019
הישארו מעודכנים

זאב אלקין
זאב אלקין  |  צילום: ישראל ברדוגו